Turizmin başkenti hızlı toparlanacak

Turizm gelirleri yüzde 20 azalan Antalya 2010'da hızlı toparlanacak.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
Turizmin başkenti hızlı toparlanacak


Gelecek planı
2009 yılında ve sonrasında, Antalya’nın güçlü bir ekonomik gelişme sağlaması bekleniyor. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, bu gelişimin sektörlerin yapısal sorunlarının çözüme kavuşması na bağlı olduğunu söylüyor. Turizm sektörünün en önemli gündemi tanıtım ve destinasyon yönetim modeline geçilmesi. Tarım sektöründe büyük ölçekli modern örtü altı tarımla verimliliğin artması ve ürün kalitesinin iyileştirilmesi gerekiyor. Kurtcephe sanayi sektörünün gelişmesinin ise OSB’lerin sanayi ihracatını destekleyecek bir yapı kazanmasına, uzmanlaşmaya ve ulaşım maliyetlerinin azalmasına bağlı olduğunu dile getiriyor. İlde inşaat, turizm ve ticaret sektörlerinin gelişmesinde kentleşme politikasının da önemli bir rol oynayacağını düşünen Kurtcephe şöyle devam ediyor: “Tarım ve sanayi dönemlerinde en önemli üretim faktörleri önce toprak, sonra işgücü, sonra ise sermaye olmuştur. Ancak şimdi sanayi ötesi çağdayız. Bilgi teknolojilerine, yüksek nitelikli işgücüne, hizmet sektörüne dayanan bir ekonomik gelişme söz konusu. Bu çağda kentler başlı başına bir üretim faktörü. Çağımız ekonomisinin en önemli dinamiğini, küresel şirketlerden sonra kentlerin sağladığını söyleyebiliriz. Antalya’da turizm, ticaret gibi hizmet sektörleri inşaat sektörünün gelişmesinde büyük bir öneme sahip. Bu sektörlerimiz kentsel gelişmeye doğrudan bağlı. Bu nedenle belirtilen sektörlerin geleceği Antalya’nı n kent olarak küresel yarışta alacağı mesafeye bağlı.”

Yatırımlar üretimi 3 milyar dolara taşıyacak
Antalya OSB’de yatırımlar 1987 yılında başladı. 1990’a kadar yatı- rım sayısı ise 10’u geçemedi. Bugün ise OSB’de 150 civarında tesis üretim yapıyor. Tahsis sayısı 220’nin üzerinde. Serbest bölgedeyse 150’ye yakın şirket faaliyet gösteriyor. OSB’de 8 bin, küçük sanayi sitelerinde 40 bin civarında kişi istihdam ediliyor. İstanbul Sanayi Odasının birinci ve ikinci 500 şirket sıralamasında ise Antalya’dan 12 şirket bulunuyor. Sanayi ihracatı 200 milyon doları aşan kent sanayideki ilk 15 il arasında yer alıyor. Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Hacıarifoğlu OSB’deki yeni yatırımların Antalya’nın sanayi sektöründe de büyüyeceğini gösterdiğini düşünüyor. Bölgedeki 259 parselin 39’unun boş olduğunu ifade eden Hacıarifoğlu, “Yakın gelecekte bunlar da dolacak ve bölge üretimi 1,2 milyar dolardan 3 milyar dolara çı- kacak” diyor. 

“İNOVASYON ODAKLI KALKINMA HEDEFLİYORUZ”
ALÂADDİN YÜKSEL / ANTALYA VALİSİ

“BAŞARIYA HAZIRIZ” Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilim ve teknolojide meydana gelen değişimler sonucunda buna uyum sağlayabilen, kendilerini hızla hazırlayabilen şehirler 21’inci yüzyılda etkili ve başarılı olabilecek. Binlerce yıldır kültürlerin harmanlandığı özgün tarihi ile mitolojik değerde kabul edilen Antalya, kültür birikimi, dinamik nüfusu, ileri turizm ve tarım anlayışı, gelişmiş Serbest Bölge ve Organize Sanayi Bölgesi potansiyeli, teknoparklarla hızla buluşma isteği, uluslararası ulaştırma ağları, emsalsiz kıyıları ve tabiatı, tarihi ve turistik değerleriyle başarıya hazır.
ÇOK SEKTÖRLÜ YAPI Antalya; başta turizm, tarım ve sanayi olmak üzere sektörel bakımdan özellikleri olan bir il. Batı Akdeniz bölgesinde yüksek potansiyele sahip olan Antalya’da, küresel rekabette başarının sırrı; yapılan yatırımların ve çok yönlü gelişmelerin sürekli olarak inovasyon odaklı olması ve bu arayışların kesintisiz olarak sürdürülmesi. Çok sektörlü yapılanmaya fevkalade müsait coğrafi konumu ve son yıllarda gerçekleştirdiği hızlı büyümesiyle ortaya çıkardığı potansiyel nedeniyle çok sektörlü ekonomik yapı Antalya’ya çok yakışıyor. “İNOVASYONDA KARARLIYIZ” Antalya’ya yatırımcının çekilmesi, özgün bir ekonomik kimlik kazandırılması ve bölgesel bir kaynak havuzuna sahip kılınması ile yerel bilgi ağları ve katma değer zincirlerinin oluşturulması gibi hususlar Antalya’nın kalkınmasında daha güçlü karar süreçlerine sahip olunmasını gerektiriyor. Bu bağlamda önü açık ve geleceği parlak bir şehir olan Antalya, gelişmesini ve hedeflerini sürekli olarak inovasyon odaklı tutmada kararlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz