İş ve özel hayatı dengeleyemiyorum

Sani Şener’le fizik tutkusunu, çok çalışmasına rağmen enerjisini yüksek tutmak için neler yaptığını konuştuk:

13.01.2016 15:07:020
Paylaş Tweet Paylaş
İş ve özel hayatı dengeleyemiyorum
Dr. Sani Şener, 60 yaşında. 15 yıldır da cirosu 2,9 milyar TL’yi bulan TAV Grubu’nun başında. Bu yıl, 3 milyar TL ciroyu aşması planlanan TAV’ın başarısının arkasındaki isim olarak gösterilen Şener, birçok kez yılın CEO’su seçildi. Bu yıl da Körfez Bölgesi inşaat sektörünün en güçlü 10 lideri arasında yer aldı. TAV Grubu’nun 6 şirketini 15 yılda sıfırdan Türkiye’nin en büyük 500 şirketi arasına sokmayı başaran Şener, dünyada faaliyet gösterdikleri havalimanı sayısını da 2 yıl içinde 14’ten 69’a çıkardı. Grubun 100 milyon yolcu hedefine 5 yıl önce ulaşmasını sağladı. Şener, başarısının sırrını kendi fiziki enerji yönetimine bağlıyor. Kendini disiplinli ve normalin üzerinde çalışan biri olarak tanımlayan Şener, zaman yönetimi yapmıyor. Aksine enerjisini yüksek tutmaya çalışıyor. Enerjisini yüksek tutmak içinse bol bol okuyor. Pazar günleri ise Bebek’teki evinin Boğaz manzaralı çalışma odasında 8 saat fizik çalıştığını söylüyor. Eski hobisi olan ralliyle ilgili “1993 yılındaki Bodrum Rallisi’nde büyük bir kaza geçirdikten sonra ralliden soğudum” diyen Şener, fizik çalışmanın dışında hafta sonları Ortaköy’e kadar yürümenin de kendini rahatlattığını belirtiyor. Şener’in son zamanlardaki en büyük hobilerinden biri torunlarıyla ilgilenmek. İkisi kız, biri erkek toplam 3 torunu var. Torunlarının kendisi gibi mühendis olmasını istemiyor. Şener, “Torunlarımın sanatçı olmasını isterim, mühendislerin hayatı hep çok çalışmakla geçiyor” diyor. Sani Şener’le fizik tutkusunu, çok çalışmasına rağmen enerjisini yüksek tutmak için neler yaptığını konuştuk:
Çok yoğun çalışıyorsunuz. İş ve özel hayatı nasıl dengeliyorsunuz?
Ben kesinlikle iş ve özel hayatı dengeleyemiyorum. Herkesin iş ve özel hayatı dengelemesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü hakikaten iş ve özel hayat birbirini besliyor. Ancak gelişmekte olan ülkelerin CEO’larının böyle bir lüksü olduğuna inanmıyorum.
Neden böyle bir lüksünüz yok?
Gelişmekte olan ülkelerin değil CEO’larının tüm yöneticilerinin, siyasetçilerinin, sanatçılarının hepsinin çok çalışması gerekiyor. Bizim çalışmama gibi bir lüksümüz yok. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş olan ülkelere göre yöneticilerinin konfor alanlarının dar olması gerektiğine inananlardanım. Sonuçta bizdeki gibi deli gibi çalışmak çok konforlu bir hadise değil. Bizim bu ülke ve çocuklarımız için daha fazla çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Onun için tam saha pres çalışmaya devam ediyorum.
Bu kadar yoğun çalışırken nasıl dinleniyorsunuz? Yorgunluğunuzu nasıl atıyorsunuz?
CEO’lar işle hayatı dengelerken zaman yönetiminden çok bahseder. Ben zaman yönetimine çok inananlardan değilim. Enerji yönetimine, kendi enerjinizi yönetmeye inanıyorum. 
Neden enerji yönetimi daha önemli? 
Enerjinizin fokus olmadığı bir zamanda kendinizi çalışıyor zannedersiniz ancak sadece zihniniz gevezelik eder. 
Enerji yönetimini nasıl yapıyorsunuz? 
Bedeninizin ve zihninizin enerjisini armonize bir şekilde yönetmek gerekiyor. İşte ben bunu becerebiliyorum. Onun için enerji yönetimine çok inanıyorum. Enerjiniz yüksekse işle hayatı paralel götürebiliyorsunuz demektir. 
Enerjinizi yüksek tutmak için neler yaparsınız? 
Ben çok okuyorum. Kendimi motive etmeye çok önem veriyorum. İşimi çok seviyorum. Sevdiğim işi yapınca motivasyonum yüksek oluyor. Bir de yaptığım işle becerilerim uyuşuyor. Bu nedenle çalışırken hem mutluyum hem de kendimi enerjik hissediyorum. 
“Çok okuyorum” dediniz. En çok hangi kitapları okuyorsunuz? 
İş kitapları okuyorum. Bir de fizikle ilgili yayınları çok okuyorum. 
İş kitapları arasında tercihiniz nedir? 
İş kitaplarıyla ilgili dünyada en gelişmiş akademik yayınları okumaya gayret gösteriyorum. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz