Kitap

Entelektüel Sermayenin EtkisiDr. İsmet Demirkol tarafından yazılan, “Entelektüel Sermayenin Firma Değerine Etkisi ve İMKB’de Sektörel Uygulamalar” kitabı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayınlarında...

1.03.2008 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Entelektüel Sermayenin Etkisi
Dr. İsmet Demirkol tarafından yazılan, “Entelektüel Sermayenin Firma Değerine Etkisi ve İMKB’de Sektörel Uygulamalar” kitabı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayınlarından çıktı. Entelektüel sermayenin, şirket ağacını besleyen sektör ortamına sıkıca bağlayan ama görünmeyen kökler olduğu düşüncesiyle yola çıkan yazar, entelektüel sermayeyi oluşturan insan sermayesinin, küreselleşen dünya pazarlarında şirketlere rekabetçi avantajlar kazandırdığını savunuyor. Yazara göre, ABD'nin en büyük 500 işletmesinin üst düzey yöneticilerinin yüzde 77’si bilgi ve entelektüel sermaye yönetiminin artık çok önemli olduğunu düşünüyor. Türk işletmelerinin de vakit kaybetmeden, bu yeni rekabet silahını özümsemesi ve global rekabet ortamından geri kalmamak için kullanması gerekiyor.

Yönetimde Mükemmelliği Arayanlara
Günseli Özen Ocakoğlu tarafından yazılan “Yönetimde Mükemmelliği Arayanlara” adlı kitapta yer alan makaleler, yönetim erkine sahip olanların sadece gücü nasıl kullandıklarını değil, bu gücü kullanırken yaşadıkları duygu hallerini de anlatıyor. Günseli Özen Ocakoğlu, kitapta bu duygu hallerini kolaylıkla anlatmak üzere benzeti tekniğini de kullanarak yönetim hikayeleri yazmış. Yazım süresi uzun olan kitaplarda yazılanlar, yazanın o güne değin karşılaştığı herkesten bir parça taşır. Kitaptaki makaleler de bazen bir kişilikten bazen de bir yönetim uygulamasından etkilenerek yazılmış. “Yönetimde mükemmelliğin reçetesi henüz yazılmadı” gerçeğinden yola çıkan yazar, herkesin kendi reçetesini yazmak zorunda olduğu görüşünü savunuyor.

İhanet Çemberi
28 Şubat sürecinin perde arkasını aralayan, dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, “İhanet Çemberi - PKK’yı Yöneten Türkler” adlı yeni kitabında, akıllara takılan pek çok soruya cevap veriyor. Kitapta, PKK tarafından ilan edilen ateşkesin, 2003 tarihinin son aylarında bozulması ve Türkiye’nin yeniden bir terör dalgası içine sokulması; 28 Şubat-PKK-Ergenekon ilişkisi; PKK’nın istihbarat servisleriyle ilişkisi; 27 Nisan’da Genelkurmay’ın resmi internet sitesinde yayınlanan e-Muhtıra’da, Ordu’ya sızmış ve deşifre edilememiş Aydınlık Grubu’nun etkilerinin olup olmadığı; Çekiç Güç, Kürdistan Projesi ve suikastlar; Dağlıca Baskını ve Türkiye-ABD ilişkileri hakkında birçok iddia bulunuyor.

Bin Delikli Ev
Gazeteci M. Enis Tayman’ın Altın Bilek Yayınları’ndan çıkan ilk kitabı “Bin Delikli Ev”, macera-polisiye türünde bir roman. Tempo Dergisi editörlerinden olan M. Enis Tayman, kitabında, bir kiralık katil, kurban olan ortağı, sığındığı evdeki inanılmaz çete, kurtuluş umudu, sırlar ve yeraltı dünyasının bilinmeyenlerini anlatıyor. “Bin Delikli Ev”, asla içinde olmak istemeyeceğiniz bir dünyayı gözler önüne sererken sokakların kanununu anlatıyor. Yeraltını, alt kültürü, sokakların yaşam stilini savunmasa da anlayabildiğini söyleyen yazar; steril, cetvel gibi dümdüz, hatta “doğruyum” diye bağıran yaşamları pek sevmiyor. İnsanın ufak tefek sapmalar olmazsa biriktiremeyeceğini düşünüyor.

D & R Kitapları

Bir Yapının Öyküsü
Yem Yayın tarafından yayımlanan “Dalaman Havalimanı / Dalaman Airport”, 1999 yılında başlayan ve 2006’da biten bir mimarlık serüveninin kitabı. Kitap, Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından açılan mimari yarışmada Emre Arolat ve Bünyamin Derman’ın projesinin birinci olması ile başlıyor. “Dalaman Havalimanı/Dalaman Airport” yarışmanın başından, gerçekleştirilip sonuçlandırılmasına kadar, projenin hayata geçirilme öyküsünü akıcı bir dille okuyucuların beğenisine sunuyor. Dalaman Havalimanı serüveninin samimi bir dille anlatıldığı kitap, özellikle genç mimarlara önemli bir deneyim aktarıyor.

Hayallere Ayna Olmak
Çağdaş ve modern sanat alanında geçtiğimiz yıl en büyük müzayedeleri gerçekleştiren Beyaz Müzayede’nin ilk sanat kitabı “Hayallere Ayna Olmak” ünlü çağdaş sanatçı Yiğit Yazıcı’nın sanat yaşamını ve eserlerini kapsıyor. Beyaz Yayın tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan “Hayallere Ayna Olmak”ın editörlüğünü Alev Tekinak Özderici ve İngilizce çevirisini ise Angela Romeo üstlenmiş. Kuşe kağıt ve renkli resimli olarak 210 sayfa basılan kitap, sanatçının eserlerini Hayal, Eskiz Defteri, Ayna ve Fonksiyonel Sanat bölümleri altında çağdaş sanat tutkunlarına sunuyor.

İstanbul’daki İtalyan İzi
Galata Kulesi’nden Taksim anıtına, hayranlık uyandıran tarihi apartmanlardan zamana meydan okuyan sayısız tablo ve heykele, birbirinden güzel bestelerden, eczacılık alanındaki çalışmalara; İtalyan’ların İstanbul’a kattıkları bir kitapta toplandı. Isıtma ve soğutma sektörünün öncü firmalarından Ferroli tarafından hayata geçirilen “İstanbul’daki İtalyan İzi” adlı kitap; araştırmacı, yazar ve sanat tarihçisi Burçak Evren’in editörlüğünde hazırlandı. İtalyanlar, İstanbul’da yüzyıllar boyunca iz bıraktıklarından, kitap belirli bir dönemle sınırlandırılmak yerine uzman yazarların özel tercihleriyle oluşturulmuş bir seçki niteliğinde.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.