Kitap

Futbol Nasıl Endüstri Oldu?Futbol, hiçbir zaman sadece futbol değildir. Sosyolojik tespitler bir yana, futbol bugün artık bir endüstri haline gelmiş durumda. Kutlu Merih ve Tuğrul Akşar tarafından ...

1.09.2006 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Futbol Nasıl Endüstri Oldu?
Futbol, hiçbir zaman sadece futbol değildir. Sosyolojik tespitler bir yana, futbol bugün artık bir endüstri haline gelmiş durumda. Kutlu Merih ve Tuğrul Akşar tarafından yazılan “Futbol Ekonomisi” adlı kitap, işte bu ekonomiyi araştırıyor. Literatür Yayınları’ndan çıkan kitap, tarihsel bütünlük içinde futbolun yapısal ve kurumsal gelişimini irdeliyor. Futbol kulüplerinin içinde bulunduğu sorunların nedenlerini araştırırken, sorunlara çeşitli çözümler öneriyor. Birçok istatistiki değerlendirmeye de yer verilen kitap, bu analizlerle Türk futbolunun ufkunu açmaya çalışıyor. Kitabın yazarları da bu konuya oldukça kafa yormuş kişiler. Tuğrul Akşar, aslında bankacı. Ama çeşitli yayınlarda futbolun görünmeyen yüzü olan endüstriyel, mali ve sosyal taraflarına yoğunlaşan yazılar yazıyor. Doç. Dr. Kutlu Merih ise futbolun sosyo-ekonomisine ilişkin makaleleriyle tanınıyor.

Kendi Yaşam Koç’un Ol!
“Benim Büyük Kitabım-Kendi Yaşam Koç’un Ol” isimli kitap, kendi değerinizin farkına varmanızı amaçlıyor. Yazarı Nina Grunfeld, Almanya’da gruplara koçluk hizmeti veren bir uzman. Yaşam koçluğu ile insanların kendi hayatlarını değiştirebileceklerine inanıyor ve bunu yazdıklarıyla da ispatlıyor. Her yaş grubundan ve her kesimden insanın okuyarak, kendi hayatına yeni bir yön verebileceği kitap, birçok pratik ve etkileyici kişisel gelişim egzersizi de içeriyor.

Yapı Kredi’nin Farkı
Burhan Karaçam, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Orası Yapı Kredi Fark Oradaydı” adlı anı kitabıyla, bir kurumsal dönüşüm sürecinin öyküsünü anlatıyor. Yeni kuşaklar için yararlı olması umuduyla bu kitabı yazdığını belirten Karaçam, Yapı Kredi olarak bankacılık sektöründe başardıkları ilkleri, Türkiye’nin o dönemde içinde bulunduğu ekonomik ve toplumsal atmosferi de yansıtarak anlatıyor. Fotoğraflarla süslenen anı kitabında kimler yok ki… O dönem elektronik bankacılık uygulamalarını destekleyen Turgut Özal, Rauf Denktaş, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Vehbi Koç ve sıra dışı bir patron olarak Mehmet Emin Karamehmet.

Kanat Takma Sevdası
Bu yıl 10’uncu yaşını kutlayan P Dünya Sanatı Dergisi’nin 2006 Yaz sayısı, insanoğlunun uçma tutkusunun sanattaki yansımalarına ayrıldı. Enis Batur’un insanın kanat takma sevdasını ve melekleri anlattığı yazısıyla açılan dosya, Rembrandt’tan El Greco’ya birçok ressamın melek-şeytan betimleri ve daha birçok sanat içerikli öykü, resim ve heykellerle sürüyor.

D & R Kitapları

Cehennemi Yaşatan Patron
Ortalama bir yetişkin, hayatının yarısından çoğunu işyerinde geçiriyor. Peki ya patronunuz kaba, yetersiz, saldırgan, aşağılayıcı, takdir etmeyen ve hakkınızı yiyen biriyse? Bu tarz bir patronla başa çıkmanın yollarını anlatan “Cehennemi Yaşatan Patron Sendromu” adlı kitap, Shaun Belding tarafından yazılmış. Yazar, okuyucularına ROTAM yaklaşımını öneriyor. Yani, Radarın görüş alanı dışında uçun, Onu görmezden gelin, Tekrar eğitin, Ayağınızı yere sağlam basın ve Maval okumayın.

Satışın 12.5 İlkesi
Sistem Yayıncılık’tan çıkan “Satışın Küçük Kırmızı Kitabı”; “Satışta Başarının 12.5 İlkesi” ve “Sürekli Satış Nasıl Yapılır” gibi alt başlıklar taşıyor. Business Week, The New York Times, The Wall Street Journal, USA Today listelerinde haftalarca bir numara olan kitap, satışın püf noktalarını başarıyla anlatıyor. Kitabın yazarı Jeffrey Gitomer, kitabına ilginç bir şekilde başlıyor: “Unutmayın, insanlar kendilerine satış yapılmasını sevmez, fakat satın almaya bayılırlar.”

Pasifik’te 100 Gün
Norveçli ünlü araştırmacı yazar Thor Heyerdahl, gözü karalığı, maceracılığı ve kuramlarını kanıtlamak için dünyanın uzak köşelerine yaptığı yolculuklarla tanınıyor. 1914 doğumlu yazar, “Okyanuslar halkları ve kültürleri birbirinden ayırmak için değil, suları bütünleştirmek için vardır” felsefesiyle yola çıkmış. Kon Tiki adındaki salıyla yaptığı 8 bin kilometrelik yolculuğu anlattığı kitabı, Norveç’te 1948 yılında yayınlanmış. Dilimize kazandıran ise Kelebek Yayınevi olmuş.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.