İş dışı ajandam

CEOLife olarak iş insanlarının işdışı profiline göz attık.

4.07.2017 12:48:070
Paylaş Tweet Paylaş
İş dışı ajandam

CEOLife olarak iş insanlarının iş dışı profiline göz attık. En sevdikleri restoranlar hangileri, en çok ne yapmaktan keyif alıyorlar, ne kadar televizyon izliyor, hangi dizileri keyifle takip ediyorlar, sinemayla nasıl bir ilişkileri var, araştırdık. CEOClub üyesi 124 CEO’nun katılımıyla gerçekleştirilen “CEO’ların İş Dışı Yaşam Anketi” pek çok şirket kaptanının hayata bakışıyla ilgili önemli ipuçları içeriyor. En önemlisi onların iş yaşam dengesinde hangi aşamada olduklarını gösteriyor.


Nilüfer Gözütok

ngozutok@capital.com.tr


CEO’ların son yıllarda iş dışı yaşamlarında bir hareketlilik söz konusu. Dışarıda yemek yemekten keyif alıyorlar. Sadece iş değil sosyal hayatları için de dışarıda yemenin önemini kavramış durumdalar. Tercihlerinde dünya mutfağı, İtalyan yemekleri ve deniz ürünleri ilk sıralarda yer alıyor. Lezzetin yanında şık ve manzarasıyla ön plana çıkan mekanları tercih ediyorlar. Hobilerine daha fazla zaman ayırmaya çalışırken en çok seyahat etmeyi seviyor, yelkene adeta bir tutku olarak yaklaşıyorlar. Yoğun iş tempolarına rağmen TV izleyenlerin oranı da az değil. Kafalarını boşaltmak için hem yerli hem yabancı dizileri yakından takip ediyorlar. Sinema da onların vazgeçilmezi. İstedikleri kadar sık olmasa da belli bir periyotta beyaz perdenin büyülü dünyasına kendilerini bırakıyorlar. Film söz konusu olduğunda ise tercihlerini daha çok aksiyon ve komediden yana kullanıyorlar. Sözünü ettiğimiz profil, iş dünyasının tepe yönetiminin iş dışındaki hayatını yansıtıyor. CEOLife olarak iş insanlarının iş dışı profiline göz attık. En sevdikleri restoranlar neler, en çok ne yapmaktan keyif alıyorlar, sinemayla nasıl bir ilişkileri olduğunu araştırdık. CEOClub üyesi 124 CEO’nun katılımıyla gerçekleştirilen “CEO’ların İş Dışı Yaşamı Anketi” CEO’ların hayata bakışlarına dair önemli ipuçlarını ortaya koyuyor.


BEĞENME KRİTERLERİ

Sunset, Papermoon ve Ulus29 iş dünyasının restoran tercihinde ilk 3’te yer alıyor. Onları Hacı Abdullah, Nusret, Lacivert, Balıkçı Abdullah, Park Fora, Bebek Balıkçısı ve Feriye takip ediyor. Orange Orta Doğu ve Afrika Satış Operasyonu Başkanı Oğuz Özel, Sunset’i özellikle manzarası ile çok beğendiğini belirtiyor. Yaz akşamlarının vazgeçilmezi olarak tanımladığı mekana dair, “Sunum, servis ve menünün çeşitliliği de cabası… Yıllar boyunca yurt dışından gelen misafirlerimden Sunset’e giden ve bu deneyimi hatırlamayan yoktur” diye konuşuyor. Doğtaş Kelebek Genel Müdürü Ersin Serbes, Papermoon’u tercih nedenini, “Lezzetli yemeklerini, atmosferini ve servisini çok başarılı buluyorum. Lokasyon olarak da sık sık uğrayabileceğim bir yerde” sözleriyle açıklıyor. Hem iş yemekleri için hem ailesi ve dostlarıyla bu mekanlarda vakit geçirmeyi sevdiğini de sözlerine ekliyor. Pupa Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ölken de Sunset ve Nusret’i beğendiğini söylüyor. Her iki restoranı beğenmesinde işletmecilerle kurduğu bağın önemli bir etken olduğunu belirten Ölken, bu bağları da şöyle açıklıyor: “Sunset’in sahibi Barış Tansever, Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken okulumuzda yurt amiri olarak görevli olan rahmetli Mümin Ağabey’in oğludur ve kendisini 10’lu yaşlarından beri tanırım. Nusret ile tanışmamız da kendisi Bostancı’da Günaydın Kasap’da çalışırkenki zamanlara yani 20 yıl öncesine dayanıyor. Bu eskiye dayanan tanışıklığımız mekanlara da farklı bir gönül bağı ile sevgi duymama neden oldu.”


SEYAHAT AJANDALARI

İş insanları için hobi denildiğinde akla ilk olarak seyahat geliyor. “CEO’ların İş Dışı Yaşam Anketi”ne katılanların 5’te 1’i de en önemli hobisinin seyahat etmek olduğunu açıklıyor. Tekne ve yelken de iş insanları için iş dışı yaşamın önemli bir parçası. Anket katılımcılarının yüzde 15,2’si hobisinin tekne ve yelken olduğunu belirtiyor. İş insanlarının diğer hobileri de sırasıyla futbol, sinema, bahçe işleri, bisiklet, basketbol, fotoğraf, avcılık ve satranç… İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, en önemli hobisinin seyahat olduğunu söylüyor. Her iş seyahatinin sonuna 1-2 gün ekleyerek tatil yapmaya çalıştığını belirtiyor. Bu yıla ilişkin de bir seyahat ajandası olan Kızıltaş, bu ajandayı şöyle paylaşıyor: “Geçen yıl Güney Afrika’yı gördük, Kenya’ya gittik. Bu yıl Avustralya ve Güney Amerika’yı görmek istiyorum. Küba’ya gidilecek son günler. New Orleans’ı merak ediyorum. Ayrıca Lapland de planlarım arasında. Orada kuzey ışıklarını göreceğim. Lizbon’a gittim ama yine gitmek istiyorum. Yurt içinde ise son zamanlarda Kapadokya takıntımız var. Oradayken tam anlamıyla dünyadan kopuyorum.” Doğtaş Kelebek Genel Müdürü Ersin Serbes, seyahat etmekten özellikle portre fotoğraf çekmekten ve futboldan çok keyif aldığını ifade ediyor. “Bir Fenerbahçeli olarak futbol ve basketbol maçlarına aksatmadan gitmeye çalışırım” diye konuşuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz