Kitap

Bilgi Toplumu Ve Türkiye Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Sivas Temsilcisi ve Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma Görevlisi Güney Nair’in “Bilgi Toplumu ve Türkiye” adlı kitabı Gündoğan Yayınları’ndan ...

1.07.2008 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Bilgi Toplumu Ve Türkiye

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Sivas Temsilcisi ve Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma Görevlisi Güney Nair’in “Bilgi Toplumu ve Türkiye” adlı kitabı Gündoğan Yayınları’ndan çıktı. Alanındaki özgün çalışmalardan biri olmaya aday olan kitap, “Gelişmiş toplumlar, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecini hızla yaşarken, bu dönüşüm içinde Türkiye'nin konumu nedir?” sorusundan yola çıkarak yazılmış. Yaşanan köklü değişimi, nedenleri ve sonuçlarıyla toplum bilim penceresinden analiz eden ve dünyadaki genel değişim çizgisi içinde Türkiye'nin durumunu özetleyen bu alanda yapılmış en kapsamlı araştırmalardan biri. Yazar kitapta, sanayi toplumunun kurum ve kurallarından bilgi toplumunun kurum ve kurallarına doğru yaşanan hızlı dönüşümü anlatıyor.

Perakende Planlama

Scala Yayıncılık’tan çıkan Perakende Planlama – Merchandising kitabı, ürün, stok, görsel sunum ve sevkiyat yönetimi konularına yoğunlaşıyor. Perakende planlama konusunda bir rehber kitap olmayı amaçlayan bu çalışma, dünya çapında hayat tarzlarında yaşanan değişimin perakende iş modellemelerinde de yeniden düzenleme ihtiyacı ortaya çıkardığı düşüncesinden yola çıkıyor. Kitap, gelecekteki müşteri ihtiyaç ve taleplerini, zamanı geldiğinde müşterinin hangi koşullarda nasıl bir davranış sergileyebileceğini tahmin etme, planlama ve yönetme sanatı olarak tanımlanan “merchandising” konusuna teorik bir açılım sunduktan sonra, uygulamalardan örnekler de veriyor.

Herkes Bir Star Olabilir
Prometheus Danışmanlık Kurucusu ve Genel Müdürü M. Yücel Atış tarafından kaleme alınan “Starlarla Yaşamak... Onlarla da Onlarsız da Olmuyor...” kitabında, starların özellikleri, star olmanın zorlukları, starları yönetmenin ve onlarla yaşamanın ipuçları gün ışığına çıkıyor. Star olmanın, star kalmanın, starlarla yaşamanın, starları yönetmenin zor olduğu görüşünden yola çıkan M. Yücel Atış, starların risk almayı sevdiğini, çünkü içinde büyük fırsatlar taşıdığını belirterek, Recep Tayyip Erdoğan, Barack Obama, Vladimir Putin gibi politikadan ünlü isimleri örnek veriyor. Starların çevrelerinde onları kuşatan ve onlarla hayatlarını sürdüren bir grup oluşturduklarını belirten yazar, Sezen Aksu ve Acun Ilıcalı gibi isimleri örnek veriyor.

Siz: Genç Kalın

Prof.Dr.Mehmet Öz’ün, Prof.Dr.Michael F.Roizen ile birlikte yazdığı yeni kitabı, “Siz: Genç Kalın-Garanti Sürenizi Uzatma Kılavuzunuz”, Koridor Yayıncılık tarafından yayımlandı. Engin bilgisi ve eğlenceli üslubuyla kitap, yaşlandıkça sistemlerimizin kaçınılmaz görünen çöküşünü nasıl yenebileceğimizi gösteriyor.. Keyifli bir yolculuğa kendinizi hazırlayın çünkü ‘garanti sürenizi uzatmak’ hastalıklardan kurtulmak demek değil, daha ziyade zarifçe yaşlanmayı hayal etmesi zor hale getiren zayıflığı önlemekle ilgili.

D & R kitapları

Tarihimiz Ve Biz

Tarih yapan milletlerden biri olarak biz Türkler tarih bilincine ne derece sahibiz? Geçmiş belgelerimize ne kadar yakın, ne ölçüde uzağız?  Prof. Dr. İlber Ortaylı derin yaklaşımı ve benzersiz üslubuyla bizi tarihimizle tanıştırıyor, yüzleştiriyor. Osmanlı'nın klasik dönemini, XVIII. ve XIX. asırlardaki toplumsal ve siyasal panoramayı, bugünkü Avrupa'yı var eden koşulları, Türk, Rus ve Japon modernleşme yolculuklarını, kısacası dünya medeniyetinin kökenlerini gözler önüne seriyor.

Dünyayı Titreten Kadınlar

Gazeteci yazar Ali Çimen “Tarihi Değiştirenler” dizisinin son kitabı, “Tarihi Değiştiren Kadınlar”da 30 ünlü kadını sayfalarında konuk ediyor. Aralarında Mısır İmparatoriçesi Cleopatra, ünlü kadın casus Mata Hari, Nobelli Madam Curie, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir dönemine damgasını vurmuş Hürrem Sultan gibi isimler de var; Tom Amca’nın Kulübesi isimli romanıyla Amerika’daki kölelik kurumuna kalemiyle savaş açan Harriet Beecher Stowe da. Kitabın önemli bir bölümü de iktidar peşinde koşan kadınlara ayrılmış: Pakistan’ın ve aynı zamanda İslam coğrafyasının ilk kadın başbakanı Benazir Butto da hikayesi anlatılan kadınlardan biri.

İstanbullular

Romancı, hikayeci ve gezi yazarı Buket Uzuner’in yeni kitabı “İstanbullular”, TAV Havalimanları Holding’in katkılarıyla Everest Yayınları’ndan çıktı. Yazar, havalimanlarının sürekli büyük bir devinim, aralıksız bir dolaşımın yaşandığı bir duygu laboratuvarı olduğu hissiyatından yola çıkarak, hem kıtalararası hem de uluslararası çok özel bir adreste bulunan Atatürk Havalimanı’nda geçen bir hikaye anlatıyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.