Ağustos Ayı Kitapları-2003

NE BİLDİĞİMİZİ BİR BİLSEYDİK    Dışbank Kitapları Dizisi’nin ikinci kitabı “Ne Bildiğimizi Bir Bilseydik”, kurum içinde bilginin ve en iyi uygulamaların aktarımı konusunda can alıcı bir n...

1 AĞUSTOS, 20030
Paylaş Tweet Paylaş
NE BİLDİĞİMİZİ BİR BİLSEYDİK  
 
Dışbank Kitapları Dizisi’nin ikinci kitabı “Ne Bildiğimizi Bir Bilseydik”, kurum içinde bilginin ve en iyi uygulamaların aktarımı konusunda can alıcı bir noktaya odaklanıyor. Alanlarının uluslararası uzmanlarından Carla O’Dell, C. Jackson Grayson, JR ve Nilly Essaides'in ortaklaşa çalışmasının ürünü olan “Ne Bildiğimizi Bir Bilseydik”, şirket içi bilgi transferi, müşteriye yakınlık, üründen pazara mükemmellik, operasyonel mükemmelliğe ulaşmak, transferi destekleyen koşullar gibi, birçok ilginç başlık altında yararlı açılımların yanı sıra, şirket deneyimlerinden de örnekler sunuyor. Kitap özellikle şu konularda çok yararlı bilgiler içeriyor:    
 
“Varolan metodolojilerin ve şirket içindeki know-how’un kullanılması ile kâr yaratmanın yolları, Bilgi yönetimi ve en iyi uygulamaların transferinin niçin ve nasılı, bilginin transferi ve kuruluş içinde bilginin etkili bir şekilde yönetilmesi.”  
 
Ne Bildiğimizi Bir Bilseydik  
Carla O’Dell, C. Jackson Grayson, JR ve Nilly Essaides  
Rota  
248  
0212 224 01 44  
 
ÇIĞIR AÇICI LİDERLİK  
 
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) yayımladığı kitaplarla iş dünyasına yeni ufuklar açmaya devam ediyor. Harvard Business Review Dergisi’nden Seçmeler dizisinin yeni kitabı: Çığır Açıcı Liderlik. Ünlü liderlerin deneyimlerini konu alan makalelerin bulunduğu kitabın sunuşunda şu ifadeler yer veriliyor: “Bugünün iş dünyasında artık değişime uyum sağlamak ve geleceği öngörebilmek yeterli görülmüyor. Yeni çağın liderlerinden beklenen, geleceği öngörerek çığır açabilmek. Ancak, çığır açıcı liderliğin kesin bir formülü yok. Gerek olumlu gerekse olumsuz kişisel deneyimler çığır açıcı liderlik için vazgeçilmez, yönlendirici ve geleceği aydınlatıcı bilgi hazineleridir. Çığır açıcı liderliğin belirleyici özelliklerinden biri görünürde imkansız olanla, uygulamada imkansız olan arasındaki farkı görebilme yeteneğidir.”  
 
Çığır Açıcı Liderlik  
Harvard Business Review Dergisi  
MESS  
182 sayfa  
0212 232 01 04  
 
BATI ANADOLU ZEYTİNYAĞI KÜLTÜRÜ  
 
Batı Anadolu Zeytinyağı Kültürü Anadolu’daki zeytin efsanesini konu alıyor. Yalnızca zeytinle kalmayıp Batı Anadolu kültürüne ve tarihine dokunan kitap Tariş Zeytin Kitaplığı’nın ilk kitabı. Nedim Atilla’nın kaleme aldığı kitabın girişinde şu cümleler bulunuyor: “Bu kitap dünya ağaçlarının zarif kraliçesi zeytin ağacına ve Akdeniz’deki sağlıklı yaşamanın kaynağı olan zeytinyağına bir saygı duruşunda bulunmanın ötesinde amaçlar da taşıyor. Üretken, çalışkan, yaşama sevinci yüksek Batı Anadolu insanının tarihten günümüze gelen zeytinyağı üretme ve kullanma kültürüne tanıklık etmek gibi…”  
 
Antik dönemden bugüne zeytin ağacı ve zeytinyağının önemi, Batı Anadolu yemek tarifleri, zeytinin Anadolu’daki tarihçesi, zeytinyağı üretme teknikleri gibi konuların da bulunduğu kitabın amacı, binlerce yıllık zeytinyağı kültürünün 21’inci yüzyılın ilk yıllarındaki durumuna tanıklık etmek.  
 
Batı Anadolu Zeytinyağı Kültürü  
A.Nedim Atilla  
Tariş Zeytin  
152 sayfa  
0212 421 56 80  
 
TÜRKİYE ÇİMENTO TARİHİ  
 
Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı’nın Kurum Tarihi Projeleri kapsamında hazırlanan Türkiye Çimento Tarihi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne çimento konusunda çok önemli kaynak özelliği taşıyor. Projenin Yöneticisi Prof. Dr. Yıldız Sey. Çimento kurumları ve çimento fabrikaları kimlik bilgilerinin de yer aldığı kitabın önsözünde Prof. Sey şunları söylüyor: “Çimento her ne kadar çok eski tarihlerden bu yana bilinen ve özellikle bağlayıcı olarak kullanılan bir yapı malzemesi ise de, endüstriyel üretime geçişi ve betonarme teknolojisinin yaygınlaşmasıyla yapım tarihinde modernizmin yapı malzemesi olarak yerini aldı. Türkiye’de de batılılaşma ve modernizm projesinin hayata geçirilmesiyle birlikte ilk fabrikalar ortaya çıktı. Ve bugün Türkiye tüm dünyadaki çimento üretiminde en önde gelen ülkeler arasında bulunuyor.”  
 
Türkiye Çimento Tarihi  
Prof. Dr. Yıldız Sey  
Türkiye Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı  
271 sayfa  
0212 233 21 61+  
 
ERNST&YOUNG YABANCILAR İÇİN REHBER    
 
Ernst&Young Türkiye, Türkiye'de çalışan yabancıların vergi, hukuki düzenlemeler ve Türkiye'de genel yaşam hakkında pratik bilgiler edinebilecekleri önemli bir kaynak yayınlandı.  
 
Ernst&Young Türkiye tarafından hazırlanan "A Guide to Tax and Legal Aspects for Expatriates in Turkey" adlı rehber kitapçık Türkiye'de çalışmakta olan yabancıların tabi olacakları hukuki ve vergisel yükümlülükler hakkında temel, güncel ve özet bilgiler sunmayı amaçlıyor.  
 
Ernst&Young Türkiye Marketing Bölümü'nden temin edilebilecek olan kitapçığın giriş kısmında Türkiye hakkındaki coğrafi konum, nüfus, iklim, çalışma saatleri ve resmi tatiller gibi, genel bilgilerin derlendiği kısa bir bölüm yer alıyor. Giriş bölümünün ardından Türkiye'de çalışan yabancılara ilişkin yasal düzenlemelerle vergisel düzenlemelerin yer aldığı başlıca iki ana bölümde açıklamalar yapılıyor.  
 
A Guide to Tax and Legal Aspects for Expatriates in Turkey  
Ernst&Young  
71 sayfa  
0212 315 30 00  
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.