Türkiye’nin sağlık şehri olmaya hazırlanıyoruz

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr, Ahmet Öksüzkaya, yeni yatırımlarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye’nin sağlık şehri olmaya hazırlanıyoruz


Peki planlama aşamasında hangi yatırımlar söz konusu?
70 yataklı Develi Devlet Hastanesi’nde arsa çalışmaları devam ediyor. Ayrıca 30 yataklı Bünyan Devlet Hastanesi ek binada ve 20 yataklı Yahyalı Devlet Hastanesi ek binada arsa çalışmaları son hızla devam ediyor. Yahyalı-Kapuzbaşı Sağlık Evi’nde son durum ise bu binaların mevcut arsa üzerine yapılacağı yönünde, Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık sektöründe bölgesel hizmet verecek bir eğitim araştırma hastanesi kurulması da planlandı.

Bu bağlamda Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü hakkında bilgi verebilir misiniz?
Söz konusu Kayseri Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Entegre Sağlık Kampüsü) 899 yataklı genel hastane, 258 yataklı kadın doğum hastanesi, 126 yataklı psikiyatri hastanesi, 200 yataklı rehabilitasyon hastanesi, 100 yataklı yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesinden oluşan toplam bin 583 yatakla hizmet verecek, Sağlık kampüsünün altı ana hastane binası haricinde sosyal tesisleri, alışveriş merkezleri bulunuyor, Ayrıca 38 ameliyathane ile günlük 2 bin 500 kişi kapasiteli acil servis, 144 yoğun bakım yatağı ile görüntüleme merkezleri, laboratuarlar ve iki adet helikopter pisti yer alacak. Hastanenin 385 bin metrekare kapalı alanı olacak.

Kayseri’de şu anda kaç hastane bulunuyor? Toplamda kaç yataktan bahsedebiliriz?
Kayseri’de şu an Sağlık Bakanlığı’na ait bir eğitim ve araştırma hastanesi, bir ADSM, yedi ilçe hastanesi, dört entegre hastane olmak üzere toplam 12 hastane, bin 480’i eğitim ve araştırma hastanesine ait olmak üzere toplam bin 720 yatak kapasitesi mevcut,Sağlık Bakanlığı’na bağlı olmayan kamu hastanelerine bakacak olursak, bin 216 yataklı üniversite hastaneleri ve 100 yataklı da bir asker hastane bulunuyor ilimizde. Kayseri’de, diğer illerle karşılaştırıldığında özel hastane sayısının da oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Kayseri’de toplamda 969 yatak kapasitesine sahip 16 tane özel hastane bulunuyor. Hepsinin toplamında Kayseri de 4 bin 500 hasta yatağı mevcut, bunun bin 632’si nitelikli yatak.

İleriki dönemde Kayseri'de toplamda kaç hastaneye ve kaç yatağa ulaşılması hedefleniyor?
İlimizin 2012 yılı yatak doluluk oranı yüzde 77 ve geçen yıl 7 milyon hastayı tedavi ettik. Bu oran göstermektedir ki ilimizin yatak kapasitesinde bir artışa ihtiyacı yok. Aslında yatak kapasitemizi artırmaktan çok, nitelikli yatak sayımızı artırma hedefimiz var. Hastanelerdeki tüm yataklarımızı nitelikli yatağa çevirmek istiyoruz. Tüm hasta odalarımızı Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan nitelikli hasta yatağı tanımına uygun olarak içinde tuvaleti, banyosu, en fazla iki hasta yatağı, televizyonu, telefonu, yemek masası, etajeri ve yatılabilen refakatçi koltuğu bulunacak şekilde oluşturmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz