Yakın gelecekte teknoloji merkezi olacağız

Kayseri Vali Mevlüt Bilici ile Kayseri'nin 2023 yılı hedefleri ve stratejileri üzerine konuştuk...

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yakın gelecekte teknoloji merkezi olacağız
Türkiye'nin 6'ncı büyük ili olan Kayseri gerçekleştirdiği 3,2 milyar dolarlık ihracatını 2023 hedefleri doğrultusunda artırmayı hedefliyor. Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, "Kayseri Türkiye ekonomisinin 2023 yılında gelişmiş ilk 10 ülke içinde olma hedefinin gerçekleştirilmesinde en çok üreten ve en fazla ihracat yapan iller arasında yer alarak üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam edecek" diyor. Kayseri ulaşım, altyapısının uygunluğu, zengin yeraltı kaynakları ve özellikle gelişmiş sanayisi ile Orta Anadolu'nun sanayi ve ticaret merkezi konumunda. Bugün gerçekleştirdiği 3,2 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, bin 350'nin üzerinde üretim merkezi, SGK kayıtlarına göre 184 bin kişiyi aşan istihdamı, İstanbul Sanayi Odası'nca belirlenen ilk binde yer alan 34 şirketiyle Kayseri, girişimci ruhuyla, gelişen ve değişen çevresiyle örnek bir şehir. Kayseri'de 3 organize sanayi bölgesi, 1 serbest bölge, 11 küçük sanayi sitesi ve 1 adet teknoparkın faaliyet gösterdiği 43 milyon 212 bin metrekare kapalı planlı endüstri alanı bulunuyor. Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, önümüzdeki 510 yıl içerisinde imalat sanayinde istihdamı 200 binin, ihracatı 5 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor. Sanayisini geliştiren şehir, Erciyes Dağı'nda kış turizmi konusunda geç kaldığını fark edip bunun için ciddi bir atılım yaptı. Erciyes Master Planı'yla Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi yaklaşık 275 milyon Euro'ya mal olacak. 5 bin civarında kişiye iş imkanı sağlanacak projeyle Kayseri dünyaya açılma imkanı elde edecek. Mevlüt Bilici, "İlimizin sosyal yaşamını, imajını etkileyecek olan ve Erciyes Dağı'nı Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise sayılı kayak ve dağcılık merkezi yapacak olan proje ile hem kış hem de yaz spor aktiviteleri yapılabilecek. 100 milyon Euro doğrudan, 100 milyon Euro dolaylı olmak üzere yıllık toplam 200 milyon Euro yerel ekonomi için güçlü bir gelir kaynağı oluşturulacak" diyor. Kayseri Vali Mevlüt Bilici ile Kayseri'nin 2023 yılı hedefleri ve stratejileri üzerine konuştuk:

Kayseri ekonomisinin Türkiye açısından önemi nedir, Türkiye sıralamasında il, hangi verileri ile ön planda yer alıyor? İlin gelişmişlik oranı nedir, gelişme ve büyüme anlamında nasıl bir performans ortaya koyuyor?

- Bugün itibarıyla kentte sanayi siciline kayıtlı sanayi işletmesi sayısı bin 350. Toplam sanayi işletmesi içerisinde yüzde 2'lik bir oran ile sanayisi gelişmiş 11'inci şehir konumunda. Dış Ticaret Müsteşarlığı verilerine göre 2010 yılında 1 milyar 165 milyon dolar ihracat, 1 milyar 449 milyon dolar ithalat; 2011 yılında ise 1 milyon 469 bin dolar ihracat, 1 milyon 723 bin dolar ithalat gerçekleştirdi. Kayseri'de ticari ve ekonomik hayatı meydana getiren kurum ve kuruluşlardan Kayseri Ticaret Odası'nın aktif 15 bin 800, Kayseri Sanayi Odası'nın bin 32, Kayseri Ticaret Borsası'nın 720, Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği'nin 25 bin 207 üyesi bulunuyor. Kayseri'de bin 458 anonim şirket, 7 bin 693 limited şirket faaliyet gösteriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sorumluluk alanında bulunan 392 faal kooperatifin 56 bin 502 ortağı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz