"Umut veren 12 gelişme"

Bugünlerde İzmir’in proje ve yatırım gündemi çok yoğun.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Umut veren 12 gelişme1- OTOYOLDA İZMİR AYAĞI BAŞLIYOR

İzmirlilerin gündemindeki en önemli projelerden biri de, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yap-işlet-devret modeliyle bir seferde yapılan en büyük proje olarak tanımlanan İzmir-İstanbul otoyol projesi. Toplam yatırım tutarı 11 milyar TL olan proje tamamlandığında İzmir-İstanbul arası 3-3,5 saate inecek.
Projenin yakın takipçisi olan ve Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Platformu’na başkanlık eden Batıçim Genel Müdürü Tufan Ünal, önümüzdeki yıl ortalarında otoyolun İzmir ayağına başlanmasının son dönemin en olumlu gelişmelerinden biri olduğunu söylüyor. “Bu, kentin ekonomik yapısına olumlu yansıyacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la görüştük. Otoyol yapımında İzmir ayağının başlamasına sıcak bakıyor” diyor.
Ulaştırma Bakanı Yıldırım projenin hem Türkiye’nin AB altyapısına entegrasyonuna katkıda bulunacağını hem çok ciddi bir istihdam yaratacağını söylüyor.
Proje yapımı için 20 ayda 7 şantiye kurulacak ve 10 bin kişi doğrudan istihdam edilecek. Dolaylı istihdam 50 bini bulacak.
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) Başkanı İlknur Denizli, otoyol projesiyle birlikte İzmir’in özellikle otomotiv endüstrisinde üretilen katma değerden daha fazla pay alacağını söylüyor. Denizli şöyle devam ediyor: “İzmir’e yatırımlar artacak. İzmir Manisa arasında yapılacak tünel, İzmir’in anakent olma vasfını kuvvetlendirecek. Manisa’da Vestel başta olmak üzere başta beyaz eşya sektörünün sağladığı sinerjiden İzmir’in de yararlanması sağlanacak.”

2-BAYRAKLI-TURAN’A 10 MİLYAR DOLAR GELECEK
İzmir’de heyecan yaratan bir başka önemli gelişme, geleceğin Manhattan’ı olarak hayal edilen Bayraklı-Turan bölgesindeki imar sorununun çözülmüş olması.
Alsancak Liman arkasından başlayıp Bayraklı Turan’a kadar uzanan 550 hektarlık alanı, Amerika’nın gökdelenlerle ünlü bölgesi Manhattan’a benzetecek projenin mahkemelik olan eksiklikleri giderildi. Böylece uygulamanın önündeki engeller kalktı.
Proje kapsamında bölge yeni kent merkezi olarak planlanıyor. İş ve alışveriş merkezleri, otel ve rezidanslar bu bölgede toplanarak bir cazibe alanı yaratılacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, proje ile kentte asgari 10 milyar dolarlık gayrimenkul yatırımı olacağını tahmin ediyor. İnşaat sektörünün hareketlenmesi, yabancı sermaye girişi ve beraberinde istihdam artışı da projenin kente ana katkıları olacak.
Hatta Batıçim Genel Müdürü Tufan Ünal daha şimdiden inşaata başlamak isteyen 16 büyük yatırımcı olduğunu ve bunların harekete geçtiğini haber veriyor. Çimento sektörü açısından da bu gelişmelerin sevindirici olduğunu belirttikten sonra şöyle devam ediyor: “Bu Batıçim’i de heyecanlandırıyor. Sonuç itibarıyla bu canlanmayla birlikte biz de çimentomuzu, betonumuzu satacağız, yeni ürünler geliştireceğiz.”

3-KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YOL ALINIYOR
Bugüne kadar İzmir’in potansiyelini değerlendirememesinin en büyük sorumlusu olarak iletişimsizlik gösteriliyordu. Kentin ileri gelenlerinin bir araya gelip konuları tartışamadıkları için yol alınamadığı da yapılan eleştiriler arasındaydı. Ancak bu durum da artık çözüme kavuşuyor. Çünkü şehrin önde gelen 85’i aşkın temsilcisi Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu Platformu çatısı altında her zamankinden daha iyi bir iletişim içinde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz