CEO'ların Semt Tercihleri

CEO'ların yaşamak için tercih ettiği semtler ve tercih ederken dikkat ettiği özellikler.

3.08.2017 14:40:000
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların Semt Tercihleri


Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

Yeniköy, Levent, Beykoz, Çekmeköy, Zekeriyaköy ve Ömerli… Bunlar iş dünyasının yaşamak için tercih ettiği semtlerden sadece birkaçı. Bazıları şehir merkezinde bazıları ise merkezin oldukça uzağında yer alan bu semtlerin tercih edilme nedenlerine gelince… Bu semtlerin sakini iş insanlarına göre ulaşım kolaylığı, sosyal olanaklar ve doğa ile iç içe olmak onları vazgeçilmez kılıyor.

Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Erdal Karamercan yıllardır Zekeriyaköy’de, Collezione Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Akyiğit Bahçeşehir’de, Esas Holding Gıda Grubu Başkanı Babür Çelebi ise Ömerli’de yaşıyor. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem ile Schott Genel Müdürü Hakan Gerdan da Çekmeköylü. 

Şehir merkezine uzak bu semtlerde ikamet eden bu iş insanları seçimlerinden oldukça memnun… Çünkü doğayla iç içe olmanın, istedikleri okullara yakınlığın, yaşadıkları yerlerin sunduğu sosyal olanakların kendileri için vazgeçilmez olduğunu düşünüyorlar. 

Öte yandan şehir merkezinde olmayı tercih edenlerin sayısı da az değil. Örneğin Albright Stonebridge Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akbaş, 4 yıldır Şişli Bomonti’de oturuyor. BEL Grup Türkiye Genel Müdürü Aytekin Yıldız da 6 yıldır Teşvikiye’de Topağacı’nda yaşıyor. Her iki isim de şehir merkezinde olmanın hayatı kolaylaştırdığını ifade ediyor. İstanbul trafiğini sorun yapmadan her yere yürüyerek ya da toplu taşıma kullanarak gidebilmenin önemli olduğunu dile getiriyorlar. 

CEOLife, iş insanlarının yaşadığı semtleri, onların semtlerini hangi kriterlerle seçtiklerini ve onlar için semtlerini vazgeçilmez kılan özellikleri araştırdı. 

KENDİNİ KÖYDE GİBİ HİSSEDİYOR I

ndex Grup CEO’su Erol Bilecik, Yeniköy’de oturuyor. 2002 yılından bu yana böyle keyifli bir semtte yaşamaktan mutluluk duyduğunu belirten Bilecik, Yeniköy’ü tercih etme sebebini şöyle açıklıyor: 

“Kendimizi metropolde yaşarken doğal ortamdan dolayı bir köyde hissetmemiz burayı seçmemizdeki ana neden. Aynı zamanda bu semtte yüksek gökdelenlerin değil, daha alçak binaların olması bizi bu semte daha fazla bağlıyor.”

Etsun CEO’su Adalet İnanç, 5 yıldır Beykoz’da yaşıyor. Doğa ile iç içe bu semtin Boğaz ve Polonezköy hattında olmasından oldukça memnun olan İnanç, semtin lokasyonunun da kendisi için ideal olduğunu belirtiyor. Bu noktada yaşadığı avantajları şöyle ifade ediyor: 

“İş yerim Levent’te 2’nci köprü girişine yakın bir bölgede. İşimin dışında vakit geçirdiğim yerlere ulaşımımda da sorun yaşamıyorum. Yakınlarımın yaşadığı Sarıyer’e ulaşımda deniz ve karayolunu kullanabilme avantajım var.” 


“HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR”


AYTEKİN YILDIZ BEL GRUP TÜRKİYE, MALTA, KIBRIS VE FİLİSTİN GENEL MÜDÜRÜ


LOKASYON BİRİNCİ NEDEN
6 yıldır Teşvikiye’de Topağacı’nda oturuyorum. Yaşam alanı olarak bu semti tercih etme sebeplerim arasında lokasyon birinci sırada geliyor. Burası hem işime hem kızımın okuluna çok yakın olduğu için hayatımı kolaylaştırıyor. SAĞLADIĞI AVANTAJLAR Yıllarca Paris’te merkezi konumda bir semtte oturduğumuz için Teşvkiye Topağacı da Türkiye’ye dönüşümüzde bizim için aynı kolaylıkları sağlayan bir lokasyon olarak ön plana çıktı.
SEMTİN SOSYAL HAYATI
Semtin sosyal hayatı da çok önemli bir avantaj. İstanbul trafiğini düşündüğümde Teşvikiye’de, hafta sonlarında yürüme mesafesinde hem alışverişimi yapmam hem dostlarımla sosyalleşme imkanı bulmam önemli.
MAHALLE KÜLTÜRÜ
Yine sanatsal etkinliklerin yapıldığı merkezlere de çok yakın olmanın getirdiği önemli bir avantaj söz konusu. Burada semt sakinleriyle son derece düzeyli iletişim kurmak ve İstanbul’un kaybolmaya başlayan mahalle kültürünü de bulmak mümkün. Maçka parkı, şık kafe, restoran ve mağazaları Teşvikiye/Topağacı’nın vazgeçilmez yanları.


“ULAŞIM İÇİN MÜKEMMEL” 

Albright Stonebridge Group Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akbaş, 4 yıldır Şişli Bomonti’de oturuyor. Şehrin dışında Kilyos Demirciköy’de yaşarken Bomonti’ye taşındığını belirten Akbaş, bu tercihinde ulaşım kolaylığının etkili olduğunu söylüyor. Özellikle İstanbul trafiğinin her geçen gün ağırlaştığı bir dönemde Bomonti’nin ulaşım için mükemmel olduğunun altını çizen Akbaş sözlerine şöyle devam ediyor:

“1’nci köprü, 2’nci köprü ve Dolmabahçe tünelleri sayesinde anında çevre yollarına bağlanabilirsiniz. Ayrıca Bomonti, yaya olarak Taksim, Nişantaşı gibi merkezlere 15 dakika yürüme mesafesinde. Benim çocukluğum Kurtuluş’ta geçti. Bu açıdan tekrar büyüdüğüm semte geri dönmüş olduk. Burası merkezi olmasından dolayı ev ve çocuklarla ilgili yardımcı bulabilmek için de faydalı oldu.” 

Dfd Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Engin Tuncay, 9 yıldır Yeni Levent’te yaşıyor. Aynı sokakta bir başka binada da kızının yaşadığını belirten Tuncay, semtin kendisi için neden vazgeçilmez olduğunu şöyle anlatıyor:

“Burası sevdiğimiz restoran, alışveriş merkezi ve sinemalara çok yakın. Sıklıkla yürüyüş yaptığım Boğaz’ın hemen yanı başında. Ayrıca evimden İstanbul’daki ofisime gitmem araba ile sadece 15-20 dakika sürüyor.” 


“AYRICALIKLI BİR LOKASYON”

ERDAL KARAMERCAN ECZACIBAŞI TOPLULUĞU CEO’SU

KİRLİ HAVADAN UZAK

Biz 20 yıldır Zekeriyaköy’de oturuyoruz. Zekeriyaköy, şehir yaşamının kirli havası, gürültüsü ve stresinden uzak mükemmel bir yaşam alanı. İstanbul’un akciğeri olan Belgrat Ormanları’na sırtını dayayan ve Karadeniz’den gelen tertemiz havayı içine çeken çok ayrıcalıklı bir lokasyon.
İŞE YARIM SAAT MESAFEDE 
En önemlisi de Levent’teki işime yarım saat uzaklıkta. İstanbul gibi, trafiğin büyük sorun olduğu bir şehirde kocaman bir lüks. Hem doğanın hem şehir yaşamının içindeyim.
KOMŞULUK BAĞLARI GELİŞMİŞ 
Yaygın ve genelde bahçe içindeki müstakil evlerden oluşan bu semtin bir özelliği de; komşuluk bağları gelişmiş, çevre duyarlılığı yüksek, eğitimli ve çağdaş bir topluma sahip olması.
KARMAŞANIN DIŞINDA 
Dolayısıyla Zekeriyaköyümüz, komşulukların dostluklara dönüştüğü, benzer değerlere sahip çocuklarımızın birlikte büyüyüp, yakın arkadaşlıklar kurduğu; şehrin içinde, ancak karmaşasının dışında istisnai bir yer.


“ÇOCUKLARIN OKULUNA YAKIN” 

CMS CEO’su Ünal Kocaman, uzun yıllardır İzmir Karşıyaka’da Mavişehir’de yaşamını sürdürüyor. Karşıyaka ve insanlarını çok sevdiğini belirten Kocaman, Karşıyaka’yı nezih ve hala birbirini tanımasalar da selamlaşan insanların yaşadığı bir semt olarak tanımlıyor. Evinin sahil şeridine, yeşil alanlara, bisiklet parkuruna ve diğer spor alanlarına yakınlığının ise Mavişehir’i vazgeçilmez kıldığını ifade ediyor. 

Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, 15 yıl önce Ankara’dan İstanbul’a taşındı. İstanbul’da kendine yaşam alanı olarak da Beykoz’u seçti. Beykoz Konakları’nda oturan Döven, orman içinde yeşillikler arasında yaşamaktan mutlu. Semtte tabiatın varlığını doyasıya hissettiğini söylüyor. Kendisi için Beykoz’u ve Beykoz Konakları’nı özel kılan diğer özellikleri de şöyle sıralıyor: 

“Beykoz, lokasyon olarak işime çok yakın. Semtte yapılaşma çok az. Oturduğum yer de müstakil ve tabiatla içi içe. Evcil hayvanlar da burada rahat rahat yaşayabiliyor. Bu semti seçmemizdeki bir önemli neden de çocukların okuluna yakın olması. Ankara’nın önemli bir okulu da hemen yanı başımızda. Her iki çocuğum da burada okuyor.”


“ÜST DÜZEY KOMŞULUK İLİŞKİLERİ İNŞA ETTİK”


EKREM AKYİĞİT COLLEZIONE YÖNETİM KURULU BAŞKANI

21 YILDIR BAHÇEŞEHİRLİ
Toplam 21 yıldır Bahçeşehir 1’inci etapta oturuyorum. Onun öncesinde Florya’da oturuyordum. Florya’da otururken evin okula uzaklığı sorun oluyordu. Ayrıca çevre düzeni ve çocuk yaşam alanları yoktu. Sosyallik sadece bina içindeydi. Bu da özgürlüğü kısıtlıyor, gelişimi engelliyordu.
SUNDUĞU OLANAKLAR
Ben ilk taşınma kararı aldığımda Bahçeşehir yeni kuruluyordu. Behçeşehir’i yerinde inceledim ve sunduğu olanaklar beni çok heyecanlandırdı. Bahçeli, havuzlu, bisiklet parkurlu, yürüyüş yolları olan bir yaşam yeriydi. Park, cami ve marketin yakınlığı da tercihimde etkili oldu ve ben Bahçeşehirli oldum.
ÇOCUKLAR BERABER BÜYÜYOR
Bu semt iş yeriyle ev arasındaki ulaşım sorununu ortadan kaldırıyor. Tüm ada halkının yaş ortalaması aşağı yukarı aynı ve tüm çocuklar da beraber büyüyor. Arkadaşlık ilişkilerimiz güçlü, yeşilin içinde adeta üst düzey komşuluk ilişkileri inşa ettik.
MACERA İÇİN TERK ETMEYİZ
Bahçeşehir güvenli bir semt. Tüm aile ve akrabalarımın da bu çevrede oluşu nedeniyle hafta sonları ortak aktiviteler yapabiliyoruz. Şöyle bir düşündüğümde yetişmiş meyve ağaçlarımız, kedimiz, köpeğimiz ve tüm tanıdıklarımız nedeniyle burayı yeni bir macera için terk etmeyiz.


ŞEHRİN STRESİNDEN UZAK 

İş dünyasında pek çok isim merkezi bir semtte yaşamak konusunda ısrarcı değil. Bu isimler, şehir merkezine uzak oluşuna rağmen tercihlerini doğadan yana kullanıyor. Örneğin Esas Holding Gıda Grubu Başkanı Babür Çelebi, 14 yıldır Ömerli’de yaşamını sürdürüyor. Orman içinde doğa ile baş başa bir yaşam alanı sunduğu için Ömerli’yi tercih ettiğini belirten Çelebi, şehre uzak oluşuna rağmen bu semtten ayrılmak niyetinde değil. 

Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem de 4 yıldır Çekmeköylü. Onun da Çekmeköy’ü tercih etmesinin sebebi doğa ile iç içe olması. Yaşadığı yer için, “Orman manzarası ve temiz havasıyla şehrin karmaşa ve stresinden uzaklaşıyorsunuz. Yoğun iş temposundan sonra doğada yürüyüş yapabileceğiniz, baharda yeşilin her tonunu yaşayabileceğiniz bir çevre sunuyor” diyor. 

Schott Genel Müdürü Hakan Gerdan, 1 yıl önce Çekmeköy’e taşınmış. Semtin köprülere yakınlığı ve şehir kalabalığından uzak oluşunu tercih nedenleri arasında sayan Gerdan, “Havasının iyi olması ve deprem riskinin diğer semtlere göre düşük olması da Çekmeköy’ü tercih etmemizde bir etken. Şile, Polonezköy ve Ömerli gibi yerlere yakın olması da bence Çekmeköy’ü vazgeçilmez kılıyor” diyor.


“DÜNYADA BENZERİ OLMAYAN SEMT”

SERVET TOPALOĞLU NORD HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI


OFİSİM GALATA’DA 

Beykoz’da oturmama rağmen, vaktimin mümkün mertebe daha çok geçmesine çaba gösterdiğim dairem ve ofisim Galata bölgesinde. Geçen yıldan beri bazı iş görüşmelerim için genellikle bu bölgeyi tercih ediyorum. Galata, dünyada benzeri olmayan bir bölge.
HİBRİT YAPI 
Bu bölgede Osmanlı öncesinde ağırlıklı olarak Cenevizliler yaşamış. Daha sonra Türkler, Rumlar, kısmen Ermeniler ve Yahudi vatandaşlarımız birlikte Osmanlı kimliği çatısı altında güzel bir hibrit yapı oluşturmuş. Daha sonra açılan yabancı ülkelerin temsilcilikleri ile bölgeye Fransız, İngiliz, Rus ve Kuzey Avrupa ülkelerinin de vatandaşları gelmiş ve burayı mekan edinmişler.
NÜFUS MÜBADELELERİ 
Bu bölge benzeri görülmemiş bir enternasyonelleşme ve kültür şehrengizi yaşamış. Daha sonra Almanları bölgede etkili bir şekilde görüyoruz. Arkasından da bağımsızlığını kazanan bazı ülkelerle yapılan nüfus mübadelesi ve yeni Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Türklerin buraları daha homojen bir şekilde domine ettikleri bir gerçek.
MUAZZAM KEYİF 
Daha sonraki yıllarda bu bölge Anadolu’dan göçlerle birlikte olağanüstü paradigmaları içinde barındıran daha farklı kozmopolitik bir yapıya bürünüyor. Bugün tüm bu izleri, yolları, binaları ve kısmen de insanları takip ederek hissetme imkanı var. Bunları keşfetmek muazzam bir keyif veriyor. Yabancı dostlarımız ziyaretimize geldiklerinde de bu bölgeden çok etkilendiklerini görüyoruz. Bu bizim keyfimizi daha da artırıyor. Bizimle kaynak eski kitapları sahaflarda arayıp bularak tarihimizi daha derinlemesine öğrenmemizi teşvik ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz