Büyü

Nasıl edinilir,nasıl korunur,kaybedildiğinde nasıl geri alınır?

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyü
ANA FİKİR

Büyü, amaçlı bir şey yaptığınızda ortaya çıkar. Gerçekten gurur duyduğunuz, üstün bir performans ortaya koyduğunuzda hissettiğinizdir.

“Büyü, şu an yapmakta olduğumuz şeyle ilgili içimizden başlayıp dışımıza yayılan olumlu bir ruhtur. Büyümüz, yaptığımız işle ilgili olumlu duygular içimizden çıkıp diğerlerine de malum olduğunda görünür hale gelir.”
Marshall Goldsmith


Harika bir büyüye sahip olabilmek için bir araya getirmeniz gereken 4 unsur şunlardır:
1.    Kişisel kimliğiniz ve şahsi imajınız
2.    Yakın başarılarınızın etkisi
3.    Diğerleri nezdindeki namınız
4.    Hissettiğiniz kabullenme düzeyi
Bu unsurların birbirleriyle ilişkisini anlayıp değerlendirdiğinizde hem kişisel hem de mesleki olarak kendi büyünüzü oluşturup sürdürebileceğiniz istikrarlı bir duruma geçebilirsiniz.
Ne kadar büyüye sahip olursanız hayatınızın her yönünde o kadar fazla kişisel anlam ve mutluluk bulursunuz. Gerçekten başarılı insanlar zamanlarının çoğunu büyülerini azaltmak yerine güçlendiren etkinliklerle geçirir. Bu nedenle bilinçli olarak büyünüzü artıracak yollar bularak kendinizi gelecekte daha başarılı olma konusunda konumlayabilirsiniz.

“Amacım işimde her gün sıkça sorulan bir soruyu kapsamlı biçimde cevaplandırmak: Başarılı insanları diğerlerinden farklı kılan tek bir nitelik nedir: Kısa cevabım hep aynıdır: Gerçekten başarılı insanlar, zamanlarının çoğunu kendilerine anında mutluluk ve anlam sunan etkinliklerle geçirir. Gerçekten başarılı insanların büyüsü vardır. Sonra da şunu eklerim: Mutluluk ve anlamı kendisi için tanımlayabileceğiniz tek insan sizsiniz! Bütün mesele bundan ibarettir.”
Marshall Goldsmith


İnsanlar, “büyü” terimini farklı şekillerde açıklar. Konuşmacılar, dinleyicilerin her sözlerini alkışladığında ve anlattıkları her şeyle hemfikir olduğunda büyüyü hissettiklerini söyler. Sporcular, sahada olduklarında ve sıra dışı performans sergilediklerinde büyüyü hisseder. Başkaları büyüye dinsel bir gözle bakar. Genel olarak büyü, yaptığınız şeyi sevmek ve bunu göstermektir.
Büyük bir büyüye sahip olmak için 4 unsur gereklidir:
1.    Kimlik: Kim olduğunuzu, ne istediğinizi ve sahip olduğunuz değerleri bilmelisiniz. Bu şunun cevabıdır: “Kim olduğunuzu düşünüyorsunuz?”
2.    Beceri: Yapmakla gurur duyduğunuz şeyler olmalıdır. Birisi, “Son zamanlarda ne yapıyorsun” diye sorduğunda anlatacak çok şeyiniz olmalıdır.
3.    Nam: Başkalarının sahip olduğu ve sizi değerlendirdiği skor tabelası. Bu da şunun cevabıdır: “Başkaları sizin hakkınızda ne düşünüyor?”
4.    Kabullenme: Neyi değiştirebileceğinize ve neyin de kontrolünüzün dışında olduğuna dair bir duygu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz