"Afrika'daki göçü denizden izleyeceğim"

İşte Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın işkoliklikten kurtulup yaşamaya başladığı yeni hayatı…

2.05.2017 14:11:510
Paylaş Tweet Paylaş
"Afrika'daki göçü denizden izleyeceğim"
Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın, iş dünyasının işkoliklerinden biriyken bundan 5-6 yıl önce kendine daha fazla vakit ayırmaya karar verdi ve bir yelkenli aldı. Teknesini ise hiç Türkiye’ye getirmedi ve Côte d’Azur’da Saint-Tropez’de bıraktı. O tarihten itibaren de en büyük tutkusu tekneyle yaptığı seyahatler haline geldi. Akın, aynı zamanda dünyayı keşfetmekten de büyük zevk alıyor. Kuzey Kutbu’ndan, Şili’den, teknesiyle gezdiği Yunan Adaları’ndan, İspanya, İtalya ve Fransa kıyılarından çok etkilendiğini anlatıyor. Akın, dönemin en ünlü kadın gazetecilerinden Leyla Umar, Duygu Asena, Serpil Yılmaz ve Ayşenur Aslan’la yaptıkları Fidel Castro seyahatlerini ve Castro’ya balık pişirmelerini de unutamıyor. “İşte Castro dimdik ayakta duruyor. Serpil, Duygu, Ayşegül Castro’ya hani heykele sarılırsın ya işte öyle sarıldılar. ‘Castro, ölmeden seni gördük ya’ dediler. Castro hala ölmedi ama onlardan aramızda olmayanlar var bugün” diyerek geçmişi yad ediyor. Akın’ın bu yaza dair en önemli hayaliyse Afrika’daki Büyük Göç’ü denizden izlemek. Akın, bu hayalini “Afrika’da safariden büyük keyif almıştım. Şimdi büyük göçü izlemeyi çok istiyorum. Bu yıl vakit bulabilirsem denizden Afrika’da büyük göçü bir haftalığına takip edeceğim” sözleriyle anlatıyor. İşte Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’ın işkoliklikten kurtulup yaşamaya başladığı yeni hayatı…
* İş dışında kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?
Bugünlerde daha rahat çalışma koşullarım olduğunu söyleyebilirim. Eskiden, yani 5-6 yıl öncesinde kendimi işkolik olarak görüyordum. Hakikaten aşırı çalışırdım. İşkolikliğin ötesindeydi. Son 5 yıldır kendime vakit ayırıyorum. Bundan sonra kaliteli yaşayacağımız yıl sayısı giderek azalıyor. O nedenle bunu iyi planlamak ve her şeyin etkisinden biraz uzak kalmak şart.
* Tekne tutkunuz ne zaman başladı? İlk teknenizi ne zaman aldınız?
Yaz gelince tekne mevsimi başlıyor benim için. Bundan 5-6 yıl önce yelkenli almıştım. Fransa’da Saint-Tropez’de bıraktım. Orada duruyor. Zaten tekneyi aldığım günden itibaren hiç Türkiye’ye getirmedim. Teknenin bulunduğu yere gidiyoruz. Bir kaptan ve yardımcısıyla beraber teknem beni Fransa’da bekliyor. Gidip oradan tekneme biniyorum ve Akdeniz çanağını dolaşıyorum. En büyük keyfim de bu. Bazen bir hafta bazen 15 bazen de 21 gün sürebiliyor. Böylelikle İspanya’dan başlayarak Adriyatik’teki hemen her sahili gezme imkanım oluyor. Yani teknem İstanbul’da olsa oraları gezmek daha zor. Buradan uçağa binip Fransa’ya gidiyorum. Oradan da yine gezip uçakla dönüyorum. Ha buradan Bodrum’a gitmişsiniz ha Fransa’ya çok fark etmiyor.
* Bu seyahatlere kimlerle gidiyorsunuz?
Kızım Pelin bana eşlik eder. Oğlum Selim de katılır. Arkadaşlarımdan da kim o tarihte müsaitse geliyor. Her zaman çok keyifli geçiyor bu seyahatler.
* Tekneyle en sevdiğiniz rota neresi oldu?
Tabii ki İtalya sahilleri ve güney Fransa bu konuda mükemmel. Fazla söz söylemeye gerek yok. Bu sahillerin her birinin kendine has bir güzelliği var. Tabii ki orada turizmle eski ve yeni medeniyet bir arada gidiyor. Her şehrin kendine ait bir cazibesi var. Şehirlerin eski merkezlerinin hem turistik anlamda hem güncel olarak kullanılıyor olması çok önemli. Akdeniz ülkelerini, birbirlerine benzemelerine rağmen, her bir noktasını ayrı bir keyifle geziyoruz. İtalya’ya doğru indikçe çeşitlilik artıyor. İtalya’nın kendi şehirleri arasında bile hem doğal güzellik hem kültür ve davranış yönünden farklılıklar var. İtalya’nın harika lezzetlerinden çok keyif alıyorum. Sardunya Adası, Korsika Adası da çok güzel. Korsika Adası yeşillikleri ve bakirliği açısından bizim güney sahillerimizi anımsatıyor. Denizleri de bir o kadar güzel. Tabii ki Sicilya bambaşka bir dünya. Gerek Etna Yanardağı’nın faaliyette olması gerek Siracusa’nın tarihsel güzelliği gerekse yemekleriyle görülmesi gereken apayrı bir yerdir Sicilya. İtalya, İspanya, Fransa, Adriyatik kıyıları, Yunan Adaları’nın her köşesi farklı güzelliklerle dolu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz