Apple misilleme yapıyor

Apple, taşınabilir müzikte olduğu gibi ev müziğini de yeniden keşfetmek için yeni bir ürün geliştirdi. Şirket, HomePod’un müzik becerilerini ön plana çıkararak Amazon ve Google’a misilleme yapıyor...

26.09.2017 15:19:000
Paylaş Tweet Paylaş
Apple misilleme yapıyor

Apple bu aralar Amazon ve Google’ın evlere sızma stratejisine karşı rekabeti giderek daha ciddiye alıyor. Yıllık geliştiriciler toplantısında Apple, müzik çalacak ve Apple’ın dijital asistanı Siri ile verilen komutlara tepki verecek HomePod adında yeni bir wi-fi hopörlörün duyurusunu yaptı. HomePod aralık ayında 349 dolardan piyasaya sürülecek ve bu hoparlörün Apple’ın aylık 10 dolarlık müzik aboneliği servisi olan Apple Music ile birlikte çalışacağı anlaşılıyor. HomePod aslında bugün Amazon’un Echo hoparlörü ve Google’ın Google Assistant ile çalışan Home cihazı gibi Amazon’un Alexa ile çalışan ev aletlerinin egemenliğindeki akıllı ev asistanları donanımı pazarına girme çabalarında attığı ilk adımı temsil ediyor. HomePod’un bir ekranı yok, ancak Apple’ın asistanından yardım istemek için ona “Hey, Siri” dediğinizde bu cihazın üst tarafı aydınlanıyor. Hava durumu, trafik veya spor haberleriyle ilgili son güncellemeleri tıpkı Siri’nin yaptığı gibi o da yapabiliyor. Bu hoparkörden aynı zamanda Apple’ın akıllı evler yazılımı olan Homekit’i (buna geniş bir yelpazedeki akıllı ampuller, termostatlar ve benzerleri dahildir ancak Google’ın Nest marka akıllı termostatı dahil değildir) kullanan akıllı ev aletlerine sesli komutlar vermekte de faydalanabilirsiniz. 

ÇOK GERİDE KALDI

Apple 2011 yılında iPhone için Siri’yi piyasaya sürerek kitle pazarı dijital kişisel asistan trendine kısmi bir giriş yaptı. Daha sonra telefon araması yapmak, hava durumunu öğrenmek veya bir randevuyu kaydetmek için sesli komutlara tepki verme becerilerini benzersiz yapması gerektiğini düşündü. Siri başlangıçta DARPA tarafından fonlanan CALO (Öğrenen ve Organize eden Algısal Asistan) adındaki bir yapay zeka projesinin bir parçası olan ve ardından bir start up’a dönüşen SRI International tarafından geliştirilmişti; Apple onu 2010 yılında satın aldı. Ancak Apple Siri’yi insan sesiyle çalışan bir ev aletiyle birleştirmekte Google ve Amazon’un çok gerisinde kaldı. Sonuçta bu gibi cihazların pazarı oldukça hızlı büyüyor ve kapsamının daha da genişleyeceği tahmin ediliyor: Pazar araştırmaları firması eMarketer bu yılın her ayında yaklaşık 36 milyon Amerikalının hoparlör tabanlı ses asistan kullanmaya başlayacağını öngörüyor ki bu rakam geçen yılın iki katından fazla. Bu kitlenin yaklaşık yüzde 71’i Amazon’un Echo hoparlörünü kullanacak. Google’ın Home’u ise bu pazarın yaklaşık yüzde 24’ünü elinde tutuyor. Bu genel benimsenme seviyesi örneğin her ay akıllı telefon kullanmaya başlayanların sayısı dikkate alındığında halen çok küçük, ancak büyük bir hızla artıyor. Ancak Apple iki saatlik bir sunumun en sonuna sakladığı HomePod ile ne kadar övünse de anlaşılan bu şirket kendi cihazını çok yönlü bir ev asistanı olarak bilinçli bir şekilde diğerlerinden daha ucuza satacak. Şirket bu ürünü daha çok Apple Music’e bağlı akıllı bir hoparlör olarak konumlandırdı ve Siri ile entegrasyonu sayesinde bu ürünün başka becerileri de olacağa benziyor. 

ÜCRETSİZ FAYDALANAMAYACAKSINIZ 

Öncelikle oldum olası neredeyse sadece melodilere odaklanmış bir cihaz olan Apple’in iPod’unu çağrıştıran HomePod ismi var. Apple’ın CEO’su Tim Cook, “Taşınabilir müzikte yaptığımız gibi ev müziğini de yeniden keşfetmek istiyoruz” dedi. Apple’ın pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Phil Schiller, bu cihazın sunumu için tekrar sahneye çıktı ve konuşmasının çoğunu cihazın içindeki yüksek ve düşük frekanslı hoparlörlerin ayrıntılarını açıklayarak geçirdi, bu cihazın müziği ne kadar iyi çalabildiğini anlattı. Ayrıca bu cihazın içinde bulunduğu odanın akustiğini hesaplama ve sesi ona göre optimumlaştırma becerisinin de altını çizdi. Son olarak onun Siri’yi kullanma becerisinden bahsederken de bu asistanın “Bana hafif bir şeyler çal” komutu gibi veya “Bu şarkıda davulu kim çalıyor” sorusu gibi müzikle ilgili geniş bir yelpazedeki HomePod komutlarında nasıl yardımcı olabileceği konusunda derinlemesine açıklamalarda bulundu. Ancak bu gibi müzikle ilgili özellikler sadece Apple Music aboneleri için geçerli. Eğer aylık bir ücret ödemek istemiyorsanız, o zaman Siri size hiçbir şekilde yardımcı olamayacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz