Büyük her zaman daha iyi değildir

Bilimsel araştırmayla birlikte gerçek hayat öykülerini birleştirerek kuruluşunuzun nasıl ilerleyiceğini göstermektedir.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük her zaman daha iyi değildir
NEREYE BAKACAKLARINI BİLİRLER
Müşteri merkezli düşünmek kolayca gelen bir şey değildir, General Electric’in eski CEO’su Jack Welch gibi iş dünyasının bazı süper starları için bile. Welch’in kitabı Kazanmak, kendisinin temel iş ilkelerini açıklıyor ve bir kazanma stratejisine kılavuzluk edecek 5 temel soruyu ortaya koyuyor:
1.    Oyun alanı şu anda nasıl görünmektedir?
2.    Rekabet ne duruma gelmiştir?
3.    Siz ne durumdasınız?
4.    Yolun köşesinde sizi ne bekliyor?
5.    Kazandırıcı hamleniz nedir?
Welch için büyüme, çevresini etkileyen bir “oyuncu”dur, bu da Kazanmak’ın her sayfasında en az neden iki kez, birleşme ve satın almalardan organik büyümenin örnekleri olarak söz edildiğini açıklayabilir.
Açılımlar ve fırsatlar için nereye bakılacağını bilmek, genellikle nasıl düşündüğümüz ve nerede oturduğumuza dair değişiklikler gerektirir. Bu sıkıntıya girmenin güzel bir geri dönüşü vardır: Şirketinizin nereye gidebileceğine dair bütünsel bir fikir verir. Aslında o yöne doğru harekete geçmek, spesifik bir hedef belirlemeyi, bundan ne kadar uzak olduğunuzla ilgili dürüst bir değerlendirmeyi ve ataleti yenmek için yaratıcı gerilimi kullanmayı gerektirmektedir.
NE İSTEDİKLERİNİ BİLİRLER
Bazen ne istediğinizi bilmek, kulağa geldiği kadar kolay değildir. Gerek çevre koşulları gerekse içinde bulunduğumuz hiyerarşi bize sabit amaçlar dayatmaktadır. Büyüme amaçları bunlardan farklıdır. Onlar bizim istediğimiz şeylerdir. Onları kendimiz için oluştururuz.
Bir amaç sunmanın en iyi yolu gelecekten geriye doğru bakmaktır. Aksi halde mevcut durumun üzerinde küçük ilerlemeler elde etme tuzağına düşersiniz.
Büyüyen birçok şirket, kendilerine anlamlı gelen fırsatlar ve başlangıçlardan en fazla ne beklenebileceğini çözmek için faydalı bir tekniği keşfetmişlerdir. Önünüzde şu andan itibaren 3-4 yıl olduğunu hayal edin. Büyüme inisiyatifiniz meyve vermeye başlamıştır ve tüm o sıkı çalışmanız için alkış toplamaya başladınız.
Bir dergi yazarı sizinle ve ekibinizle görüştü. İnisiyatif hakkında üç sayfalık bir kapak hikayesi hemen ortaya çıkar. Peki bu hikaye ne anlatacaktır? O başarı için takdir toplayacak mısınız? Ne tür bir farklılığı yakalamayı başardınız? Bu haber, atılan ve atılmayan hangi adımları ve yanlış adımları nasıl tanımlayacaktır?
Öncelikle kendinizden başlayarak bu, ekip arkadaşlarınızla birlikte yapabileceğiniz iyi bir alıştırmadır, sonuçları daha sonra dağıtabilir ve kendi aranızda tartışabilirsiniz. Ortaya çıkan “Ben ne olmasını isterdim” yaklaşımlarına bakın. Bunlar iyi bir hedefin işlenmesi için gerekli hammaddeyi oluşturur.
Bir büyüme hedefi olmaksızın, odaklanma zordur ve dağılmak kolaydır. Bir hedefe sahip olmamak her zaman hızlı bir feedback kaynağına sahip olmak anlamına gelir, mevcut durumunuz hakkında gerçeği söyleme istekliliğine sahip olduğunuz sürece.
GERÇEĞİ SÖYLEYİN
Anlatmak, genellikle gerçeği bulmaktan daha büyük bir soruna dönüşür. Gerçeği anlatmak için bazı yollar aşağıda yer almaktadır:
Bulguları kavanoza koyun. Üst düzey yöneticilerde savunmaya zorlayacak ya da çelişkiye yol açacak sorgulayıcı bir görev gücüne sahip olmak yerine, o insanlarla sınırlı bir toplantı ayarlayın. Katılımcıların farklı bakış açılarını ortaya koymalarını sağlayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz