Ekim Ayı Kitapları-2002

MÜKEMMELLEŞME SÜRECİNDE İNSAN KAYNAKLARI   Kurumlar, toplam kalite yönetim felsefesi adı altında; iç ve dış müşteri odaklı, takımdaşlık felsefesini benimsemiş, ortak amaç ve hedefe odaklanmı...

1.10.2002 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

MÜKEMMELLEŞME SÜRECİNDE İNSAN KAYNAKLARI

 

Kurumlar, toplam kalite yönetim felsefesi adı altında; iç ve dış müşteri odaklı, takımdaşlık felsefesini benimsemiş, ortak amaç ve hedefe odaklanmış ve en önemlisi performans kriterlerinin ölçülebilir ve değerlendirilebilir olmasını beklemektedirler.

 

Bu beklenti kurumların insan kaynakları ve kalite politikası ile, süreçlere dayalı hedeflerle yönetimi gerçekleştirme isteklerinden kaynaklanıyor. Bu kitapta, topyekün mükemmelleşme sürecinde insan kaynakları ve kalite fonksiyonları ayrıntılı biçimde açıklanıyor. Kurumsal bir yol haritası ile konuya ilgi duyan tüm kişi ve kurumlara bütünsel bir bakış açısı vermek amaçlanıyor. İnsanın ve entelektüel sermayenin en önemli olgular olduğu günümüz dünyasının kavramları, sistem ve kalite yaklaşımıyla okuyucularla paylaşılıyor.

 

Topyekün Mükemmelleşme Sürecinde İnsan Kaynakları ve Kalite, Haldun Ersen, 152 sayfa, Maestro Yayınları, Tel: 0212 236 45 55, Faks: 0212 227 58 87

 

ÇEVRE VE BÜYÜK UYGARLIKLARIN ÇÖKÜŞÜ

 

Ülkemizde henüz emekleme döneminde olan çevre hareketinin en büyük eksiklerinden biri, konuyla ilgili bilgilerin genelde parçalanmış ve bölük pörçük bir biçimde sunulmasıdır. Konuya geniş bir tarihsel açıdan yaklaşan Dünyanın Yeşil Tarihi, yerküremizdeki bütün insanlar için değerli bir kaynak. Binlerce yılın ürünü olan üretim ve tüketim düzenleri, kaynak kullanımı, yoksulluk ve refahın dağılımı gibi, tüm insanları yakından ilgilendiren konular, çevre ve doğanın kullanımı ile iç içe girdi. Bu kitapta, yazar Clive Ponting bu bağlantıların binlerce yıllık öyküsünü akıcı bir dille ve şaşırtıcı örneklerle okuyucuya sunuyor.

 

Dünyanın Yeşil Tarihi, sadece günümüzün çevre sorunları değil, sömürgeciliğin tarihçesini veya üçüncü dünya ülkelerinin açmazlarının nedenlerini öğrenmek isteyenlere de hitap ediyor.

 

Dünyanın Yeşil Tarihi, Clive Ponting, Çeviren: Ayşe Başcı-Sander, 388 sayfa, Sabancı Üniversitesi, Tel: 0212 283 33 63

 

İÇİNİZDEKİ SINIRSIZ GÜCÜ KEŞFEDİN

 

Emile Ratelband, ülkemize birçok defa United Mind Academy (UMA) aracılığı ile gelip, yaptığı seminerlerle büyük ilgi uyandırdı. Ratelband, bu kitabında insanların korkularını yenerek imkansız sandıkları şeyi nasıl başarabileceklerini anlatıyor. Ayrıca, kendilerine olan inançlarını nasıl çoğaltabileceklerini ve yaşam kalitesini artırıp, bakış açılarında hızlı ve verimli değişimler yaratmak için kendilerini nasıl motive edeceklerini belirtirken, herkesin uygulayabileceği yöntemler sunuyor.

 

Bu kitabı okuduğunuzda sadece beyin sahibi olmanın önemli olmadığını asıl önemli olanın beynin doğru biçimde kullanılması olduğunu göreceksiniz. Beyninizi doğru kullanmaya başladığınızda herkesin içinde varolan ama çoğunlukla kullanılmayan sınırsız güce doğru yolculuk yapacaksınız. Bu kitapla içinizdeki sınırsız gücü keşfedeceksiniz...

 

Ateş Üstünde Yürüme (NLP: Yeni Düşünme Tekniği), Emile Ratelband, 315 sayfa, UMA(United Mind Academy) Yönetim Danışmanlığı ve Reklamcılık, Tel: 0216 373 29 62, Faks: 0216 445 13 03

 

“ERKEKLER KULÜBÜ”NDE KADIN YÖNETİCİLER

 

Kadınlar, bir “Erkekler Kulübü” olarak algılanan yönetim dünyasına oldukça geç girdiler, ancak erkeklerle aralarındaki farkı hızla kapatmaya başladılar. Prof. Dr. İsmet Barutçugil, yönetim olgusunun kadın ya da erkek yönetici için değişmediğini, ancak bazı farklı boyutları olduğunu vurgulamakta, iş hayatında bir kadın yöneticinin başarısı için gereken bakış açısını ortaya koymaktadır.

 

Kitabın temel amacı, kadın yöneticilerin kendilerini daha iyi tanımaları, işlerini ve ilişkilerini değerlendirmeleri, amaçlarını ve planlarını gözden geçirmeleri, çalışanlarını daha etkili yönetmeleri, iş ve ev arasındaki duyarlı dengeyi sağlamaları, stres ve sıkıntılarıyla baş etmeleri için kendilerine yardım etmelerine yardımcı oluyor.

 

Barutçugil, bu kitabında iş hayatında kendine bir yer edinmek ve değer yaratmak isteyen kadın yöneticilere özgüvenlerini arttıracak, işlerini ve ilişkilerini kolaylaştıracak ve başarılarını destekleyecek açık ve uygulanabilir öneriler sunuyor.

 

İş Hayatında Kadın Yönetici, Prof. Dr. İsmet Barutçugil, 272 sayfa, Kariyer Yayınları, Tel: 0212 516 99 84, Faks: 0212 516 99 80

 

BOĞAZDA BİR ŞÖVALYE

 

Üzeyir Garih, yalnızca Alarko Şirketler Topluluğu’nun başkanı olarak Türk iş aleminin güçlü bir üyesi değildi. Etkinliği iş yaptığı sahalarla sınırlı olmayan bir iş adamıydı. Hemen her alanda geliştirdiği kuvvetli ilişkileri ve medyatik yapısı ona sıra dışı bir iş adamı pozisyonu kazandırdı. Öte yandan 23 yaşında girdiği masonlukta 33’üncü dereceye kadar yükseldi ve şövalye unvanı aldı.

 

Üzeyir Garih cinayete kurban gittiği tarihte, Alarko Şirketler Topluluğu dünyanın önde gelen şirketleriyle ortaklıklar geliştirdi ve geniş bir coğrafyada faaliyet yapmaktaydı. Diğer taraftan şaşırtıcı ve olağandışı ölümünün de ortaya çıkardığı gibi, gizemli bir iç dünyası vardı ve bazı sınırlarını en yakınlarından bile saklayabilmişti. Bu kitapta, Türk iş aleminin dünyaca tanınmış ismi Üzeyir Garih’in işte bu bilinmeyen dünyasını, cinayet dosyasındaki karanlık noktaları ve suikast senaryolarını bulacaksınız. Ayrıca, kitabın son sayfalarında Garih2e ait fotoğraflara da yer verildi. Polisiye tadında bir belgesel...

 

Boğazın Şövalyesi, Faruk Mercan, 220 sayfa, Zaman Kitap, Tel: 0212 639 34 50, Faks: 0212 639 34 99


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.