Yaş sebze ve meyve ihracatı 10 milyar dolara ulaşacak

Türkiye'nin yaş sebze meyve üretim merkezi Antalya, 2023 yılı hedefini belirledi.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yaş sebze ve meyve ihracatı 10 milyar dolara ulaşacak

Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, "Üreticilerimiz dünya standartlarının üzerine çıktı. 2023 yılına kadar ihracatımızı 10 milyar dolara çıkaracağız" diyor.
Daha 10 yıl öncesinde birçok ürünü ithal etmek zorunda kalan Türkiye, yaş sebze ve meyve ihracatında dünya sıralamasında öncüler arasına katıldı. Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Türkiye'nin yaş meyve sebze ihracatının son 10 yıllık dönemde 3 kattan fazla artarak 2010 yılında miktar bazında 2 milyon 902 bin ton, değer bazında ise 2 milyar 174 milyon dolar seviyesine ulaştığını belirtiyor. Yaş meyve sebze ithalatının ise ihracatla kıyaslanamayacak kadar düşük seviyede olduğunu kaydeden Satıcı, "45 milyon tonluk yaş meyve sebze üretimimizle Avrupa birincisiyiz. Kiraz, kayısı, incir, üzüm ve domates gibi birçok üründe dünyada adımızdan sıkça söz ettiriyoruz. Yaş meyve sebze sektörü diğer sektörlere kıyasla sağladığı ciddi istihdamın yanı sıra tamamen yerli üretimle gerçekleştirdiği net ihracatçı yapısıyla stratejik bir önem taşıyor" diyor. Yaş meyve sebze ihracatında gıda güvenliği konusunda ciddi mesafeler kat edildiğini dile getiren Satıcı, gıda güveliğine gösterilen hassasiyetin devam etmesi halinde sektörün ihracat açısından barındırdığı potansiyelin de açığa çıkmasıyla 2023 yılında ihracatın 10 milyar dolar seviyesine çıkacağını tahmin ettiklerini söylüyor. Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı Capital'in sorularını yanıtladı:

Antalya'nın ihracat yapısından bahsedebilir misiniz? Rakamsal verileri bizimle paylaşabilir misiniz?
- Antalya'ya artık sadece bir şehir olarak değil bölge olarak bakmak lazım. Hem ihracatçı birlikleri statüsü hem yasal düzenlemeyle artık bölge birliği olduk. Bölge ihracatının yarısını yaş sebze meyve, gerisini demir, çelik, mermer ve kesme çiçek oluşturuyor. Tek birlik haline geldik. Yaş sebze, tekstil, kesme çiçekle birlikte 3 milyar dolarlık hedefimiz var. 2012 hedefimiz ise 2 milyar dolar civarında. Yaş sebze meyve ihracatının bir başka boyutu da aslında otellerde satılan ürünler. Biz bunun da ihracat olduğunu sürekli anlatıyoruz. Orada da ciddi bir ihracat söz konusu.

Antalya ekonomisi hakkındaki değerlendirmelerinizi bizimle paylaşır mısınız?
- Sektörümüz stratejik bir öneme sahip. Dünya krizinin yaşandığı 2007'de bile ihracatımızı artırdık. Tarım sektörüne Avrupa Birliği çok ciddi destek veriyor. Arsa tahsisi, istihdam desteği gibi destekler var. Bizdeyse bir arazi kiralamak istediğinizde bürokrasiyle boğuluyorsunuz. Zaten kiralar çok yüksek. Devlet kendisi üretirken zarar ediyor. Devlete ait boş bir araziyi talep ettiğinizde önünüze çıkan engel çok fazla. Bizim büyük arazilere ihtiyacımız var. Devlet bunun için arazi toplulaştırması yapacak fakat benim bu konuda büyük bir beklentim yok. Toprakları birleştiremiyorsak akılları birleştirelim. Üretici yasası çıktı ama uygulanır hale gelmedi. 10 üreticinin 1 dönüm serası var. Devlet kredisi ile 10 dönümlük bir sera yaparsanız devletin destek olması lazım. Ancak bunların çok basit usulde yapılması gerekiyor. Bankaya klasörle gidip kredi almak üretici için büyük sorun. Üretimde teknolojiyi kullanmak ise zaman alıyor. Biz Antalya'da tarım alanında en yüksek teknolojiyi kullanıyoruz. Artık zaman ortak akıl zamanı. Devlet desteğini de arkamıza alırsak ihracatta dünyanın en büyük ili olabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz