Kitaplar

PAZARLAMA GURUSUNDAN DERSLER “10 Ölümcül Pazarlama Günahı”, modern pazarlamanın kurucusu ve bu alanın bir numaralı ismi Philip Kotler’in kaleminden çıkan bir kitap. Çoğu pazarlama faaliyeti artık ...

1.09.2005 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

PAZARLAMA GURUSUNDAN DERSLER

“10 Ölümcül Pazarlama Günahı”, modern pazarlamanın kurucusu ve bu alanın bir numaralı ismi Philip Kotler’in kaleminden çıkan bir kitap. Çoğu pazarlama faaliyeti artık işe yaramıyor. Çoğu reklam, tüketicinin zihninde markalar için farklı bir konum yaratamıyor. Çoğu marka adayı, çok geçmeden pazarlama tarihinin derin çukuruna atılıyor. Kotler’e göre bunun suçu, 10 ölümcül pazarlama günahını bile bile ve durmadan işleyen pazarlama günahkarlarında. Pazarlamayla uğraşan ve pazarlama hakkında düşünen herkesin mutlaka okuması gereken bu kitapta Kotler, önce büyük pazarlama günahlarını sıralıyor, ardından bu günahlardan kaçınmanın ve arınmanın yollarını gösteriyor. Mediacat Kitapları’ndan çıkan kitabın çevirisi Banu Adıyaman’a ait.

YARATICILIK İÇİN ÖNERİLER

“İşyerinizi Bir Fikir Jeneratörüne Dönüştürmek İçin Pratik Öneriler” alt başlığını taşıyan “Yaratıcılık Fabrikası”nın yazarı, 50 yıldır reklamcılık sektöründe çalışan Jack Foster. Optimist Yayınları’ndan çıkan kitap, bir kuruluşta yaratıcı dehanın nasıl tutuşturulabileceğini gösteriyor. Yeni ve özgün fikirlerin bir şirketin en güçlü rekabet avantajı olduğundan yola çıkan Foster, son derece keyifli ve enerjik üslubuyla, yeni ve taze fikirlerin boy attığı bir işyeri ortamı nasıl oluşturulabileceği sorusunun yanıtını arıyor. Tek amaçları sürekli fikir üretmek olan önde gelen reklam şirketlerinde edindiği deneyimlerinden yararlanarak canlı, şaşırtıcı ve pratik öneriler sunuyor. Bunlardan bazıları oldukça ilginç. Neden yalnızca hoşlandığınız kişileri işe almalısınız? Neden verimlilik bazen verimsizliktir? Büyük harfle “Liderlik” taslamak yerine bazen soytarılık yaparak nasıl daha başarılı olabilirsiniz? çarpıcı önerilerden bazıları.

İŞ DÜNYASINA YENİ ÖNERİLER

The Economist tarafından “Guruların Gurusu” olarak nitelendirilen Tom Peters’ın “İşinizi Yeniden Yaratın!” isimli kitabı Boyner Yayınları’ndan çıktı. ABD’nin terörle mücadeledeki başarısızlığından yola çıkan Peters, eskiyen teşkilatların uğradığı yenilgiyi sorguluyor. Eskide kalan kurumların başarısız olacağını söyleyen Peters, Dell ve Wal Mart gibi şirketleri ise bunun dışında tutuyor. İş dünyasını statükoları yıkarak yeniden yapılanmaya çağıran ünlü guru, alışkanlıklara ve eskimiş fikirlere meydan okuyor. İş dünyasını da yeniden düşünmeye sevk ediyor. Birçok hikaye ve göndermeyle zenginleşen kitap, pek çok yönetici ve iş adamının başucu eserlerinden biri olmaya aday.

PROJELER NİÇİN BAŞARISIZ OLUYOR?

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Harvard Business Review Dergisi’nden Seçmeler serisini sürdürüyor. Serinin yeni kitabı “Proje Yönetimi.”  Kitap proje yönetimi konusunda uzman, dünya çapında tanınmış yazarların bilgi birikimini ve gözlemlerini yansıtan 8 seçkin makaleden oluşuyor. Kitabın merkezindeki soru ise şu: “İyi projeler neden başarısız oluyor?” Kitapta eylem içindeki insanları sonuç üretmeye zorlayacak, keşif ve kazanım için kuruluşun kolektif bilgisini ve yaratıcılığını açığa çıkaracak sürekli bir öğrenme ve keşif süreci yaratabilmenin incelikleri anlatılıyor. Zorluklarla mücadele eden işletmelerin, proje yönetimiyle ilgili yaşadıkları problemlerin değişik yönlerine de ışık tutuluyor. Kitapta, iddialı ve gerçekçi hedeflere ulaşabilmek amacıyla oluşturulan projeleri yönetebilmenin ipuçları veriliyor.

D&R KİTAPLARI

GARİH’İN 8 KİTABI BİRDEN

Merhum Üzeyir Garih’in kitapları ölümünün dördüncü yılında bile satış sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Hayat Yayınları Garih’in 8 kitabını birden yayımladı. Yönetim ilkelerinden pazarlama ve tanıtıma, motivasyondan Türkiye sorunlarına çözüm önerilerine kadar pek çok başlıkta Garih’in görüşlerini içeren seri, iş dünyasında olsun olmasın pek çok okuyucunun kitaplığında bulunması gereken nitelikte.

GUANTANAMO’DAN AYRINTILAR

Dünyanın üzerinde en çok tartıştığı hapishane olan Guantanamo gerçeği, yazar ve araştırmacı gazeteci David Rose’un kaleminden gözler önüne serildi. Kam Delta’yı ziyaret eden Rose, muhafızlarla, resmi görevlilerle, sağlık personeliyle ve hapishane komutanı ile mülakatlar yaptı. Rose, 2004 yılı başında serbest bırakılan İngiliz tutukluların iddialarının doğruluğunun ayrıntılı araştırmasında insanın nefesini kesen bir atmosfer anlatıyor. Kitap, 1001 Kitap Yayınları’ndan çıktı.

GÜNDEMDE İSLAM VAR

11 Eylül’den sonra Batıda İslam’a karşı gelişen tutumu irdeleyen yeni bir kitap daha piyasada. ABD’de yaşayan Mahmood Mamdani tarafından kaleme alınan “İyi Müslüman Kötü Müslüman” ABD’nin İslam dünyasına karşı izlediği politikanın dayandığı yalanları, basmakalıp bilgileri ve genellemeleri ortaya çıkarıyor. Yazarın bundan önce yayımlanmış politika üzerine 5 kitabı daha bulunuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.