"Birşeyler yaratmayı seviyorum"

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı ile iş dışı yaşamını konuştuk…

29.11.2017 14:12:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Birşeyler yaratmayı seviyorum"

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

Emine Sabancı Kamışlı, iş dünyasının en başarılı kadın patronlarından… Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Kamışlı, iş hayatındaki başarısını özel hayatına da taşımak konusunda oldukça hassas. Her zaman insanın kendisine ve sevdiklerine zaman ayırması gerektiğini ısrarla belirtiyor. “Hep hobilerim oldu” diyen Kamışlı için en keyif veren uğraşları bahçeyle ilgilenmek, yemek yapmak, şarkı söylemek ve spor. Kamışlı, iş stresinden arınmak için çiçek yetiştirip, ağaç buduyor. Haftada birkaç gün mutlaka birkaç saatini pilates ve kick boksa ayırıyor. Yemek yapmak da onun için yaratmanın bir başka türü… Karın doyurmak için değil bir şeyler ortaya çıkarmak için yemek yaptığını ifade ediyor. Arkadaş ortamlarında eline mikrofon alıp pop şarkıları söyleyecek kadar da müzik tutkunu. Eşi ve dostlarıyla seyahate de her daim zaman ayıran Kamışlı, yakın zamanda da uzun süredir hayalini kurduğu bir macera yaşamayı planlıyor. Eylül ayı sonunda ilkokul arkadaşlarıyla Amerikan otobanlarında araçla spontane bir yolculuğa çıkma hazırlıkları yapıyor. Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı ile iş dışı yaşamını konuştuk…

Bir gününüz nasıl geçiyor? 

Rutin bir günde sabah kalkıp kahvaltı yapmadan hazırlanıp işe gidiyorum. Haftanın belli günlerinde işten çıkınca spora gidiyorum, spor yoksa arkadaşlarımla buluşuyorum. İş ve özel hayatımı dengelemeye çalışıyorum. Çünkü hepsinden ayrı enerji alıyorum, hepsinin kıymeti benim için farklı. 

Bahçe hobiniz var… Bahçenize ne sıklıkta zaman ayırıyorsunuz? 

Benim bir dönem hastalık derecesinde bahçe sevgim vardı. Doğayı ve doğayla alakalı her şeyi severim. Bundan 7-8 yıl önce bütün çiçeklerimi kendim yetiştirirdim. Bütün meyve sebzelerimiz çiftlikten gelirdi. Ben özel tohumlar bulurdum, mor fasulyeden sarı domatese kadar yetiştirirdim. Şimdi tabi buna vakit ayıramıyorum çünkü hayatım spora yöneldi. Spor da çok vakit alıyor. Şu anda bahçenin keyfini sürmeyi seviyorum. Eşim bahçeyi yönetiyor. Ama benim de bahçenin içinde kendi özel ektiğim, takip ettiğim çiçeklerim oluyor.

Mesela neler var? 

Böğürtlenim var. Kekik ve maydanozu saksılarda ve kendi etrafımda yetiştirmeyi severim. Bir de bahçenin renkli çiçekleri bana ait. Burada çok güzel fidanlığımız var, oraya gidip vakit geçirmekten hoşlanıyorum. 

Bahçeyle ilgilenmek size neler katıyor? 

Her insanın onu o günkü hayatından dışarı çıkaracak hobileri olmalı. Bu bahçeyle ilgilenmek yemek yapmak ya da kitap okumak olabilir. Bahçe özelinde ben mesela budama yapmayı, ağaçları budamayı çok severim. Kendi budama makaslarım var. Ağaca form vermek, kurumuş dalları kesmek beni rahatlatıyor. 

Bahçe dışında hobileriniz var mı? 

Tabii tek bahçe hobim yok. Bu aralar yemek yapmaya sardım. Müziği açıyorum, yemek tarifi videoları seyrediyorum, bunları kendim de uyarlamaya çalışıyorum. Yaptıklarım genelde karışım oluyor, hatta bir yaptığımı bir daha tekrarlamam mümkün olmuyor. Çünkü o anda o ruh halinde yemeğe ne attım hatırlamıyorum. Tüm bunlar beni rahatlatıyor. Yaptığım yemekler her zaman yenecek diye bir şey yok ama yemeklerin görünümü her zaman çok iyidir. 

Ne tür yemekler, hangi mutfaklar ilginizi çekiyor?

 Çin mutfağına da giriyorum, Türk mutfağına da giriyorum. Yurt dışından malzeme ısmarlıyorum. 

Eş dost için yemekler yapıyor musunuz? 

Bu konuda eşim çok badireler atlattı. Eş dost için de arada sırada yaptığım oluyor ama karın doyuracağım diye yemek yapmayı sevmiyorum. Ben bir şey yaratmayı seviyorum. Bu bahçeyle uğraşmak olabilir, yemek yapmak olabilir… 

Spor, hayatınızda önemli yer tutuyor. Ne sıklıkta hangi sporları yapıyorsunuz? 

Haftada üç dört gün hocamla pilates yapıyorum. Son zamanlarda kick boksa sardım. İnsanın kendini yenileyecek şekilde enerjisini dışarı vurup yeni enerji alma yollarını bulması gerekiyor. 

Kick boksa nasıl başladınız?

Benim yeğenimin eşi Irmak kick boks yapıyor. “Teyze çok iyi bir spor” dediler. Ben de yapmaya karar verdim. Hakikaten o gün stresli geldin, yumruğu atıyorsun, acaba o yumruğu kime atıyorsun… Hocam da çok iyi. Bir sürü hastalığın insanın kendisini dinlemesinden çıktığına inanıyorum. Herkesin kafasını boşaltacak ilgi alanlarına yönelmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak tüm bu hobilerim içinde en vazgeçilmezim kitap okumak. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz