Kitaplar

HİPER REKABET STRATEJİLERİDünyanın önde gelen bin 400 CEO’sunun gelecekle ilgili en büyük endişe kaynağını “Hiper Rekabet” oluşturuyor. Dr. Zeynel Şen ve Şükrullah Dolu tarafından yazılan kitapta D...

1.09.2004 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

HİPER REKABET STRATEJİLERİ
Dünyanın önde gelen bin 400 CEO’sunun gelecekle ilgili en büyük endişe kaynağını “Hiper Rekabet” oluşturuyor. Dr. Zeynel Şen ve Şükrullah Dolu tarafından yazılan kitapta Dünya Ticaret Örgütü tarafından 2005 sonrasında tüm dünyada ticareti engelleyen kısıtlamaların kaldırılmasından sonra oluşacak rekabete dikkat çekiliyor, Türkiye için 400 milyar dolarlık ihracat hedefinin gerçekleştirilebilir olduğuna işaret ediliyor. MÜSİAD Yayınları tarafından yayımlanan Hiper Rekabet Stratejileri’nde hedefe ulaştıracak stratejiler şöyle sıralanıyor: “Özgün tasarımla farklılaşma, ihracat evlerinde kümelenme, sektörel e-pazaryerleri oluşturma, stratejik ortaklıklar kurma ve markalaşma.”

YÜZYILIN DÖNEMECİNDE TÜRKİYE
hedTürk Japon Vakfı tarafından yayımlanan Yüzyılın Dönemecinde Türkiye, 1996-1999 yılları arasında Ankara’da Japonya Büyükelçisi olarak görev yapan Atsuko Toyama’nın Türkiye hakkında kaleme aldığı bir çalışma. Toyama, kitabın önsözünde Türkiye’de bulunduğu sürece dünya içindeki anlamını ve cazibesini fark ettiğini söylüyor. Japonya’ya döndükten sonra Türkiye’nin pek tanınmadığını fark eden Toyama, verdiği konferanslar ve yazdığı makaleler sonrasında Türkiye hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin talepleri üzerine kitabı yazmaya başladığını belirtiyor. kitapta Türk insanının alışkanlıkları, siyasi ikilemler, ekonomideki sorunlar, Türkiye’den Japonya’ya bakış gibi pek çok konuda inceleme ve izlenimler yer alıyor.

PLANLI YILLAR
hedKitabın yazarı Günal Kansu ilk plancılardan. Kaleme aldığı Planlı Yıllar, bir yandan ülkeye cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri kazandıran Devlet Planlama Teşkilatı’nın öyküsünü anlatırken bir yandan da Türkiye’nin kalkınma deneyimini uluslararası bir perspektiften değerlendiriyor. Planlama’nın kuruluşu, bir avuç idealist gencin Türkiye’nin ilk planını hazırlayışları… Plancıların “Takunyalı” dedikleri Turgut Özal’ın 1967’de DPT’nin başına getirilmesinin Teşkilat’ta nasıl fırtınalar kopmasına yol açtığı, ülkede ahbap-çavuş kapitalizminin temellerinin nasıl atıldığı gibi pek çok ilginç olay ve öyküyü içeren kitap aynı zamanda yakın Türkiye tarihine de farklı bir bakışla eğilmeyi sağlıyor. Kitap İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlandı.

AİLE İÇİ İLETİŞİM
hedEvli misiniz? Evlenecek misiniz? Evliliğinizin daha sağlıklı olmasını ister misiniz? Evliliğinizin ömür boyu mutlu kılınabilmesi için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Çocuklarınızla, eşinizle, yakınlarınızla ve dostlarınızla beraber bir ömür boyu mutluluk içinde yaşamanız için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Evlilikte yeni ufuklar açacak  ve eşi bambaşka bir gözle görmeyi sağlayacak temel ilkeler nelerdir? Dr. Zülfikar Özkan tarafından kaleme alınan NLP Teknikleriyle Aile İçi İletişim evlilerin, evlenecek olanların ve evliliğinin daha sağlıklı olmasını isteyenlerin yukarıdakiler gibi sorularına cevap vermeye çalışıyor. Bunun için de NLP tekniklerinin aileye uygulanışını gösteriyor.

D&R KİTAPLARI

DÜNYANIN YENİ SAHİPLERİ
hedVe Onlara Direnenler alt başlığını taşıyan Dünyanın Yeni Sahipleri Jean Ziegler tarafından kaleme alındı. Artık dünyanın yeni sahiplerinin küresel finans sermayesinin senyörleri olduğunu söyleyen Ziegler, BM’ye bağlı gıda örgütünde raportör. Üçüncü Dünya üzerine birçok kitabı yayımlanan yazar, “Dünya Ticaret Örgütü’nde, Dünya Bankası’nda, IMF’deki paralı askerler yağmacıların düzenine hizmet ediyor” diyerek kitapta bu kurumların izini sürdüğünü belirtiyor.

AÇIKLIYORUM: KRAL ÇIPLAK
hedÖzel televizyonculuk deneyimi başlangıcının ilk tanıklarından Hakan Aygün, bu yıllardaki tartışma ve olayların perde arkasını Açıklıyorum: Kral Çıplak’ta anlatıyor. Aygün, Turuncu Medya tarafından yayımlanan kitabın iki önemli özelliği olduğunu söylüyor: birincisi İnterstar’da yayınlanan Gece Hattı’nın perde arkası, ikincisi ise kitabın bir habercilik manifestosu çizmesi. Özellikle bu ikincisinde iddialı olduğunu söyleyen Aygün, haberlerin magazinleştirildiği eleştirilerine savunma yapıyor.

SİYON LİDERLERİNİN PROTOKOLLERİ
hedDünyanın gizli tarihinden bir parça… Komplo teorisyenlerinin en ilgi çekici bulduğu konu… Gizli örgütler efsanelerinin en can alıcı parçası olan Sion Tarikatı’na ait yine en çarpıcı bulgu Protokoller… Dünyayı yöneten gizli örgütün liderlerinin yazdığı iddia edilen Protokoller, ilk kez 1905 yılında Rusya’da ortaya çıktı. Tüm dünyada mutlak Yahudi hükümdarlığı amacı güden protokoller, hala tartışılıyor. Dünyanın alternatif tarihine ilgi duyanların ilgi duyacağı kitap, Nokta Yayıncılık tarafından yayımlandı.

En çok satan iş kitapları
Genç Bir İşadamı / Angora
Mor İneğin Akıllısı / Sistem Yayıncılık
CEO-Olmaya GidenYol / Alteo
Açıklıyorum:Kral Çıplak / Turuncu Yayınları
Ekonomi Politikası / Remzi Kitabevi
İktidar - Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası / Altın Yayınları
Tongue Fu - Sözlü Dövüş Sanatı / Boyner Yayınları
Başarılı Satıcıların 25 Altın Kural / Rota Yayınları
Marka Yaratmanın 22 Kuralı / Kapital Medya Hizmetleri


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz