Türkiye’nin sağlık şehri olmaya hazırlanıyoruz

Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr, Ahmet Öksüzkaya, yeni yatırımlarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye’nin sağlık şehri olmaya hazırlanıyoruz


Üniversite hastaneleri ve tıp fakülteleri açısından Kayseri'nin durumu nedir?
İlimizde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı beş adet hastane bulunuyor. Kardiyoloji, hematoloji-onkoloji, organ nakli ve diyaliz ile çocuk hastalıkları dalları kendilerine ait ayrı binalarda hizmet verirken, diğer branşlarda ana binada hizmet veriliyor. Toplam bin 216 yatak kapasitesine sahip olan üniversite hastanemiz ilimizin sağlık hizmetinin karşılanmasında önemli bir yere sahip. Üniversitemizde tüm uzmanlık alanlarında sağlık hizmeti ve uzmanlık eğitimleri veriliyor. Özellikle kemik iliği transplantasyonunda üniversite hastanelerimiz dünyada sayılı merkezler arasında.

Kayseri sağlık turizmi açısından nasıl görünüyor?
Sağlık turizmi açısından da aslında çok uygun bir il Kayseri. Bu konuda il genelinde de birtakım çalışmaları başlattık. Ancak henüz sağlık turizmi konusunda istediğimiz düzeyde değiliz. Çevre iller için tercih edilme sebebi olan Kayseri’ye özel faktörler sağlık turizmi açısından da Kayseri’yi cazip kılıyor. Ayrıca Kayseri, yurtdışından da ulaşımın kolay olduğu bir yer. Birçok ülkede sağlık hizmetlerine ulaşımda uzun bekleme süreleri ciddi bir problem iken Kayseri’de böyle bir süre söz konusu değil. Yine birçok ülkede sunulamayan sağlık hizmetleri Kayseri’de sunuluyor, kanser hastalarının tedavisinin bir parçası olan radyoterapi gibi. Bir diğer göz ardı edilmemesi gereken konu da ilimizde sunulan sağlık hizmetinin maliyetinin diğer birçok ülkeye göre uygun olması.

YATAK SAYISI ARTIYOR
İl sağlık yatırımlarına tam gaz devam eden Kayseri’de yatak sayısının da gün geçtikçe arttığı gözlemleniyor.“25 yataklı Tomarza İlçe Devlet Hastanesi projemizde yer teslimi yapıldı ve inşaata geçildi. 10 yataklı Felahiye İlçe Entegre Hastanesi’nde ise yeni hastane arsasının kamulaştırması tamamlandı ve harita işlemlerine başlandı” diyen Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr.Ahmet Öksüzkaya, proje aşamasındaki yatırımlardan olan 25 odalı Yeşilhisar İlçe Devlet Hastanesi’nde mevcut hastanenin yanındaki arsanın kamulaştırma işleminin devam ettiğini söylüyor.Öksüzkaya ayrıca,25 odalı Pınarbaşı İlçe Devlet Hastanesi’nde de yeni hastane arsasının kamulaştırıldığını ve harita işlemlerine başlandığını sözlerine ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz