Stratejik sektörle büyüme hazırlığı

Adana’da gıda alanında görülen potansiyelden dolayı Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın oluşturduğu 2013-2017 stratejik planında tarımın daha ileri götürülmesi için hedefler koyuldu.

25.03.2014 13:47:270
Paylaş Tweet Paylaş
Stratejik sektörle büyüme hazırlığı

Doğanay Yönetim Kurulu Başkanı    Rafet    Doğanay
“İHRACATIMIZ HIZLI ARTACAK”

“Gıda sektöründe 95'lik pazar payımızla Türkiye'de şalgam suyu üretiminde en önemli markayız. Şu an Türkiye genelinde 83 bölge temsilciliğine sahibiz. 2014 sonunda 135 temsilciye ulaşmayı, tüm kafe ve restoranlarda tüketiciyle buluşmayı hedefliyoruz.

2013 yılında yeni fabrika içine alacağımız yeni dolum hatları ve diğer yatırımlarla birlikte tahminen 17-18 milyon Euro'luk yatırım yapacağız. Başta Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Avusturya gibi Avrupa ülkeleri olmak üzere, Uzak Doğu ülkeleri hatta Avustralya ve Amerika'ya ihracat yapıyoruz. Geçen yıl Çin'de de başladıktan sonra o bölgenin çok dikkatini çektik. Bugün itibarıyla 32 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu yıl üretimimizin yüzde 35'ini ihraç ediyoruz ancak gelecek yıl yeni ürünlerimizle beraber bu oranın artacağı düşüncesindeyiz.”

Sunar Grup Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu
“ÜRÜNLERİMİZİ TÜM DÜNYAYA SUNACAĞIZ”

“Sunar Grup, bölgede yetişen mısırı, buğdayı, ayçiçeğini ve soya fasulyesini değerlendiriyor. Bu ürünleri gıda maddesi haline getirip, bütün dünyaya sunma noktasında çok ciddi bir çaba içindeyiz. Bu tutumumuz hem büyümeyi, hem başarıyı getiriyor. Adana'da kurulu olan Elita Gıda'nın üretim miktarları dönemsel olarak değişmekle birlikte yağlı tohum kırma kapasitesi yaklaşık 300 bin ton kadar.

Ürettiği ham yağları rafine etme kapasitesi de yaklaşık 275 bin ton. Rafine edilen yağlarımız ambalajlanarak yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satılıyor. Dört kıtada 80'den fazla ülkeye ihraç ettiğimiz ürünlerimiz, toplam üretimimizin yaklaşık yüzde 63'üne tekabül ediyor. Türkiye mısır yağı ihracatının yaklaşık üçte birini biz gerçekleştiriyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz