"Tarsus, turizm ve lojistikle gelişmeyi hedefliyor"

Hedefleri yeni projelerle Tarsus’u çok daha ileri taşımak

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tarsus, turizm ve lojistikle gelişmeyi hedefliyor
Beş yıldızlı otellerden tatil köylerine, golf sahalarına kadar birçok yatırımın Tarsus’a getirilmesi için gereken işlemleri tamamladıklarını ve yatırımcı firmalara tapularını verdiklerini kaydederek sözlerine başlayan Tarsus Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, turizmin Tarsus ve Mersin’in önem verdiği bir konu olduğunu vurguluyor. Tarsus’ta yaşayan vatandaşlara katkı sağlayacak daha birçok projenin olduğunu söyleyen Gödekmerdan, sözlerine şöyle devam ediyor:
“Karboğazı kayak merkezi projemiz var. Gülek Beldesi’ne bağlı Karboğazı’nda bir kış turizmi merkezi oluşturmak için çabalıyoruz. Biz özel idare olarak yollarını yaptık, elektrik hizmetini götürdük. Şu anda da Karboğazı kayak merkezinin halihazırda haritaları yapılıyor. Bu haritalar bittikten sonra biz özel idare olarak, özel sektöre ihale edeceğiz ve özel sektör bu alanda konaklama tesisi, teleferik tesisi yapma hizmetini gerçekleştirecek. Turizmin çeşitlenmesi açısından bu projenin önemi çok büyük, çünkü sadece kum, deniz, güneş turizmi bizim için yeterli değil. Yaz turizmine kış turizmini de ilave edeceğiz. Bunların yanı sıra inanç turizmini çok önemsiyoruz. Çünkü ilçemizde, Danyal Peygamber’in kabri var. Ashab-ı Kehf var. St. Paulus Kilisesi ve kuyuları var. Tarihi Tarsus sokaklarımız, evlerimiz var. Tarsus şelalemiz var. Bunların hepsinden inanç turizmi kapsamında faydalanmayı planlıyoruz. Onun haricinde Tarsus’a büyük yatırımlar geliyor. Bu yatırımlara ilave olarak havalimanı projesi var. Resmi gazetede yayımlandı. Yenice Beldesi’ne bağlı Kargılı Köyü’ne yapılacak olan bu havalimanı, Türkiye’nin en büyük havalimanıdır. Dolayısıyla turizme katkısı çok büyük olacaktır. Bölgeye gelen turistlerin uçaktan indikten sonra, konaklamak istediği yerlere kısa zamanda ulaşması çok kolaylaşacağından, bölgemize talep daha da yoğunlaşacaktır diye düşünüyorum.”
Mehmet Gödekmerdan, diğer çalışmalarla ilgili şu bilgileri veriyor: “Ayrıca Yenice’de devlet demiryollarının büyük bir lojistik köy çalışması var. Tarsus’a Türkiye’nin en büyük lojistik köyü kurulacak. Demiryolları ile ilgili tüm tamir, bakım, onarım, yedek parça, yükleme boşaltma, depolama, hepsi burada yapılacak. Bu yatırımın da ekonomimize çok büyük katkılar sağlayacağından şüphemiz yok. Bahsettiğim bu beş büyük projemizi 2010 yılında başlatmak istiyoruz ki, bunlardan Yenice lojistik köy çalışması başladı. Karboğaz kayak tesisleri ihale edilecek. Havalimanının Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2010’da temelinin atılacağı müjdesi verildi.  Turizm bölgemizdeki tüm yatırım projelerinin hayata geçebilmesi için biz üzerimize düşen görevi eksiksiz yaptık. Bütün işlemleri tamamlayıp, gerekli yerlere tapularını teslim ettik. Artık söz firmalarda. Umarım firmalarımız da en kısa zamanda bu projelerin hayata geçirilmesi için gereken tüm çabayı çabukça gerçekleştirirler. Tarsus artık turizm ve lojistik ile gelişecek. Daha önceki tarihlerde sanayi ön plandaydı. Tekstil sektörü vardı. Boya, yağ, çırçır fabrikaları vardı. Ama tekstil sektörü Türkiye’de gerileyince, birçok fabrikamız kapandı. Hal böyle olunca, geleceğimiz turizm ve lojistik hizmetlerine bağlı ki, şu anda dünya trendleri de bu yönde zaten. Biz de bu amaçla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Fes­ti­val­ler dü­zen­le­ne­cek
Yakın zamanda “Tarsus’un Manevi Liderleri” adlı bir sempozyum düzenleyeceklerini, bunun yanında yenidünya üretimi ile ilgili uluslararası bir sempozyumun da olacağının haberini veren Gödekmerdan, “Devamında yenidünya festivali, üzüm festivali, narenciye turunçgil festivali yapacağız. Bunlar yerel ve ulusal basında yer bulduğundan hem tanıtım açısından iyi olacak, hem de ekonominin gelişmesi açısından iyi olacak. Uluslararası tenis turnuvası yapılıyor. Uluslararası yarı maraton koşuldu. Bu şekilde spor aktiviteleri devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz