Liderliğin doğası

Hem bireysel hem de kurumsal gelişim anlamında sadece büyük liderlere has bir çizği.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Liderliğin doğası
.
Liderler 6 alanda istisnai bir sertliğe sahip olmak zorundadır:
1.    Mali konuların anlaşılması
2.    Çıtayı yükseğe koymak
3.    Belalılarla uğraşmak
4.    Hem yargıç hem de jüri gibi davranmak
5.    Acımadan kesmek
6.    Yargıya başvurmak
LİDERLİĞİN ÜÇLÜSÜ: GERİN, DESTEKLEYİN, BAĞLANTILANDIRIN
Değişime en etkin biçimde liderlik eden ve başarılı bir şekilde lider yetiştiren yöneticiler, basitçe “ger-destekle-bağlantılandır” olarak sentezleyip açıklayabileceğimiz ortak bir yaklaşımı paylaşırlar.
‘Germe’nin anlamı şirketinize, bazen gerekli olmadığında bazen de tercihle olabilecek bir ilham verme konusunda geleceğin meydan okuyucu bir resmini çizmek anlamına gelir.
‘Destek’ iki anlama gelir. Birincisi, değişimle yüzleşen insanların umutlarını, hayallerini, korkularını ve endişelerini anlayın; bunları herkesin yararına ele alın ve mümkün olduğu kadar tamamıyla karşılamaya çalışın. İkincisi, insanların, değişim sürecinde üzerlerine düşeni yapmaları için yetki, yön, uzmanlık, sizin güven ve desteğiniz gibi ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olduklarını garantileyin.
‘Bağlantılandır’manın anlamı, doğru insanları birbirleriyle ilişkilendirerek, doğru konuşmaların ve koordinasyonun yaşandığını garantilemek ve herkesi aynı zeminde tutmak ve ilerletmek için gerekli kilometre taşlarını onlara sağlamaktır.
LINCOLN VE BÜYÜK LİDERLERİN 5 NİTELİĞİ
Lincoln’ü büyük bir lider yapan şey, muhteşem sonuçlar elde etmiş olması ve gerçekten anlamlı bir değişimi öngörmüş ve gerçekleştirmiş olmasıdır (köleliği kaldırarak milyonlarca Amerikalıyı özgürlüğüne kavuşturdu). Lincoln bunu nasıl yaptı? Sonuçlar elde eden ve değişim yaratan diğer büyük liderler gibi:
  •  Yenilikçiydiler ve geleneksel akla yenik düşmediler.
  •  Geri dönüşü olan, hesaplanmış ama bariz riskler aldılar.
  •  Etraflarına sıra dışı yeteneklere sahip insanları topladılar ve bunların, ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağladılar.
  •  İleri, geri ve her yana bakma konusunda sıra dışı bir algıya sahiptiler.
  • “Parıldamalarını” sağlayan kişisel nitelikleri vardı: Mevcudiyet, karizma, çekim.
KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN: BÜYÜK BİR LİDER OLUN
İşte size bazı bölücü düşünceler:
  •  Kendinizi geliştirmenin başlayabileceğiniz ama asla bitmeyebilecek bir yolculuk olduğunu unutmayın.
  • Liderlik sürecinizde iyi ayrılıklar olmasına dikkat edin. Arkanızda iyi anılar bırakın ve ardıllık konusunda sorumlu davranın.
  • Dirençli olun. Şüpheyle, cesaretin kırılmasıyla, hayal kırıklığıyla ve anlık başarısızlıklarla nasıl uğraştığınız, başarınız açısından hayati bir önem taşır.
İyi şanslar! Dünyamızın sizin başarmanıza ihtiyacı var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz