Yakın gelecekte teknoloji merkezi olacağız

Kayseri Vali Mevlüt Bilici ile Kayseri'nin 2023 yılı hedefleri ve stratejileri üzerine konuştuk...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yakın gelecekte teknoloji merkezi olacağız

Kayseri'nin sanayi ve ticaretine yeni kapılar aralayacak. Kayseri bu dev projeyle dünyaya açılma imkanı elde edecek. İlimizin sosyal yaşamını, imajını etkileyecek olan ve Erciyes Dağı'nı Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise sayılı kayak ve dağcılık merkezi yapacak olan proje ile hem kış hem de yaz spor aktiviteleri yapılabilecek. 100 milyon Euro doğrudan, 100 milyon Euro dolaylı olmak üzere yıllık toplam 200 milyon Euro yerel ekonomi için güçlü bir gelir kaynağı oluşturacak. Türkiye'nin ulusal yarışmalarının yanı sıra Avrupa ve Dünya Kupası yarışmaları gibi uluslararası pek çok spor olayına da ev sahipliği yapacak.

"KAYSERİ EĞİTİM, SAĞLIK VE LOJİSTİK ATILIMI YAPIYOR"
SAĞLIK SEKTÖRÜ DÜNYAYLA YARIŞIYOR

Kayseri'nin sanayi sektöründe ülke çapında adını duyurması ile birlikte hizmet sektöründe de önü açıldı. İlimizde son yıllarda dünya standartları ile yarışacak potansiyele sahip hastane ve tedavi merkezleri faaliyete geçti.Tedavi ve tatil amaçlı yurtiçi ve dışından ilimize gelen birçok hasta kaliteli ve ekonomik sağlık hizmeti alabiliyor.
100 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ KAYSERİ'DE
Kayseri'de Erciyes Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi 40 bine yakın öğrencisi ile eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Kuruluş çalışmaları devam eden Abdullah Gül Üniversitesi'nin eğitime başlaması ile birlikte Kayseri, sanayi ve ticaretinin yanı sıra artık üniversiteleri ile de anılmaya başlanacak. Gelecekte Kayseri'de 100 bin öğrenciye eğitim imkanı sağlanması hedefleniyor.
HIZLI TRENLE KAYSERİ ANKARA'YA BAĞLANACAK
Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen hızlı tren projesi kapsamında önümüzdeki yıllarda Kayseri Ankara'ya bağlanacak. Bu sayede ticaret ve turizm başta olmak üzere birçok alanda ilimiz yeni yatırım fırsatlarına kavuşacak.
TAŞIMA MİKTARI 1 MİLYON 782 BİN TONA ÇIKACAK
Kayseri kent merkezi içinde kalmış olan yük garının,Avrupa ülkelerinde olduğu gibi etkin karayolu ulaşımı olan ve müşteriler tarafından tercih edilebilir bir alanda, yük lojistik ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte yeniden yapılması amacıyla Boğazköprü'de yeni lojistik merkezi kurulması planlandı. Boğazköprü lojistik köyü 511 bin metrekare alan üzerine projelendirildi. Lojistik köyün faaliyete geçmesiyle birlikte mevcut durumda yaklaşık yıllık 71 bin ton olan taşıma miktarının 1 milyon 782 bin tona çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz