Liderliğin doğası

Hem bireysel hem de kurumsal gelişim anlamında sadece büyük liderlere has bir çizği.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Liderliğin doğası
LİDERLİK PİRAMİDİ
Piramidin 4 bileşeni vardır:
  •  Temel gereklilik. Bir lider olabilmek için sorumluluğu devreye sokabilecek büyük bir arzuya sahip olmalısınız. Bu mutlaka ego tarafından yönlendirilmek zorunda değildir. Bu, genellikle bir amacı yerine getirmekle ilgili olarak başkalarına rehberlik edebileceğinize, onları örgütleyip etkin biçimde destekleyebileceğinize dair kişisel bir inançtan kaynaklanır (bir maçı kazanmak, ortaya para koymak, bir şirket oluşturmak, bir seçimi kazanmak).
  •  Sürüngenlik tarzının gereklilikleri. Bu, liderlik çabasının hayati önem taşıyan zorlu kısmıdır. Temelini mali yönetim becerileriyle birleşmiş iyi bir ekonomik sezgi, neyin aslına uygun olarak rapor edildiğine dair içgüdüsel bir onay (denetim) duygusu ve kontrol, takip ve ayrıntılara dikkat konusunda güçlü bir arzu oluşturur. Bu yaklaşım rasyonel analiz, disiplin ve sertlik gerektirir.
  •  Memeli tarzının gereklilikleri. Bu da liderlik çabasının hayati önem taşıyan yumuşak tarafıdır. İyi niyet ve içten empatiyle ilgili olarak “insanlarda ortak bir duygu” ve kendinizi başkalarının yerine koyabilme yeteneğini gerektirir. Temellerini hem dinleme hem de yazı, konuşma ve sözsüz ifadeler anlamında iyi iletişim becerileri oluşturur. Bu yaklaşımı karakterize eden, diğerlerinin öğrenmesi, gelişmesi, ilerlemesi ve başarmasına dair ilgi ve besleme çabası oluşturur.
  •  Büyük lider olmanın gereklilikleri. Burası en üst düzeyde liderliğin üstüne düşen noktadır. Sonuç veren ve başarılı değişimi gerçekleştirmeyi içerir. Piramidin tepesi hem sert hem de yumuşak olmanızı ve her durumun gerektirdiği içgüdü ve tecrübelere sahip olmanızı gerektirir.
LİDERLER NEDEN SERT OLMAK ZORUNDADIR?
Bu sorunun en az 5 tane cevabı vardır. Liderler hayatta kalmak, en tepeden işlerin yönünü belirlemek, otorite ve inanılırlık oluşturmak, işlerin yapılmasını sağlamak ve güçlü yönetimi garantilemek için sert olmak zorundadır.
1.    Sertlik liderlerin şirketlerine hayatta kalma fırsatı sağlar. Liderler, sert olmak zorundadır, çünkü rekabetçi bir ortamda hayatta kalmak zorunda olan şirket ve kuruluşlardan sorumludurlar.
2.    Sertlik en tepeden işlerin gidişini belirler. Standartlar, hesap verebilirlik ve sonuçlar söz konusu olduğunda liderler, ne kast ettiklerini açıkça söylemeli ve kast ettiklerini sözlerinde açıkça belirtmelidir.  Sözleri (başka sözlerden fazla) destekleyen eylemler bir topluluğun standartlarını belirler.
3.    Sertlik otorite ve inanılırlık oluşturur ve bunları kalıcı kılar. Tutkulu insanlar, büyük liderlik rolleri hayal ederken (başkan, yönetici müdür, amiral, dekan) genellikle atandıklarında ya da seçildiklerinde arayışlarının sona ereceğini düşünür. Aslında işleri yeni başlamıştır.
4.    Sertlik işlerin hallolmasını sağlar. İş bitim tarihleri belirlemek, ısrarlı olmak, hayır cevabı almamak ve disiplinli bir icraat talep etmek, başka insanların işlerini yapması, hem de iyi yapması bakımından bir lider için hayati önem taşır.
5.    Sertlik güçlü yönetimi garantiler ki bu, ilham veren bir liderlik kadar önemlidir. Sıkı zihniyetli, talepkar bir yönetim, hatta mükemmeliyetçilik başarılı liderlik için hayati önem taşır ve yüksek performans gösteren kuruluşların bir özelliğidir.
SERT BİR LİDER OLABİLMEK İÇİN GEREKEN YETENEKLER
Kenny Roger’ın ünlü şarkısı “The Gambler”dan pokerle ilgili bir satır: “Rakibi ne zaman ele geçireceğini, karşılarında ne zaman geri çekileceğini bilmek zorundasın.” Bir lider olarak ne zaman sert, ne zaman yumuşak, empatik ve anlayışlı olunacağını bilmek zorundasınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz