Stratejik sektörle büyüme hazırlığı

Adana’da gıda alanında görülen potansiyelden dolayı Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın oluşturduğu 2013-2017 stratejik planında tarımın daha ileri götürülmesi için hedefler koyuldu.

25.03.2014 13:47:270
Paylaş Tweet Paylaş
Stratejik sektörle büyüme hazırlığı


STRATEJİK PLAN OLUŞTURULDU
Adana’da gıda alanında görülen potansiyelden dolayı Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın oluşturduğu 2013-2017 stratejik planında tarımın daha ileri götürülmesi için hedefler koyuldu. Gelecek yıllarda gıda maddeleri dış ticaretinde net ihracatçı konumunu geliştiren, rekabet gücünü artırmış, tarımsal gayrisafi yurtiçi hasılasını 150 milyar dolara ulaştırmış, tarımsal ihracatını 40 milyar dolara çıkarmış, parçalı arazilerini birleştirerek arazi toplulaştırma işlemlerini tamamlamış, tarım arazilerinin bölünmesini önleyen bir yapıya kavuşmuş bir Türkiye hedefleniyor.

Tarımsal potansiyelinin Türkiye için ayrı bir güç olacağı ifade edilerek; pamuğu, portakalı, ayçiçeğiyle ve daha birçok ürünüyle tarımsal ihracata katkı yapan Adana için de Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Tarım Strateji Planı hazırlandı. Adana’daki gıda sektörü incelendiğinde soya, yerfıstığı, turunçgil, karpuz ve dane mısırın büyük miktarlarda üretildiği Çukurova tarım bölgesinin pazarlama ve dağıtım merkezi olduğu görülüyor.

KANATLI ET VE BAL ÖNDE
Gıda sektöründe bir diğer önemli ürün de bal. Adana İli kovan sayısı ve bal üretiminde ülke sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Kovan varlığının yüzde 88,33’ü Kıyı Akdeniz Havzası’nda, yüzde 11,67’si ise Fırat Havzası’nda. Kıyı Akdeniz Havzası’ndaki kovan başına verim 19,50 kg iken Fırat Havzası’nda verim 18,98 kg’a düşüyor. İlin 8 bin 320 ton olan bal üretiminin 7 bin 372 tonunu Kıyı Akdeniz Havzası karşılıyor.

Anavarza Bal, Adana’nın Kozan ilçesinde üretim yapan ve bu alanda önde gelen şirketlerden biri. Adana ve bölgesindeki bal üretimi yıllık olarak yaklaşık 10 bin ton civarında. Bu üretimin yüzde 20’si Anavarza’nın tesisine giriyor. Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen, “Anavarza Bal, Adana’da yıllık 2 bin ton civarında bal üretiyor. Buradan Türkiye’nin her yerine satış yapıyoruz. Öncelikli satış hedefimiz 2 bin 500 ton. Dünyada bala dair son gelişmeleri sürekli takip ediyoruz. Bala dair Türkiye’de sürekli ilklere imza atmak için çalışıyoruz. Bu ilklerden biri de krem baldı. Krem balda da olduğu gibi bu yıl toz bal ile Türkiye’de başka bir ilki daha gerçekleştireceğiz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz