"Tekstilin başkenti Bursa ihracatta büyüyor"

Bursa tekstil sektörü, üretimdeki gücünü teknolojisi yüksek, markalaşmaya yönelik ürünlere yaptığı yatırımlarla destekliyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tekstilin başkenti Bursa ihracatta büyüyor
Kumaştan ipliğe geniş bir yelpazede yalnızca Türkiye'nin değil, birçok dünya ülkesinin de tekstil sektörü ihtiyacını karşılıyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın verilerine göre 74 büyük firma ile önemli bir konumda bulunan tekstil, emek yoğun bir sektör olmasından dolayı 80 bini geçen çalışan sayısıyla da Bursa'nın istihdamına katkı sağlıyor. İhracatta ise yılın ilk dört ayında geçen yıla göre yüzde 11 artış kaydedildi.

Türkiye’de tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin önemli merkezlerinden biri de Bursa, Tarihi açıdan da bakıldığında tekstil dokumacılığını başladığı şehir olan Bursa, Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi Başkanı Ekrem Hayri Peker’in verdiği bilgilere göre Avrupa’nın en büyük hazır giyim ve ev tekstili üreticisi, dünyanın en büyük beşinci ring iplik üreticisi. ikinci büyük çorap üreticisi, elyaf ve iplikte Avrupa’nın ikinci, dünyanın sekizinci elyaf ve iplik üreticisi. Üretimde dünyanın önemli merkezlerinden biri olan Bursa, finansman sıkıntısı, artan işçi maliyetleri, enerji fiyatlarındaki yükselişler ve özellikle Çin ve Hindistan kaynaklı artan rekabetin dezavantajlarını yaşadı.

Son yıllarda kümelenmesini tamamlayan Bursa tekstil sektörü toparlanmasını hızlandırdı. Peker’e göre en büyük ihracat pazarı olan Avrupa’da özellikle 2008 yılından bu yana süregelen durgunluk, üretimde gerilemelere neden olurken, bu durum ihracatçıların yeni pazar arayışlarına girmelerine neden oldu. Uludağ İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre Bursa’da 2013’ün ilk dört ayında 641 milyon 136 bin dolarlık ihracat yapıldı, Geçen yılın aynı dönemine göre tekstilde yüzde 11,61, hazır giyim ve konfeksiyonda ise yüzde 14,46 artış kaydedildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre ise 2013 Ocak-Mart döneminde Türkiye'den 4,3 milyar dolar değerinde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yapıldı, 2012 yılının Ocak-Mart dönemine kıyasla ihracatta, dolar bazında yüzde 8,1 oranında artış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz