Sanayiyi değiştirecek teknoloji

Desktop Metal, önde gelen risk sermayesi şirketleriyle birlikte General Electric, BMW ve Alphabet gibi devlerin girişim birimlerinden yaklaşık 100 milyon dolar tutarında fon aldı...

5.09.2017 16:33:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sanayiyi değiştirecek teknoloji

Desktop Metal, kendi makine metal parçalarının baskısını yapabilmenin pratik ve düşük maliyetli bir yolunu bulduğunu düşünüyor. Bu şirketin ilk ürün lansmanını gerçekleştirmesinin iki ay öncesi bile değildi. CEO Ric Fulop bir masa üzerine yayılmış sıra sıra 3D yazıcılar, birkaç büyük mikrodalga fırın ve muhtelif metal parçalarla heyecanlı bir şekilde sunum yapıyordu. Kapalı bir kapının arkasında ise ortaklaşa kullanılan bir çalışma masasının etrafında endüstriyel tasarımcı ekibi kocaman bir ekrana bakıyordu. Onların arkasındaki duvar bu start up’ın iddialı ürünlerinin çeşitli olası resimleriyle kaplıydı: Metal parçaları yeterince ucuz ve hızlı yoldan imal edebilecek 3D yazıcılarla…. Desktop Metal adındaki bu şirket, geçenlerde önde gelen risk sermayesi şirketleriyle General Electric, BMW ve Alphabet gibi firmaların girişim birimlerinden yaklaşık 100 milyon dolar tutarında fon aldı. Şirket kurucuları arasında dört meşhur MIT profesörü var ve onlardan biri de 1989 yılında 3D baskının ilk patentlerinden birini alan ve MIT’nin malzeme bilimi fakültesinin başındaki Emanuel Sachs. Ancak onca paraya ve uzmanlığa rağmen bu şirketin metal parçaları üretme tarzımızı yeniden icat ederek imalatın önemli bir kısmını baştan aşağıya dönüştürme hedefini tutturacağının garantisi yok. HAYAL KIRIKLIĞI MI? Fulop geniş ve açık çalışma alanında dolanırken onun yüzündeki heyecan ve çoşkunun yerini endişenin aldığı görülüyor. Çünkü ticari yazıcılar henüz tamamlanmış durumda değil. Çalışanlar bu makineleri düzeltmekle meşgul ve üretilmiş test objeleri pek de iyi sonuç vermiyor. İlerleme kaydediliyor, ancak zamanın azaldığı da bir gerçek. Ön kapının yanındaki bir köşede ve giriş alanında zemin bomboş ve tertemiz, oysa çok kısa bir sürede bu alanın yaklaşmakta olan fuar için bu şirketin önceden planlanmış yerinde sergileyeceği çalışır durumdaki örnek bir ürün ile kaplanması gerekiyor. Desktop Metal eğer başarılı olursa aslında 3D baskı geliştiricilerini 30 yıldan uzunca bir süredir uğraştıran ve bu teknolojinin etkisini önemli derecede sınırlayan göz korkutucu bir meydan okumanın çözümüne katkıda bulunmuş olacak. Gerçekten de o kadar tantanaya ve ateşli hayran kitlesine rağmen 3D baskı pek çok yönden bir hayal kırıklığı oldu. Amatör meraklılar ve kendinden menkul üreticiler bu pek de pahalı olmayan 3D yazıcıdan plastikten yapılma muazzam karmaşık ve zekice şekiller yaratmakta faydalanabiliyor. Bazı tasarımcılar ile mühendisler de bu makinelerin potansiyel ürünlerin tam boy maketini yapmakta fevkalade kullanışlı olduğunu düşünüyor. Ancak üretim alanında özel yapım işitme cihazlarıyla diş implantları gibi az sayıda birkaç özel ürün dışında polimer parçaların baskısına pek rastlanmıyor. 

