HOOP!

Amerika’yı şekillendiren 20 fiyaskodan hayat dersleri.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
HOOP!
ANA FİKİR “Hoop!” belki de Amerikan kültür tarihiyle ilgili olarak yanan filleri, hükümetin desteklediği medyumları ve uç sınır sinema teknolojisi “Gördüğünü Kokla”yı anlatan tek kitaptır. Göz ardı edilen bu olguları içeren bu tarihsel günlük, Amerikalıların beceriksizliklerinin de başarıları kadar harika olduğunu takdir eden popüler kültür severleri memnun edecektir: Çöken köprüler, insanları çılgınlığa sürükleyen spor promosyonları, yeryüzünü yok oluşun eşiğine getiren deodorantlar, hatta başarısız bile olamayan beceriksizlikler! Eski tüfek gazeteciler olan Smith ve Kiger, modern Amerika’yı şekillendiren yanlışları, gafları ve başarısızlıkları seçiyor ve bu gafların öğrettiklerini açığa çıkarıyor. Cepte taşınabilecek “felaket için reçeteler” ile zenginleştirilmiş olan “Hoop!”, mesele başarısızlık olduğunda gerçeğin kurgudan daha yabancı bir şey olduğunu ortaya koyuyor.

BU KİTABA NEDEN İHTİYACINIZ VAR?
Bu kitap, hayatın genel akışıyla ilgili tamamlayıcı yirmi ders veriyor –kişisel bir mantra edinmekten bir iş felsefesi edinmeye kadar her şey için kullanılabilecek dersler.

OLUMLUYU VURGULA: EDİSON BOŞ KONUŞMAYI NASIL İCAT ETTİ

Felaket için reçete – Edison’un Fil Yangını
İçindekiler:

1 adet azgın taze fil
1 adet kaybedilmiş neden
1 adet acılı, kaybetmeye mahkum insan (bilinç kaybedilmiş)
15 yıldır aklını yitirmiş kaybedeni marine edin.
Bundan sonra alternatif akım kullanarak 6 bin voltla fili 10 saniye ateşe tutun.
Ucuz bir eğlence olarak hemen ya da bir sonraki büyük girişiminizin iştah açıcısı olarak film olarak servis edin. Edison’un mirası ve Topsy fiyaskosu, elbette gerçekte olanın çok daha ötesinde anlamlar taşımaktadır. Amerika hala, geçen yüzyılda kullandığından daha fazla alternatif akım kullanıyor. Edison’un hüküm giymiş mahkumların elektrikle idam edilmesini onaylamasının ardından 20. yüzyılda ABD’de 4 bin 300’den fazla insan yasal olarak bu yolla infaz edildi. On yıldan uzun bir süre önce söylenmiş bu ihtiyati sözlere rağmen günümüzün tüketicileri halen boş konuşan ve televizyon, radyo ve internet gibi sofistike araçları kullanan yeni bir öldürücü akım tarafından yönlendirilmektedir. Ama gerçeği söylemek gerekirse insanlar, sadece “negatif” olanı bir elektrik tabiri olmanın çok ötesine geçiren Amerikan ikonunu takip ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz