İşyerinde istediğinizi nasıl elde edersiniz?

İletişimi geliştirmek ve sonuç elde etmek için kullanışlı bir klavuz.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
İşyerinde istediğinizi nasıl elde edersiniz?


1. Uygun zamanlama: Bir erkeğe zaten yapmayı planladığı bir şeyi yapmasını söylemeyin. Bir kadın doğrudan bir şey istemenin diğer sırlarını biliyor olsa da zamanlama çok önemlidir. “Bir kadını empatiyle dinlemek rahatlık sağlayacaktır.”

2. Talepkar olmayan bir tutum: Rica bir istek değildir. Erkekler taleplere ve ültimatomlara olumlu tepki vermez. Kadın da taleplerden hoşlanmaz, ama eğer geçerli nedenlere, duygulara ve yargılara dayanıyorsa bir isteğe saygı gösterir.

3. Özlü olmak: Bir destek ya da zam isterken erkeğin neden yardım etmesi gerektiğine dair nedenler listesi sunmaktan kaçının. Erkeği ikna etmek zorunda olduğunuzu hissettikçe, onun gözündeki konumunuz zayıflar.

4. Doğrudan olmak: Kadınlar, sıklıkla erkekler Mars’ta olmadığında onların desteğini istediğini düşünür. Bir kadın destek ya da yardım istediğinde sorunu sunmak yerine doğrudan bunu yapabilir. Doğrudan bir rica onun rica olduğunu göstermez.

MARS VE VENÜS’TE TEMEL DUYGUSAL İHTİYAÇLAR
Her erkek ve her kadın, kesinlikle 12 tip desteğe ihtiyaç duyar; ama stres altında kadınlar, 6 tip desteği takdir ederken erkekler de diğer 6 10 tipi takdir eder. Bir insan ne kadar stres altında hissederse onlar da ihtiyaç duyulan destek tipini o kadar takdir edecektir. Bu liste, Mars ya da Venüs’te stresten kurtulmak için nelerin önemli olduğunu bize hatırlatmaktadır. Bu liste olmaksızın bir erkek için kadının ihtiyaç duyduğu türden desteği vermek ve kadın için neyin önemli olduğunu abartmak kolaydır. İstediği türden desteği vermeye odaklanmak yerine erkeklerin en çok istediği türden desteği vermekle daha başarılı olacaklardır. Stres seviyesi yükseldikçe bazı destek türlerine daha fazla ihtiyaç duyulur. Farklı duygusal destelkerin listesi cinsiyete göre aşağıda verilmiştir:
Bu duygusal çiftli ihtiyaçlar listesi karşılıklıdır. Böylece bütün farklı ihtiyaçlar karşılıklı hale gelir. İstediğiniz türde, belirli bir desteği alabilmek için gerekli karşılıklı desteği vermeye odaklanın.

FARKLILIĞIMIZI UNUTMAMAK
Kadınların ve erkeklerin farklı olduğunu ve buna uygun davranmamız gerektiğini bir kez daha hatırlayarak, gereksiz yargılamalardan kurtuluruz ve bunun yerine anlamayı, kabulü ve saygıyı artırmaya yöneliriz. Başkalarının sizi değiştirmesini beklemek yerine, kendinizi değiştirmenin sorumluluğunu üstlenmekle olumlu ve destekleyici iş ilişkileri yaratmak için gerekli yeni gücünüzü hissedecek ve hayata geçireceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz