"Birşeyler yaratmayı seviyorum"

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı ile iş dışı yaşamını konuştuk…

29.11.2017 14:12:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Birşeyler yaratmayı seviyorum"

Neler okuyorsunuz? 

Ne bulursam okurum ama benim için anı, roman çok önemli. Genelde gece okurum. Gece bire, ikiye kadar kitap okuyarak ayakta kalırım. 

Son dönemde etkilendiğiniz biyografiler var mı?

En son Onassis’in hayatını anlatan “An Extravagant Life” kitabını okudum, inanılmazdı. Hüsnü Özyeğin’in kitabı “Bir Dünya Kurmak”ı da okudum. Onu okurken gerçekten uykusuz kaldım, müthişti, kendi hayatı da zaten müthiş, hepimize örnek. Yıllar içinde okuduğum unutamayacağım kitaplar deyince de aklıma ilk gelenler “Emanet Çeyiz”, “Semerkant”, “Saraydan Sürgüne”, “Yasemin’in Çığlığı” ve “Taşların Sessizliği”... 

Evde en keyifli bulduğunuz yerler nereler? 

İçinde bulunduğumuz bahçenin hemen yanındaki bu küçük oda çok keyiflidir. Burada 15-20 kişi oturduğumuzu biliriz. Aile toplantıları yaparız, iş toplantıları bile düzenleriz. Ben aslında büyük mekanları seven birisi değilim. Kontrol edebileceğim, her tarafını görebileceğim mekanları severim. Yurt dışına seyahate gittiğimde otelde asla büyük oda almam, süit oda alabilirim ama onun arasında kapı vardır. Dolayısıyla ben yalnız başımayken odayı kontrol edebilirim. Samimi ortamları seven bir insanım. Samimiyetin de küçük mekanlardan geçtiğine inanıyorum. Büyük holler, galeriler sevmem. 

Peki tatil için nereleri tercih ediyorsunuz? 

Eşim de ben de genelde sevdiğimiz yerlere tekrar tekrar gitmeyi seviyoruz. Bunun başında Londra geliyor. Londra iş seyahatim 2 günse mutlak surette 1-2 gün ekliyorum. Parklarda yürümek, bir müzikale gitmek benim ruh halimi değiştiriyor. Güney Fransa’ya çok gideriz. Çünkü orada golf imkanlarımız da var. Çok Amerikacı değiliz, Avrupa’yı çok severiz. Bunun nedeni de herhalde küçük, kontrol edilebilir olduğu içindir. 

Gitmek isteyip de hala gidemediğiniz ülkeler var mı? 

Amerika’da araba seyahati yapmak hep hayalimdi. Ama bunu yapmak bizim şartlarda biraz zor çünkü ben araba kullanmıyorum, eşim de buna vakit ayıramıyor. İnşallah ay sonu ilkokul arkadaşlarımla Yaprak Dökümü Turuna gidiyoruz. New York’tan başlayıp Vermont’a ve birkaç yere daha gideceğiz. Bir arabanın içinde altı kişi bir haftalık seyahat planladık. Rezervasyon yapmadan, bilinen otel zincirlerinde kalmadan Amerikan filmlerindeki yol hikayelerinden birini gerçekleştireceğiz. Bunu uzun zamandır yapmak istiyordum, beni çok heyecanlandırıyor. Hindistan’a iki yıl önce gittim. Yıllarca oraya gitmeyi reddettim. 4 arkadaşımla gittiğimde dört gün kaldık. Hayatımda en etkilendiğim yerlerden biri oldu. O insanların sıfıra yakın varlıkla ne kadar mutlu ve sakin olduklarını görünce kendime “Dur, sakin ol ve bir düşün” dedim. O dört buçuk gün unutamayacağım seyahatlerden biriydi.

Tapınaklara gidip meditasyon da yaptınız mı? 

O kısım azdı… Sadece Mumbai’de Taj Mahal Otel’de kaldım. Şimdi bana o tür bir tur için hazır olduğumu söylüyorlar. Kalabalık turlarla gitmeyi sevmiyorum. Dört beş kişilik bir fırsat olursa giderim. 

Koleksiyon yapıyor musunuz?

 Eşim resim koleksiyonu yapıyor. 

Siz de ilgileniyor musunuz? 

Bana göre koleksiyon yapıyorum demek iddialı bir laf. Ben sevdiğim eserleri topluyorum. Şu an karşınızdaki duvardaki asılı resim Nuri İyem’e ait bir kadın portresi. Bu kadına baktıkça bakıyorum ve bu çok hoşuma gidiyor. Eşimin yaptığı koleksiyonda Türk ressamlar ve yabancı ressamlar var, örneğin Selim Turan’ı çok severiz. Koleksiyon yapıyoruz diye yola çıkmıyoruz, aldığımız her şeyin bakınca bize keyif vermesi lazım. Çünkü onlarla yaşıyoruz. 

Modayla ilgili misiniz?

Çok ilgili değilim. Klasik bir tarzım var. Tabii ki ben de ne giyilir diye bakıyorum. Orada da benim modam bana yakışandır. Bir şey illa moda diye onu giymiyorum. Ayrıca illa markaysa iyidir de demiyorum. Ben pazara da giderim, en pahalı mağazaya da giderim. Bana Londra’da, Paris’te, Cannes’da, New York’ta nerede pazar var diye sorun, ben size hepsinin hangi gün olduğunu sayarım. Benim yaklaşımım bu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz