New York tutkunuyum

Dünyadaki ilk ofis müzeyi açan Ahmet Kocabıyık'la iş dışındaki hayatını konuştuk

10.10.2014 15:09:570
Paylaş Tweet Paylaş
New York tutkunuyum
Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı raamHiagBagglM Türkiye’nin en büyük sanat koleksiyonerlerinden biri. Koleksiyonunda 700’den fazla sanat eseri var. Son dönemde daha çok yeni medya ve fotoğrafla ilgili sanat eserlerini toplayan Kocabıyık, en çok New York ve Miami’deki müze ve fuarları takip ediyor.

“New York’a her gittiğimde 2-3 günümü müze ve galeri dolaşmaya ayırıyorum” diyen Kocabıyık, dünyanın en önemli sanat müzelerinden MoMA’nın da satın alma kurulunda. New York’ta ilk durağı MoMA olan Kocabıyık, Miami Sanat Fuarı’nı da kaçırmıyor.

Ahmet Kocabıyık, 4,3 milyar dolar cirolu Borusan Holding'in yönetim kurulu başkanı. Çokyönlü ve sıra dışı bir iş adamı. Müzikten sanata, arkeolojiden denize ve çiftçiliğe kadar çok sayıda hobisi var. Aynı zamanda iyi bir sanatsever. Borusan Contemporary ile dünyadaki ilk ofis müzenin kurucusu.

Sanat koleksiyonunda 700'den fazla sanat eseri var. Müzik ve seyahat ise hayatının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kendine ait flarmoni orkestrası var. Yan flüt çalıyor, kimi zaman tekneyle kimi zaman da motosikletle dünyayı dolaşıyor. Kocabıyık, tatillerini ise Bahamalar'da teknesinde geçirmeyi sevdiğini söylüyor. Konu sanat olunca ise dünyada en çok sevdiği şehrin New York olduğunu belirtiyor...

Koca bıyık, "New York'un dinamikliği hoşuma gidiyor. New York'a gidince en az 2-3 günüm modern sanat müzelerini ve galerini dolaşmakla geçiyor"diyor. İşle ilgili günlük işleri profesyonel yöneticilere bırakan Kocabıyık, iş-yaşam dengesini de değiştirmiş."Artık işe daha az zaman ayırıyorum" diyen Kocabıyık, zamanının büyük bölümünü sanat ve müzikle geçiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz