Liderliğin doğası

Hem bireysel hem de kurumsal gelişim anlamında sadece büyük liderlere has bir çizği.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Liderliğin doğası
LİDER, DAHA İYİ BİR LİDER VE BÜYÜK BİR LİDER OLUN
Sürüngen ve memeli benzetmeleri bize, liderlerin yüz yüze geldiği sayısız meydan okumayı anlama ve bunlarla etkin bir biçimde uğraşma yollarını gösterebilir.
Liderlik, yürek ve beyin ister. Hem analitiktir hem de kişilerarası bir özellik taşır. Gerektiğinde soğukkanlı, rasyonel ve kararlı olabilecek, gerektiğinde de sıcakkanlı, destekleyici ve katılımcı olabilecek bir genişliğe ve repertuara sahip olmak ve ne zaman hangisi olunacağını bilmek, her zaman büyük bir meydan okuma oluşturur.
Maraton koşmayı ya da iyi keman çalmayı öğrenmenin yeri tam da burasıdır ya da daha doğru söylersek maraton koşabilmek ve kemanı iyi çalabilmek. İyi bir lider olmak için taş kalpli (bir sürüngenin mükemmelliğinde) ve bir tost kadar sıcak (memeli tecrübesi) olmalısınız. Her iki tür mükemmelliğe erişmek, büyük bir lider olmak için gerekli ama yetersiz koşuldur.
O halde yeterli koşul nedir? Cevabı peşinen verelim. Büyük bir lider olmak için değişimi becermekte başarılı olmak zorundasınız (sorumlu olduğunuz sonuçlar konusunda önemli ve temel değişim). Değişimi başarıyla ortaya çıkarmak bir liderin en büyük meydan okumasıdır.
Amerika’nın büyük başkanlarının (Washington, Lincoln ve Roosevelt) hepsinin de kazanılan ve büyük ve olumlu değişime yol açan savaşlara liderlik etmiş olması tesadüfi değildir: Bir ulusun doğuşu, köleliğin kaldırılması ve tiranlığın yenilmesi. Büyük bir lider olmak için sonuçlarınız da mükemmel olmalıdır (kazanmak zorundasınız) ve elde ettiğiniz sonuçlar önemli bir değişim yaratmak zorundadır.
HER İKİSİ DE KRİTİK ÖNEM TAŞIR
En iyi liderler hem sürüngen hem de memeli olmalıdır. Şu yüzden:
  •   Liderler sürüngen olmalıdır, çünkü kuruluşları rekabetçi, Darvinci bir ortamda tehditlerle karşı karşıyadır ve bu kuruluşlar yeri geldiğinde kayıtsız, hilekar, bayağı ve zorba davranabilecek, hata potansiyeline sahip insanlarla doludur.
  •  Liderler memeli olmak zorundadır, çünkü kuruluşlar, kendilerine uygun başka şirketleri seçme özgürlüğüne sahip, şirketlerin gelişip güçlenmesi için bilgi ve fikirlere sahip, inanılmaz ve şaşırtıcı şeyler yapma becerisine sahip ve ilham, meydan okuma, başarı ve takdire aç insanoğullarından oluşmaktadır.
  •  Liderler sürüngen olmak zorundadır, çünkü insanların üretken, güvenilir ve verimli olabilmek için düzene, istikrara, rutinlere ve kaynaklara ihtiyacı vardır.
  •  Liderler memeli olmak zorundadır, çünkü insanların özene, gelişecek alana ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak, öğrenmek ve yaratıcı olmak için inanabilecekleri birisine ihtiyaçları vardır.
  •  Liderler, otorite kurmak ve güçlerini ortaya koymak için sürüngen olmak zorundadır. Hem de memeli olmak zorundadırlar, çünkü astları itibar ve saygı görmek isterler.
  •  Liderler zorlu ve meydan okuyan bir ortamda ayakta kalabilmek için sürüngen olmak zorundadır. İnsani rahatsızlıklar konusunda ise sevecen ve kucaklayıcı olmak bağlamında memeli olmak zorundadırlar.
  •  Liderler sürüngen olmak zorundadır, çünkü şirketlerin iyi bir yönetime ihtiyaçları vardır. Memeli olmalıdırlar, çünkü insanlar iyi bir liderliği hak ederler.
  •  Sürüngen tarzı liderlik, bir kuruluşun hayatta kalma imkanını artırır. Memeli tarzı liderlik ise bir kuruluşun serpilip gelişme imkanını artırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz