Liderin bir günü

Her biri alanının en üst düzey yöneticilerinden... Altına imza attıkları her karar merakla takip edilen bu üst düzey yöneticilerin bir günlerini kendilerine sorduk...

27.07.2017 14:38:000
Paylaş Tweet Paylaş
Liderin bir günü

Sibel Atik

satik@ekonomist.com.tr


AGAH UĞUR / BORUSAN HOLDİNG CEO 

“Konsantrasyonu hiçbir zaman bozmam. İç toplantılarda en yüksek konsantrasyonu olan kişiyimdir. 12 saat toplantı olsa dahi konsantrasyonum bozulmaz. Konudan konuya çok rahat geçerim. Kişisel özelliğim bu. Mühendislik okudum ve analitik düşünme yeteneğim var.”
Sabah uyanma saati: Her sabah 6:07’de kalkıyorum. Saatimi öyle kurduğum için her sabah aynı saatte kalkarım.
Uyandığında ilk yaptığı şey: Uyanır uyanmaz ilk iş olarak, küçük not kağıtlarıma aklımda olan ve yapmam gerekenlerden oluşan 12-13 başlık yazıyorum. Sabahları ilk olarak ofisin yer aldığı Rumelihisarı’ndan Bebek Parkı’na kadar 45 dakika yürüyorum. İki günde bir yürüyorum. 6:30’da evden çıkıp, 07:00 gibi işte oluyorum. Yürümediğim günler işe daha erken başlıyorum. Yürürsem 08:00 gibi işe başlamış oluyorum.
Çalışma rutini: Odamın arkasında minik bir yer var. Gün içinde mutlaka şekerleme yaparım. 20 dakika kadar uyurum. Önemli toplantıları akşam üstüne koyarım mutlaka. Herkes yorgunken, ben dinç olurum. Maça ikinci yarıda giren oyuncu gibi yüksek enerjide oluyorum.
En verimli olduğu yer: Genelde duş alırken... Tıraş ve duşta güne dair planlamaları düşünmeye başlıyorum. Bir de koleksiyonerim... Sanatçılarla birlikte olmak olağanüstü keyifli oluyor. Başka bir zekâ standardı oluşuyor. Cumartesilerimi sanata ve sanatçılara ayırıyorum. Bunun da beni verimli kıldığını düşünüyorum. Sevmediği huyu: Yapılmaması gereken hatalarda, tepkilerim gereksiz hızlı ve negatif oluyor. İşin iyi gitmemesine olan toleransım daha yüksek. Küçük meselelerde ise daha az tepkisel olmam lazım. Bu pozisyon onu gerektiriyor. Ama maalesef şu an iyi değil.
Yatmadan önce yaptığı son şey: Yatmadan önce yaptığım özel bir şey yok. Televizyon ile hiç aram yok. Bir şeyler okurum, dinlerim.  
 Yatış saati: Gece 24:00’ten önce uyuyamam.YÜKSEL YILDIRIM / YILDIRIM HOLDİNG İCRA KURULU BAŞKANI

“Bugün doğru olan yarın yanlış olabilir. Bütün fikirleri dinlemeye çalışırım. Hiçbir kitabı baştan sona bitiremem. Çünkü kafamda bin tilki dolaşıyor ve işi düşünmekten uzak kalamıyorum. Yaptığım işi para için yapmıyorum. Yoksa kazandığım parayı harcayacak ömrüm olmaz.”
Sabah uyanma saati: Çok geç saatlerde uyuduğum için sabahları genelde 08:30 gibi uyanırım. 5 saatten fazla uyumam. Fakat hafta sonları bir gün 12 saat uyuduğum oluyor.
Çalışma rutini: Çok fazla seyahat ediyorum. Ofiste akşam üzeri 4 gibi bir uyku bastırıyor ve çok zorlanıyorum zaman zaman. Ama vücudum çok fazla jetlag yaşadığı için saatleri algılayamıyor. Amerika, Miami, Prag, Çin arası uçuşlar yapıyorum. Benim yaşam tarzımda saat dilimi, uyuma-kalkma gibi konular çok farklı işliyor.
En verimli olduğu saatler: Sabah saatleri en verimli olduğum anlar oluyor. Çalışanların sıkıntıları ve işteki problemlerini çözmekle uğraşıyorum. Kendi işlerimi ofisteki arkadaşların çıkışından sonra 19:00-20:00’de yapabiliyorum.
Yönetici olarak kendinde beğendiği huy: Katılımcı bir toplantı yapma tarzım var. Soru sorulması, konular üzerinde fikirlerin tartışılmasını isterim. Konuşmaların başka noktaya kaymasına müsaade etmem. Çözüm getirenleri dinlerim.
Yatmadan önce yaptığı son şey: Gece haberlerine bakarım. Politikayı siyaseti sevmem ve dışarıdan izlemeye çalışırım. Global düşünüyorum ve 21 ülkede iş yapıyorum. O nedenle her ülkede siyasete baksam iş yapamam. Bir de yatmadan maillerime mutlaka bakarım.
Yatış saati: Sabaha karşı 03:00 civarı yatarım.


HÜSNÜ AKHAN DOĞUŞ HOLDİNG CEO

 “Kendimi uykuya hazırlamak ve daha iyi hissetmek için uyku öncesi mutlaka kitap okurum. Günün sonunda yaptığım bu okumalar bana iyi geliyor.”
Sabah uyanma saati: Saat kaçta uyursam uyuyayım sabah saat 06:00’da mutlaka uyanırım.
Çalışma rutini: Genelde sabahları 07:30’da evden çıkarım ve 07:45’te ofiste olurum. Erkenciyim fakat gün içinde şekerleme yapmam, çünkü buna hiç vaktim yok. Çalışırken bir saat sınırım yok, ofisten çıkış saatim belli değil.
Yönetici olarak kendinde beğendiği özellikler: Sabırlı olmam ve dinlemeyi bilmem en iyi özelliklerim.
Sevmediği huyu: Çok sakin bir yapım var. Bazı konularda sinirlenmek istesem de sinirlenemiyorum.
Kendini en verimli hissettiği yer: En verimli çalışma alanım ofis. Fakat spor salonunda da kendimi çok iyi hissederim.
Yatış saati: Gün bittiğinde genelde 23:30 gibi uyurum.TAMER SAKA KİBAR HOLDİNG CEO 

“Zaman olmasa da dışarıda özellikle de güzel manzaralı bir yerde önemli kararları alırım. Fakat genel olarak en verimli olduğum yer ofisimdir.”
Sabah uyanma saati: 06:00’da kalkarım.
En verimli olduğu saat: Ben sabah insanıyım ve en verimli saatler benim için sabah saatleridir.
Yönetici olarak kendinde beğendiği huy: Toplantıları uzatmam. Hedef odaklıyımdır. Bütçe toplantıları hariç genelde 1 saat içinde iş toplantılarını bitirmeye dikkat ederim.
Sevmediği huyu: Çalışırken zaman limitim yoktur.
Ofis dışındaki en büyük önceliği: Ailem en büyük önceliğimdir. Çünkü onlara yeterince vakit ayıramıyorum.
Mottosu: Ne iş yapıyorsam yapayım onu kendi işim gibi sahiplenirim. Bu yaşantınızı, iş yapma şeklinizi, yaklaşımınızı etkiliyor. Yanlış veya doğru kararlar alabilirsiniz ama sizin kontrol edebileceğiniz alan işinizi sahiplenmek. İşinizi kontrol ettiğiniz sürece başarılı olursunuz.
Yatmadan önce yaptığı son şey: Genelde bir sonraki günün programını gözden geçiririm. Toplantılar varsa notlara bakarım, hazırlanırım.
Yatış saati: Gece 24:00 civarında uyurum.MEHMET NANE / PEGASUS HAVA YOLLARI GENEL MÜDÜRÜ

“İlk işim daha yataktan kalkmadan başucumda duran telefonumdan maillere bakmaktır. Daha sonra kalkıp dişimi fırçalayıp yüzümü yıkarım.”
Sabah uyanma saati: Genellikle 06:00 gibi uyanırım.
En verimli olduğu saat: Zamanı ve kendimi verimli kullanmaya dikkat ediyorum. İyi bir planlama yapınca günün her saatini efektif bir şekilde değerlendirebiliyorsunuz. Ama genelde telefon, mail, toplantı gibi dış müdahalenin en az olduğu sabah erken saatler ve gece saatleri en verimli olduğum zamanlardır.
Yönetici olarak kendinde beğendiği huy: Kendime ve ekibime inanırım ve birlikte çok çalışırım.
Mottosu: Takım çalışması, empati, pozitif düşünme, cesaret, hatalardan ders almak çok önemli. Hata yapmaktan değil aynı hatayı iki kere yapmaktan korkmak lazım. Hata yaptığında da özür dilemekten imtina etmemek gerek. İş hayatı ego tatmin yeri değildir. Benim iş yapış anlayışım böyle.
Yatış saati: Hafta içinde 6 saat uyku benim için yeterli oluyor, 24:00 gibi uyuyorum akşamları. Arayı fırsat olursa hafta sonu toparlamaya çalışıyorum. Hafta sonu 6 saati 7’ye hatta 8’e çıkarabiliyorum. Fırsat bulursam ki çok nadir oluyor kuşluk uykusunu severim.TANSU YEĞEN SAMSUNG TÜRKİYE BAŞKAN YARDIMCISI 

"Çok mükemmeliyetçiyim. Mail geldiğinde yazım kurallarına dikkat edilmediğinde hoşlanmıyorum. Çok iyi işler yapılmalı. Bu yanımdaki insanları bazen mutsuz edebiliyor.”
Sabah uyanma saati: Sabah 06:00’da kalkarım. İnsanların farklı şekilde gruplandığına inanıyorum. Myers- Briggs’in araştırmasına göre insanlar 16 kategoriye ayrılıyor. Bu araştırma içinde enerjisi sabah yüksek olanlardanım.
Çalışma rutini: 07:00-07:30 arası ofise gelirim. Öğlen 13:00’e kadar stratejik ve önemli gördüğüm kararları alırım. Sonrasında ise günlük yapmam gereken işleri yaparım.
En verimli olduğu yer: İnsanlarla sohbet edip onlardan geri bildirimler almayı severim. Yönetici olarak kendinde beğendiği huy: Herkesle iyi iletişim kurarım. Dinlemeyi bilirim. Kesinlikle herkesi dinledikten sonra karar alırım.
Mottosu: Şansa sahip olmak sizin elinizde.
Yatmadan önce yaptığı son şey: Mutlaka bir kitap, özellikle bir biyografi okurum.
Yatış saati: Genelde 23:00-24:00 saatleri arasında uyurum.AHMET DÖRDÜNCÜ AKKÖK HOLDİNG CEO’SU 

“İçeriği önemli veya önemsiz, ne olursa olsun bana gelen bir maile 24 saati geciktirmeden yanıt veririm. İletişim en iyi olduğum konudur. Kapım hiçbir zaman kapanmaz.”
Sabah uyanma saati: Sabahları 04:00- 06:00 saatleri arasında yatağımdan kalkarım.
Uyandığında ilk yaptığı şey: Şirketten gelen maillere bakarım. Bazı arkadaşlara sabah 05:00-06:00’da mail atarak onları ürküttüğümün farkındayım. Ardından öncelikle günün gazetelerine bakarım. Hürriyet ve Milliyet gazetelerini okuyarak güne başlarım. Sabah insanıyım. Hava güzelse mutlaka yürüyüş ve spor yaparım. En verimli olduğu saat: Kendimi en verimli hissettiğim saatler sabah 4:00 ila 9:00 arasında oluyor. Kendimi daha verimli hissetmek için öğlen arası kısa bir kestirme yaparım.
Çalışma rutini: Ofis hayatı akşama kadar sürer. Yazları havaların iyi olduğu günler mutlaka bisikletle çıkarım ve 30 km kadar gider gelirim.
Kendini en verimli hissettiği yer: Ben bütün çözemediğim sorunları hafta sonunda veya yürüyüşte çözerim. Yazın 1 saat aralıksız yüzerim ve çözümleri genelde o saatlerde üretirim. Mottosu: İş felsefesi olarak iletişimin açık olmasına ve açık konuşmaya inanırım. Hatalardan öğreti çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hataların tekrarlanmasına dayanamam. Eve döndüğünde ilk yaptığı şey: Üzerimdeki takım elbiseyi hemen değiştiririm.
Yatmadan önce yaptığı son şey: Yatmadan önce sevdiğim tarihi dizileri izlerim.
Yatış saati: Genelde 23:30’dan önce uyumam.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz