"Evdeki yegane işim bahçeyle uğraşmak"

Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu ile iş dışı yaşamını konuştuk...

17.11.2017 23:18:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Evdeki yegane işim bahçeyle uğraşmak"

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

Anadolu Grubu CEO’su HURŞİT ZORLU, eski bir pul koleksiyoneri. Ortaokul yıllarından itibaren pul biriktiriyor. Müzikle de oldukça yakından ilgileniyor. Hem elektro gitar hem İspanyol gitar çalıyor. Tüm bunların yanında bahçeyle ilgilenmek Zorlu için apayrı bir keyif. Zorlu, “Bahçeyle uğraşmayı seviyorum. Çiçek dikmek, ağaçları budamak, onların baharda filizlenmesini gözlemek hem keyif veriyor hem stres alıyor” diyor.

Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu yoğun iş temposu sonrasında dinlenmek için soluğu evinin bahçesinde alıyor. Evde yaptığı yegane işin de bahçeyle uğraşmak olduğunu belirten Zorlu, bahçeyi ve toprağı sevdiğini söylüyor. “Çiçek dikmek, ağaçları budamak, onların baharda filizlenmesini gözlemek hem keyif veriyor hem stres alıyor” diyor. Zorlu, yazları genellikle sardunya, ortanca ve begonya, kışları ise menekşe ve çuha dikmeyi seviyor. “Ayrıca kiraz, elma, armut gibi birkaç meyve ağacım da var. Özellikle kiraz ağacı baharda çok güzel çiçek açıyor. Bu yıl üstünde epey kiraz da var” diye konuşuyor. Zorlu’nun emeklilik planları arasında da yine bahçe ilk sırada. Bahçeye olan ilgisini biraz daha geliştirip emeklilik döneminde çiftlik gibi büyük bir arazide ağaç yetiştirmek istiyor. Anadolu Grubu CEO’su Hurşit Zorlu ile iş dışı yaşamını konuştuk. 

  • İş hayatınızda nasıl bir tempo ile çalışıyorsunuz? 

İş hayatında çok yoğun bir tempom var. Bizim grupta mesai sabah 8’de başlıyor. Ben istisnalar dışında bugüne kadar 8.30’dan daha geç işe gitmedim diyebilirim. Genelde bir yöneticinin bu kurallara kendisi uyduğu takdirde diğer çalışma arkadaşlarının da onu örnek alacağını düşünüyorum. İyi örnek olmak gerekir. O açıdan benim için çalışma 8.00-8.30 arası başlıyor. 18.30- 19.00’da bitiyor.

  • Sabah kaçta kalkıyorsunuz? Güne nasıl hazırlanıyorsunuz? 

Sabahları genellikle saat 7.00’de kalkıyorum. Mutlaka kahvaltı edip saat 8’e doğru evden çıkıyorum. Kahvaltı sırasında televizyonda günün haberlerini izlemeyi ve gazete okumayı ihmal etmem. 

  • İş ve özel yaşam dengesi anlamında kurallarınız var mı?

Ne yazık ki yok. Evdeyken de çalışıyorum. Kötü bir alışkanlık belki, doğru olmadığını da biliyorum ama o dengeyi kurmak çok kolay olmuyor. Aklınızda iş varken onun kafanızdan çıkması lazım. Özel hayatınızda daha rahat olabilmeniz için daha yoğun çalışıp işleri bitirmek önemli. Akşam bir iki saat işte fazla kalıp eve gittiğinizde kafanızda iş götürmemek ailenize zaman ayırmak önemli ama belirli zamanlarda evde de çalışmak gerekiyor. 

  • Genelde eve iş götürmemeye mi çalışıyorsunuz? 

Çalışıyorum ama bunu başardığımı söyleyemem. Olmuyor çoğu zaman…

  • Dinlenmek için neler yapıyorsunuz? 

Evde vakit geçirmeyi ve ailemle olmayı seviyorum. 17 yaşında bir kızım var. Onun yavaş yavaş üniversite çalışmaları başlıyor. Yurt içi, yurt dışı ne yapsak diye onunla ilgileniyoruz. Daha çok ailemle ve arkadaşlarla dışarıya çıkmak, küçük tatiller yapmaktan keyif alıyorum. Ağustos ayı dışında uzun tatil yapmak mümkün olmuyor. Bizim grubun şöyle bir prensibi var. Biz ağustos ayında toplu tatil yapıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızı da tatil yapmaya teşvik ediyoruz. Arkadaşlarımızın üç hafta veya dört hafta tatile çıkmalarını istiyoruz. İşleri yürütmek için genelde ağustos ayında her departmandan dönüşümlü olarak birileri kalıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz