Kitaplar

DÜNYA NEREYE GİDİYOR? Çevre, sosyal ve ekonomik konular üzerine çok kapsamlı araştırmalar yapan Worldwatch Enstitüsü’nün hazırladığı rapor, “Dünyanın Durumu 2005” adıyla Türkçe olarak yayınlandı. ...

1.10.2005 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

DÜNYA NEREYE GİDİYOR?

Çevre, sosyal ve ekonomik konular üzerine çok kapsamlı araştırmalar yapan Worldwatch Enstitüsü’nün hazırladığı rapor, “Dünyanın Durumu 2005” adıyla Türkçe olarak yayınlandı. TEMA Vakfı tarafından yayımlanan rapor, Mihail Gorbaçov’un önsözünü içeriyor. Silahlanma, güvenlik gibi konuları da irdeleyen kitapta detaylı istatistikler de yer alıyor. Konunun uzmanları tarafından kaleme alınan makalelerden oluşan rapor, yeni bir küresel güvenlik anlayışıyla dünyanın korunabileceğini savını destekliyor. 2005 yılında dünyanın son çevresel durumunu gösteren bu kitap, konuyla ilgilenen herkes için, önemli bir kaynak niteliğinde.

DUYGU EĞİTİMİNDE YENİ TEKNİK

Duygusal Özgürlük Tekniği (EFT) dünyada hızla yayılan kişisel gelişim tekniklerinden biri. Birçok insanın yaşamında olağanüstü değişiklikler yaptığı iddia edilen teknik, hayatı daha iyi yaşamak için engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyor. Performans Teknolojileri isimli firmanın kurucusu Mürüvvet Murat tarafından kaleme alınan “Duygusal Özgürlük Tekniği: EFT”, pek çok duygusal rahatsızlığın nasıl ortadan kaldırılacağını, stres, başarısızlık korkusu gibi duygu sorunlarının nasıl aşılacağını, sporda performansın nasıl artırılacağını anlatıyor. Murat, EFT’ten sonuç almak için inanmak gerekmediğini, bunun bir teknik olduğunu belirtiyor. Yazar, EFT’nin tekniğini bir kez kavradıktan sonra standart prosedürde değişiklik yaparak daha yaratıcı şekillerde uygulanabileceğini söylüyor.

OTEL İŞİNİN PÜF NOKTALARI

Yıllarca otellerde bahçeden mutfağa oradan da genel müdürlüğe kadar çeşitli pozisyonlarda görev yapıp sektörden ayrılan Güngör Kur, işin içinden gelmiş bir profesyonel sıfatıyla otelciliğin tüm ince noktalarını “Otelciliğin İncelikleri” adlı kitabında anlatıyor. 20 yıllık turizm deneyimine sahip olan Kuru, birikimiyle sektörle ilgilenen herkese ışık tutmayı amaçlıyor. Kitapta kurumsal yönetim tekniklerinden işletme planlamasına, insan kaynakları organizasyonundan bahçe düzenlemesine pek çok detay ve ipucu bulunuyor. Yazar, kitabıyla ilgili şunları söylüyor: “Kitabımda çok detaylı konular üzerinde durmak yerine, özellikle bir tesisin inşa edilmeden önceki aşamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve devamında planlamada hangi aşamaların hayati önem taşıdığını anlatmaya çalıştım.”

BASEL II’YE HAZIRLIK

Bankacılığı sıkı bir disiplin altına alacak Basel II düzenlemeleri, 2007 başından itibaren tüm dünyada uygulanmaya başlayacak. Dr. Şenol Babuşçu, “Bankalarda Risk Yönetimi” başlıklı kitabında Basel II düzenlemeleri ışığında risk yönetimini anlatıyor. Akademi Consulting&Training tarafından yayımlanan kitap için Babuşçu, “Finansal piyasalardaki ve araçlardaki bu hızlı gelişmeler, kuşkusuz yüksek riski de beraberinde getirmiş, bu çerçevede riske dayalı sermaye yeterliliği düzenlemeleri (Basel I-Basel II) ve risk odaklı denetim sistemlerine geçme gereği kendini hissettirmiştir. Basel II için hazırlık içinde bulunduğumuz sürecin çok ciddi olarak değerlendirilmesi ve gerekli hazırlıkların bankalar ve firmalar tarafından yapılması gerekiyor.” Kitap da bu alanda duyulan ihtiyacı karşılamaya yönelik hazırlanmış.

D&R Kitapları

BİR DAHİNİN HİKAYESİ

“Dünya Dahilersiz Yaşayamaz” adlı kitap Azeri yazar Möhbeddin Semed’e ait. Tüm bilim dünyasının tanıdığı Lütfi A. Zade’nin hikayesini anlatıyor. Tüm zamanların dahi bilim adamı olarak kabul edilen Zade, yapay zeka araştırmacıları için bir ışık kaynağı olarak tanınıyor. Değişik ödüller, 5 kuram, 5 bilimsel keşfin sahibi olan bilim adamıyla ilgili kitap, Emre Yayınları’ndan çıktı.

ERGUN GÖKNEL’İN HATIRALARI

Eski İSKİ genel müdürü ve bir dönem gündemin ilk sıralarından inmeyen Ergun Göknel, “İstanbul anılarını” kaleme aldı. Söz konusu döneme birinci ağızdan tanıklık eden kitap, kısa bir dönem de olsa detaylı bir İstanbul belediyecilik tarihini içeriyor. Truva Yayınları tarafından yayımlanan kitap “Başarısız Başarı” adını taşıyor.

İNTERNETLE BAŞARI HİKAYELERİ

Sanal dünyanın girişimcileri hakkında çok şey yazıldı söylendi. Burak Büyükdemir de “Kümesteki Kartal Neden Uçamaz?” adlı kitabında Türk girişimcilerinin internet macerasını anlatıyor. Bu konuda başarıyı ulaşmış pek çok girişimi konu edinen kitap, sanal alemde başarının ipuçlarını da veriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.