Kitaplar

RİSK YÖNETİMİ Gelişmekte Olan Türk Finans Piyasasında Entegre Risk Ölçüm ve Yönetim Uygulamaları alt başlığın taşıyan kitabın bu 2’inci baskısı kredi ve operasyonel risk konularıyla genişletildi. ...

1.07.2005 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

RİSK YÖNETİMİ

Gelişmekte Olan Türk Finans Piyasasında Entegre Risk Ölçüm ve Yönetim Uygulamaları alt başlığın taşıyan kitabın bu 2’inci baskısı kredi ve operasyonel risk konularıyla genişletildi. Dr. K. Evren Bolgün ve M. Barış Akçay tarafından kaleme alınan kitap, Garanti Portföy’ün katkılarıyla hazırlandı. Scala Yayıncılık’tan çıkan Risk Yönetimi, CD ROM uygulamasıyla birlikte satışa sunuluyor. 90’lı yıllarda yaşanan finansal skandallar, Asya ve Rusya krizleri sonrasında önemi artan risk yönetimiyle ilgili referans niteliğindeki kitap, uluslararası piyasalarda karşılaşılan finansal risklerin modellenmesindeki teori ve uygulamaları tüm yönleriyle ele alıp inceliyor. AB ile mali entegrasyonun temelini oluşturan Basel kriterlerinin ülkemizde de önümüzdeki dönemde yaygınlık kazanmasıyla daha fazla önem kazanacak risk yönetimiyle ilgili bu kitap, elzem bir kaynak özelliği taşıyor.

8’İNCİ ALIŞKANLIK

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabının yazarı Stephen R. Covey, bu kitabında okuru, iç sesini fark ederek yaşamını, iş ve aile vb. çevresini geliştirmeye çağırıyor. 1 Temmuz’da KalDer’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Covey’in görüşleri kitabın eki olan VCD’nin içindeki eğitimlerle de destekleniyor. Yazar, birey ve kurum olarak etkili olmanın artık seçim değil bedel ve zorunluluk olduğunu vurguluyor. Bunun için de yenilik yapmak, üstün olmak ve liderlik gerektiğini belirten Covey, “8’inci Alışkanlık”ı iç sesinizi bulmak ve insanlara kendi seslerini bulmaları için ilham vermek olarak tanımlıyor. Yazar, 15 bölümde verilen içeriğin okunmasıyla ilgili önerilerde de bulunuyor. Sistem Yayıncılık tarafından yayımlanan kitabın çevirisi Sezer Soner ve Çağlayan Erendağ’a ait. 

TARİH BOYU SAVAŞ VE STRATEJİ

Eskiden generallik sanatı olarak adlandırılan strateji artık devlet adamlarının, ticari kuruluşların ve kurumların liderlerinin de görev alanı içinde. Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen’in imzasını taşıyan kitap, savaş sanatı, strateji ve tarihi gelişimi, stratejik konseptler ve tarih içindeki uygulama konularında tüm soruları yanıtlıyor. Günümüzün stratejik sorunlarının da anlaşılmasını kolaylaştırıyor. Nejat Eslen, kitabında “Savaş Kavramı”ndan “Strateji”ye, “Stratejiyi Yönlendiren Teorisyenler”den “Gerilla Savaşı Teorisyenleri”ne kadar birçok önemli konuyu okuyucuya sunuyor.

REKLAMIN MARKA DEĞERİNE ETKİSİ

MediaCat Yayınları’ndan çıkan Reklamın Marka Değerine Katkısı, Giep Franzen imzasını taşıyor. Amsterdam Üniversitesi İletişim Araştırmaları Bölümü’nde profesör olan Franzen, aynı zamanda marka geliştirme ve reklamcılık konularında hizmet veren Giep Franzen&Company şirketinin de sahibi. Markaların hala sezgilerle ve sübjektif yaklaşımlarla yönetildiğine dikkat çeken Franzen, kitabında etkili reklamlar hazırlamak için gerekli bilgileri sağlayan mevcut tüm araştırma yöntemlerini eleştirel bir biçimde inceliyor. Reklam etkinliğine dair akademik araştırmalarla reklam pratiği arasında sağlam bir köprü kuran kitap; ön test, marka öz varlığı araştırması, pazar simülasyonu ve izleme gibi birçok araştırma yöntemini ayrıntılı bir şekilde değerlendirmenin yanı sıra “Reklam Tepki Matrisi” adında çığır açıcı yeni bir model sunuyor.

D&R Kitapları

TERCİH

“Küresel Hakimiyet mi? Küresel Liderlik mi?” alt başlığını taşıyan kitap, John Hopkins Üniversitesi’nde dış politika profesörü olan ve devlet danışmanlığı da yapan Zbigniew Brzezinski tarafından kaleme alındı. ABD’nin dış politikasını irdeleyen kitap, bu konuda çok yanlı bir görüş çeşitliliği sunuyor. Amerikan küresel stratejisini oldukça etkileyici bir biçimde inceleyen Tercih, ABD’nin barış ve istikrarı nasıl sağlaması gerektiği konusunda yol gösteriyor.

CASUSLAR

Daha önce Derin Dünya Devleti, Komploların Yüzyılı/Yüzyılların Komploları kitaplarıyla gündem oluşturan Atilla Akar, şimdi de casusların dünyasını anlatıyor. Timaş Yayınları’ndan çıkan kitabında filmlerden tanıdığımız casusluğun ve ünlü casusların hikayelerine yer veren Akar, nasıl casus olunduğuna, işin inceliklerine ve tekniklerine yer verdiği kitapta soğuk savaş döneminden ayrıntılara da değiniyor.

PENCERE

Yeniçağ’da Düşünce Gücü ve Holistik Sağlığa Açılan Pencere, Özer Uçuran Çiller’in kitabı. Truva Yayınları’ndan çıkan kitapta Çiller, insana beden, ruh ve aklın bir bütünü olarak bakan Yeniçağ düşünce akımından yola çıkarak insanlara yeni bir pencere açmayı hedefliyor. Çiller, bu kavramı insanı, sürdürülebilir huzura, mutluluğa, hoşgörüye ve inanca götüren bir aydınlık sevgi penceresi olarak tanımlıyor.

En çok satan iş kitapları

Mor İnek Nasıl Büyüsün? / Sistem Yayıncılık

Mor İneğin Akıllısı / Sistem Yayıncılık

Algılama Yönetimi / Rota Yayınları

Nasıl Marka Oldular? / Neden Kitap

Satışın Kutsal Kitabı/ Mediacat Yayıncılık

Marka Yaratmanın 22 Kuralı / Kapital Medya Hizmetleri

Kotler ve Pazarlama/ Sistem Yayıncılık 

Yaratıcı Satış Hayat Yayıncılık/ İlhan Ürkmez

Yeni Pazarlama Trendleri / Mediacat Yayıncılık

Markaların Evrimi/ Mediacat Yayıncılık


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.