OLDUKÇA PAHALI 

Her ne kadar bugün metallerin 3D baskısını yapmak mümkün olsa da bu iş hem çok zor hem de fevkalade pahalıya patlıyor. GE gibi gelişmiş imalatçı şirketler az sayıda aşırı değerli parçayı üretmek için özel yapım çok güçlü lazerleri olan muazzam pahalı makineler kullanıyor. Ancak metallerin baskısı işi bugün daha çok ekipmanlara milyonlarca dolar harcayabilecek şirketler, lazer kullanabilen tesisler ve tüm bunları çalıştırabilecek kapasitede kalifiye çalışanları olan işletmelerle sınırlı. Ayrıca halen ürün tasarımı ve geliştirmesi süreci boyunca metal bir parçanın çeşitli ardışıklarının baskısını yapmak isteyen şirketler için elde kullanılmaya hazır bir seçenek yok. 3D baskının eksiklikleri onun kendi taraftarlarını uzunca bir süredir heyecanlandıran vizyonunun kaygan bir zeminde olduğunu gösteriyor. Onlar ne zaman ellerine 3D bir yazıcı geçse derhal dijital bir tasarım yaratmak, sonradan test edip iyileştirebilecekleri prototiplerin baskısını yapmak ve ardından bu optimumlaştırılmış sürümün dijital dosyasından faydalanarak ticari bir ürün ya da onun bir parçasını yaratmak isteyebilir. Bu vizyonun bir gerçekliğe dönüşmesinde metal parçaların makul fiyatlı ve hızlı bir şekilde baskısının yapılabilmesi önemli bir adım olacaktır. 

AVANTAJLARI VAR

3D yazıcılar, tasarımcıların karmaşık ve diğer üretim yöntemleriyle kolaylıkla yapılamayan çok zor şekilli cihazların yaratılmasına yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda manyetik bir metalin manyetik olmayan bir diğerinin yanına baskısını yaparak çeşitli malzeme kombinasyonlarını yan yana getirerek mühendislerin yeni işlevleri ve özellikleri olan parçalar yaratmalarını sağlayabiliyor. Tüm bunların dışında bu yazıcılar, seri üretimin ekonomilerini yeniden tanımlayabilir, çünkü baskı maliyeti kaç adet parça üretildiğinden bağımsız olarak aynı kalacaktır. Bu durum imalatçıların fabrikaların ölçeği, yedek envanter gereksinimi ve özel yapım ürünler için imalat sürecinin özelleştirilmesi hakkında düşünme sistematiklerini değiştirecektir. İşte bu yüzden 3D baskıyı parçaları üretmenin yeni bir yöntemine dönüştürmeye yönelik bir yarış yaşanıp duruyor. İçinde Stratasys ve 3D Systems’ın da olduğu uzun süredir 3D yazıcı tedariği yapan şirketler, her geçen gün imalatçıların kullanımı için yeterince hızlı çalışabilen daha ileri makineleri piyasaya sürüyor. HP geçen yıl bir 3D yazıcı serisini görücüye çıkardı ve bu yazıcıların imalatçıların çok yaygın kullanılan bir termoplastik olan naylonla prototipler ve ürünler yapabilmesine imkan vereceğini söylüyor. Geçen sonbahar aylarında GE, metal parçaların 3D baskısında uzmanlaşmış bir çift Avrupalı şirkete 1 milyar dolardan fazla para harcamıştı. Ancak Desktop Metal için asıl rekabet muhtemelen 3D baskı yapan şirketlerin sayısının artmasında değil. Bir kere HP, Stratasys (Desktop Metal’e yatırım yapanlardan biri) ve 3D Systems’ın yazıcıları çeşitli plastik türlerini kullanıyor. Oysa Fulop’un şirketi kendi yazıcılarında geniş bir yelpazeye yayılmış metalleri kullanmak istiyor. GE’nin en pahalı makineleri, Desktop Metal’in pazar ihtiraslarıyla çok az örtüşüyor. Aksine Desktop Metal’in asıl rakibi daha çok oturmuş metal-işleme teknolojileri. Bunların arasında iPhone’ların ultra ince alüminyum arka kapaklarının yapımında kullanılan bir yöntem olan otomatik talaşlı imalat teknikleri ve metal ürünlerin seri imalatında yaygın kullanılan bir teknik olan ve metal püskürtmeli kalıplama denilen hızla kabul gören bir uygulama bulunuyor. Diğer bir ifadeyle Desktop Metal diğer 3D yazıcılara üstün gelmek yerine imalatçıları kendi işlerinin merkezinde yer alan üretim yöntemlerinden uzaklaştırmaya çalışmak gibi zorlu bir işe soyunuyor. Fulop, “Metal parçaların imalatı trilyon dolarlık bir endüstri” diyor. Ayrıca 3D baskının bu pazardan küçücük bir pay alması durumunda bile bunun multi milyar dolarlık bir fırsatı temsil etmiş olacağını da ekliyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz