"Müzik En Büyük Tutkum"

Aras Kargo CEO’su EVRİM ARAS’ın müzik tutkunu olduğunu biliyor muydunuz?

9.08.2017 10:59:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Müzik En Büyük Tutkum"


Özlem Bay

obay@doganburda.com

Aras Kargo CEO’su EVRİM ARAS’ın müzik tutkunu olduğunu biliyor muydunuz? Çocukluğundan beri müzik ile arası hep iyi olan Aras, babasının müzisyen olmasını istememesi nedeniyle kariyerinin rotasını aile şirketine çevirmek durumunda kalmış. Ancak müzikten hiç kopmamış. Her fırsatta müzik dinlediğini ve söylediğini belirten Aras, “Konservatuvara gidemedim. Şarkı söyleme hayallerim rafa kalkmış oldu. Ama müziği hayatımdan hiç çıkarmadım. Profesyonel olmasa da dostlar arasında, fırsat çıktığı her ortamda şarkı söylemeye devam ettim” diyor.

İş dünyasından pek çok ismin hiç bilmediğimiz yetenekleri var. Kimisi bu yeteneğini küçük yaşlarda terk etmek zorunda kalıyor, kimi ise hobiye dönüştürerek hayatının bir parçası haline getiriyor. Aras Kargo CEO’su Evrim Aras’ın yeteneği ise müzik. Müziğin kendisi için çocukluğundan beri bir tutku olduğunu söyleyen Aras, ortaokulda konservatuvar sınavlarına girip kazanmasına rağmen eğitimini bu alanda sürdürememiş. Her ne kadar kariyerini müzik üzerine kurgulamak istese de babasının desteklememesi nedeniyle bu hayalinden vazgeçmek zorunda kalmış. Ancak yoğun iş hayatı bile onu müzikten koparamamış. Aras, gerek dinleyici olarak gerekse fırsat bulduğu ortamlarda şarkı söyleyerek müziğe olan ilgisini sürdürüyor. Hatta şirketinin son reklam filminde seslendirdiği türkü ile de bu ilgisini herkesle paylaşmış durumda. Müzik merakı üzerine konuştuğumuz Evrim Aras bizimle ev hayatını da paylaştı. İşte detaylar… 

 • Müzikle ilişkiniz nasıl başladı? 

Ben çok eğlenceli bir çocukluk geçirdim. Bu nedenle kendimi şanslı ve mutlu çocuklardan sayıyorum. Zihnim çok netti ve büyüyünce ne olmak istediğimi biliyordum. O yıllarda müzik en büyük tutkumdu. Müziği dinlemeyi de çok seviyordum. Yeni isimler, gruplar keşfetmek beni çok heyecanlandırıyordu ama şarkı söylemek benim için bir rüyanın içinde olmak gibiydi. Kendimi her zaman kalabalıklara şarkı söylerken hayal ediyordum. Sesimin güzel bulunması da cesaretimi artırıyordu. Kariyerimi bu yönde planlamaya başlamıştım. Büyük bir kararlılıkla ortaokulda konservatuvar sınavlarına girdim ve kazandım. Ancak, rahmetli babam Celal Aras bu hayalimi çok desteklemediği için konservatuvara gidemedim. “Şarkıcı mı olacaksın” diye gitmeme izin vermedi. Meğer o hep benim işlerin başına geçmemi istermiş. Böylece şarkı söyleme hayallerim rafa kalkmış oldu. Ama müziği hayatımdan hiç çıkarmadım. Profesyonel olmasa da dostlar arasında, fırsat çıktığı her ortamda şarkı söylemeye devam ettim.

 • Sonra iletişim okudunuz. İkisi birbirinden oldukça farklı alanlar. Nasıl böyle bir seçim yaptınız? 

Çocukluk yıllarımda şarkı söylemenin yanı sıra bir başka hayalim de savaş muhabiri olmaktı. Ben de eğitimimi bu yönde aldım. Hatta bir süre muhabirlik de yaptım. Fakat o dönem yaşanan ekonomik krizle işten çıkarıldım. Babam kendi şirketimizde çalışmamı teklif etti. Ben hiçbir zaman düşünemesem de babamın benim için her zaman düşündüğü gelecek de buydu. Aras Kargo ile benim hikâyem de böyle başladı. 

 • Peki şirkette hangi pozisyonlarda görev aldınız? 

Şubeden başlayarak şirketin her kademesinde çeşitli görevlerde yer aldım. Her alanda aktif şekilde çalışınca şirketi ve dinamiklerini çok iyi anlama ve tecrübe etme şansım oldu. Çok genç yaşta, 27 yaşında Aras Kargo’nun genel müdürlüğüne getirildim. Babam rahatsızlandığı için işleri devralmam gerekti. Babamı maalesef kısa bir süre sonra kaybettik. Şirketin başına geçtiğimde, ekonomik durumun kötü olması nedeniyle başlarda zorluk çeksem de hem kendime hem çalışanlarımıza inancımla zor günleri atlattık. Deneyimli yönetim kadromuz ve başarılı ekip çalışmalarımız sayesinde hızlı bir büyüme ivmesi yakaladık. Bugün 13 bölge müdürlüğü, 29 transfer merkezi, 825 şube, 4 bin araçtan fazla filomuz ve 12 bin çalışanımızla Türkiye’de sektöre yön veren, dünya markası olma yolunda ilerleyen bir şirket olduk. 


       EVRİM ARAS’IN MÜZİK SERÜVENİ 

 1. Küçükken müzik en büyük tutkumdu. Dinlemeyi de çok seviyordum. Yeni isimler, gruplar keşfetmek beni heyecanlandırıyordu. 
 2. Ortaokulda konservatuvar sınavlarına girdim ve kazandım. Ancak, rahmetli babam Celal Aras bu hayalimi çok desteklemediği için konservatuvara gidemedim. 
 3. Müziği hayatımdan hiç çıkarmadım. Profesyonel olmasa da dostlar arasında, fırsat çıktığı her ortamda şarkı söylemeye devam ettim. 
 4. Şimdilerde bulduğum her fırsatta şarkı söylemek, müziğin bana hissettirdiklerini başkalarına da aktarabilmek beni çok mutlu ediyor. 
 5. Şarkı söylemek benim için bir rüyanın içinde olmak gibi. Birkaç yıl önce Ceoband’de yer alarak Yılın Müzisyen İş İnsanı ödülünü aldım. 
 6. Sesime daima güvendim ama kendi reklam filmimizde Neşet Ertaş gibi büyük bir sanatçının türküsünü seslendirmek bambaşka bir histi. 
 7. Beni çok rahatlattığı ve gün içindeki strese karşı hazırladığı için new age müzikleri tercih ederim. Lara Fabian ve Adelle gibi güçlü sesleri dinlemeyi seviyorum.


 • Siz hangi tür müzikleri dinliyorsunuz? 

Beni çok rahatlattığı ve gün içindeki strese karşı hazırladığı için new age müzikleri tercih ederim. Lara Fabian ve Adelle gibi güçlü sesleri dinlemeyi seviyorum. 


YAŞAM FELSEFESİ 

FARK İÇİN SEVMEK ÖNEMLİ 

Eğer yaptığınız işlerde fark yaratmak istiyorsanız önce sevmeyi öğreneceksiniz. Bu kadar basit aslında. Yaptığınız yemeği, görev aldığınız işi, hazırladığınız projeyi, arkadaşlarla yapılan programları… Tüm işlerinizi ve tüm ilişkilerinizi sevin.
STANDARTLARIN ÜZERİNE ÇIKIN 
İnsan sevdiği şeye sadece dikkat etmekle kalmaz, üzerine titrer. Düşünce aşamasından sonuçlanana kadar farklı düşünür, standartların üzerine çıkar. Verdiği emek de yormaz insanı. İNSAN HAYALİ KADARDIR 
Hayatta severek yaptığınız her şey kendiliğinden fark yaratır. Sevginizi esirgemediğiniz zaman işin ruhu da sonucu da mutlaka size ait bir başarıyla taçlanacaktır. Ve bir de hayal etmek... Babam “insan hayalleri kadardır” derdi. Bu sözü hayatımın hiçbir döneminde unutmadım ve kendime ilke edindim.


 •  Aras Kargo’nun geçtiğimiz aylarda yayınlanan reklam filminde Neşet Ertaş’ın ‘Gönül Dağı’ türküsünü bir kez de siz yorumlandınız. Çocukluk hayalinizi gerçekleştirdiniz diyebilir miyiz? 

Dediğim gibi müzik benim için, çocukluk yaşlarımdan beri gelen bir tutku. Profesyonel bir müzisyen olamasam da müziği terk etmedim ve kariyerim boyunca müzikle iç içe olmanın keyfini yaşadım. Şimdilerde bulduğum her fırsatta şarkı söylemek, bana hissettirdiklerini başkalarına da aktarabilmek beni çok mutlu ediyor. 

Birkaç yıl önce Ceoband’de yer alarak Yılın Müzisyen İş İnsanı ödülünü aldım. Pazarlama iletişimi ekibindeki arkadaşlarımız da bu yönümü çok iyi bildikleri için bana reklam filminde şarkı söylememi teklif etti. Açıkçası benim şu ana kadar şarkı söylemekle ilgili aldığım en güzel teklifti. Hiç düşünmeden tamam dedim. Sıfırdan kurduğumuz ve yıllar içinde karşılaştığımız tüm zorluklara rağmen yolumuza büyüyerek devam ettiğimiz şirketimizin duygu kodlarını aktarabilmek için iyi bir fırsattı. Bu yüzden profesyonel bir cast ekibiyle çalışmaktansa, Aras Kargo’ya gönül vermiş çalışanlarımızla ve yerel halkla birlikte filmimizin duygusal havasına uygun daha sıcak, daha samimi bir ruh yakalamış olduk. Neşet Ertaş gibi bir ustanın türküsünü seslendirmekse benim için gurur verici. Çocukluk hayalimi, babamın planladığı hayat içerisinde gerçekleştirmiş olmak ise bana sunulan bir hediye gibi. 

 • Neden ‘Gönül Dağı’ türküsünü tercih ettiniz? 

Yola çıktığımız ilk günden beri kalbimizdeki, gönüllerin markası olmak. Araslar olarak her zaman “Gönülden gönüle giden her yolda varız” diyoruz. Dokunduğumuz herkesin gönül dağı zirvesine ulaşmak istiyoruz. Bu nedenle bizi en iyi Gönül Dağı türküsünün anlatacağını düşündük. Ne mutlu ki reklam filmimiz aynı zamanda usta sanatçı Neşet Ertaş’a da bir saygı duruşu oldu. 

 • Sesinize güveniyor musunuz? 

Sesime daima güvendim ama öyle büyük bir sanatçının türküsünü seslendirmek bambaşka bir his. O parçanın kendi şirketinizin reklam filminde yayınlanacağını bilmek büyük heyecan. Doğru okumak, güzel okumak kısacası en iyisini yapmak için çok çalıştım. İnanılmaz keyif aldım ve Gönül Dağı’nın hakkını vermek için elimden geleni yaptım. Nedendir bilmiyorum ama bu şarkıya ses vermek paha biçilmez bir onurlandırmaydı benim için. Geri dönüşleri de çok mutluluk verici oldu. Reklamda şarkının sadece bir bölümünü seslendiriyorum. Sosyal medyadan şarkının tamamını nasıl dinleyeceğini soran birçok yorum aldık.


“OĞLUMLA VAKİT GEÇİRİYORUM”

GÜNE MÜZİKLE BAŞLIYOR

Aras Kargo dışında kalan zamanımın büyük bir bölümünü oğlum Aras’a ayırıyorum. Onunla zaman geçirmeyi çok önemsiyorum. Özellikle de yaşı büyüdükçe paylaşımlarımız daha da artıyor ve çeşitleniyor. Her güne müzikle ve oğlumla kahvaltı yaparak başlamak, yaşam motivasyonum ve enerjimin en kıymetli kaynağı diyebilirim. Sık sık seyahat ediyoruz ve en çok seyahat ederken eğleniyoruz. Aras şu an 12 yaşında ve hayatımda ne olursa olsun onunla geçirdiğim her an bana adeta güç ve yaşam enerjisi veriyor. Oğlumla zaman geçirirken yenilendiğimi hissediyorum.
MEDİTASYON YAPIYOR
Kendim içinse hayatımı dengede tutmaya çalışıyorum. İş ve sosyal hayatımı birbirine karıştırmadan yaşıyorum. Her sabah kendime “Benim önceliğim ne ve zamanımı en kaliteli nasıl kullanabilirim” diye soruyorum. Düzenli ve sağlıklı beslenme ile uyku kaliteme çok dikkat ediyorum. Sporu yaşam felsefesi olarak benimsiyorum. Sporun bedenimi güçlendirirken ruhuma da iyi geldiğine inanıyorum. Her sabah dinamik spor veya havanın durumuna göre sahilde yürüyüş yapıyorum. Aralıksız olarak altı yıldır pilates yapıyorum ve meditasyon yapmayı da ihmal etmiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz