İş dünyası smart casual

Hep göz önünde olan iş insanları artık hem şık hem smart casual olarak adlandırılan rahat kıyafetleri tercih ediyor...

24.11.2017 15:43:000
Paylaş Tweet Paylaş
İş dünyası smart casual

Özlem Bay

obay@ekonomist.com.tr

Moda çok hızlı değişiyor. Günlük hayatının büyük bir bölümünü iş yerinde ya da toplantılarda geçiren iş insanlarının ise hem modaya ayak uydurmak hem de çalışırken rahat olmak öncelikli isteği… Modacılar da onların bu tercihlerine kayıtsız kalmıyor. Artık business koleksiyonlardaki tasarımlar kabuk değiştiriyor. Markaların çoğu koleksiyonlarında “smart casual” denilen hem rahat hem şık tarzda kıyafetlere ağırlık veriyor. Renklerde ise iş adamlarının sık kullandığı siyah, gri, lacivert, kahverengi gibi klasik renkler yerini korurken, gömlek ve aksesuarlarda renklilik öne çıkıyor. İş kadınları da ceket pantolon ya da ceket etek yerine kendilerini gündüzden geceye taşıyabilen çok şık elbiseler ya da renkli bluzlar giymekten hoşlanıyor. İş dünyasındaki pek çok isimin tercihi bu yönde. İşte size seçtiğimiz iş insanlarının giyim tarzlarından renk tercihlerine kadar moda üzerine yaklaşımları…

KÜPE TAKMADAN DIŞARI ÇIKMIYOR

HEDİYE GÜRAL GÜR / NG HOTELS İCRA KURULU BAŞKANI  

Tercihim “zamansız” olarak tanımlanan, her dönem giyilebilecek klasik tarzdaki kıyafetlerden yana. Üzerime yakışan ve zevkime uygun kıyafetleri giymekten hoşlanıyorum. “Moda hakkında genel bir fikir edinirim ama çok yakın takip etmem hiçbir zaman. Artık aldığım ürünün kalitesine kumaşına daha dikkat eder oldum. Sentetik, hava almayan kumaştan uzak duruyorum. Yünlü ve ipekli kumaşları tercih ediyorum. 

 Bluz ve gömleklerde renkli giyinmeyi çok seviyorum. Özellikle de mor rengi üst giyimde sıkça kullanıyorum. Gardırobumda da en çok renk renk bluz ve gömlek var.

 Her ne kadar bel fıtığı nedeniyle topuklu ayakkabıyı artık çok sık giyemesem de ayakkabı başka bir zevk benim için. Bir de aksesuarlar vazgeçilmezim… En sade kıyafetin bile güzel bir aksesuar ile bambaşka bir havaya bürünebildiğini düşünüyorum. Görüp de dayanamadığım aksesuarlardan biri de takılar bu sebeple. Küpe takmadan dışarı çıkmamaya çalışırım. Ufak bir küpe mutlaka olur kulağımda. 

 Siyah, vazgeçilmez rengim. Siyah bir elbisenin kurtarıcı parçalardan olduğunu düşünüyorum. O nedenle gardırobumda birçok siyah elbise mevcut. Ayrıca siyah pantolon da üzerine giyilecek farklı parçalarla farklılaştırılabilir.

“ÖZEL TASARIM CEKETLERE MERAKIM VAR” 

HİLMİ UYTUN / HAFELE TÜRKİYE VE BÖLGELER İCRA KURULU BAŞKANI

 Kendi stilime uyan unsurları giyim tarzıma adapte ediyorum. Giydiklerimle uyumlu saatim olmadan evden çıkmam. Ayakkabılara özel bir ilgim bulunuyor; sayısını bilmiyorum ama hatırı sayılır bir rakam çıkacağına eminim. Son zamanlarda ceketlerime uygun kaşkol ve mendil koleksiyonu da oluşturduğumu söyleyebilirim. 

 Gardırobumda en çok olan giysi ise gömlek. Özel tasarım ceketler de son zamanlarda ilgi alanıma girmeye başladı. 

 Giyim tarzımı “rahat ve şık” olarak tanımlayabilirim. Günlük hayatta takım elbiseden ziyade, birbiriyle uyumlu pantolon ve ceket kombinleri tercih ediyorum. 

 En sevdiğim renkler ise mavi ve grinin tonları ile siyah ve lacivert… 

İDDİALI VE ŞIK

İLKER SIRTIKIRMIZI / MAPFRE SİGORTA İCRA KURULU ÜYESİ

Gardırobumda farklı olarak tanımlayabileceğim öğeleri desenli ceketler ve renkli pantolonlar, özel tasarım bilekliklerim ve ayakkabılarım diyebilirim. l Siyah takım elbise, kemer, bileklikler ve yırtık jean’leri vazgeçilmezlerim olarak sayabilirim. 

Tarzımı günün trendini takip eden ve renkli olarak tanımlayabilirim. Genelde bulunduğum ortama göre giyinmeye alışırım. Kısaca iddialı ve şık bir tarzım var. 

 Mavinin her tonunu özellikle turkuazı sıkça kullanıyorum. Renkli giyinmeyi seviyorum. Bu nedenle “Asla giymem” dediğim bir renk yok. Ancak kahverengi, dolabımda en az yer tutan renk. 

BİLEKLİK KULLANMAYI SEVİYOR

İHSAN ATEŞ DEFACTO CEO

Giyilebilir teknolojiyi yakından takip ediyorum. Tam bir saat tutkunuyum. Spor, klasik, renkli… Bazen iş hayatının getirdiği klasikliği tamamlamak bazen de biraz çizgisini esnetmek için kullandığım birçok alternatifim var. Saatlerin yanında bileklik kullanmayı da seviyorum. Metal deri detaylı, farklı objelerin kullanıldığı tasarımları beğeniyle taşıyorum. Bir de denim ceketlerim diğer kombin parçalarımdan farklı diyebilirim. 

 Hayatımın vazgeçilmezi tasarım ayakkabılar. Hem spor tarzla hem de klasik parçalarla kombinleyebildiğim tasarımı güçlü modelleri özellikle tercih ediyorum. Gömlekler de en çok tercih ettiğim parçalar arasında yer alıyor. Bir diğer tutkum da denimler. Farklı yıkamalar ilgimi çekiyor.

Minimal şıklıktan yanayım. Yazları casual, kışları ise smart casual giyinmeyi tercih ediyorum. Önceliğimi her zaman şık ve rahat parçalardan kombinler oluşturuyor ama üzerimde mutlaka hit bir aksesuar ya da kombinimi tamamlayan şık bir ayakkabı oluyor. 

 Mavinin her tonunu severek kullanıyorum. Sezona göre trend renkleri de takip ediyorum ancak, ağırlıklı olarak kışları özellikle lacivert ve griyi, yazları da mavinin açık tonlarının ve beyazın hakim olduğu parçaları tercih ediyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz