Ocak Ayı Kitapları-2004

O Bir Maestro    “FED, Greenspan ve Amerikan Ekonomisi” alt başlığını taşıyan kitap, Ak Yatırım Menkul değerler tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. Yazar, 1987 yılından beri Federal Reserv...

1 OCAK, 20040
Paylaş Tweet Paylaş
O Bir Maestro  
 
“FED, Greenspan ve Amerikan Ekonomisi” alt başlığını taşıyan kitap, Ak Yatırım Menkul değerler tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. Yazar, 1987 yılından beri Federal Reserve’nin (FED) başkanlığını yürüten Alan Greenspan’i enstrüman çalmayan, müzisyenlerin iyi çalışmaları için gerekli koşulları hazırlayan, orkestrayı yöneten Maestro’ya benzetiyor. Sadece 1995-2002 yılları arasında dünya ekonomisi 3.2 trilyon dolar büyürken bu büyümenin yüzde 96’sı ABD ekonomisi tarafından gerçekleştirildi. ABD bu dönemde dünya ekonomisi içindeki payını iki katına çıkardı ve dünya ekonomisinin dinamosu haline geldi. Kitap, ABD’nin 90’lı yıllardaki müthiş çıkışını FED Başkanı “Maestro” Greenspan’in etrafında anlatıyor. 1987 yılında FED başkanlığına ilk kez Ronald Reagan tarafından atanan Greenspan’in son dört yıllık görev süresi 2004 yılında sona eriyor.  
 
Maestro  
Bob Woodward  
Çeviri: Canan Feyyat  
Scala Yayıncılık  
305 sayfa  
0212 251 51 26  
 
Yenilikçilik Analizi  
 
Harvard Business Review Dergisi’nden Seçmeler dizisinin yeni kitabı Yenilikçilik. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından yayımlanan serinin bu kitabı dergiden yenilikle ilgili seçilmiş makalelerden oluşuyor. Yenilikçilik sürecini ve bu süreçteki öğeleri irdeleyen sekiz ayrı makaleyi içeren kitap, yenilikçilik deneyimlerini canlı örneklerle açıklıyor. Giderek keskinleşen rekabet ortamında, işletme yöneticilerini ve yönetici adaylarını yeni fikirler geliştirme konusunda esinlendirmeyi amaçlayan Yenilikçilik’i yayına Zülfü Dicleli hazırladı. MESS Genel Sekreteri İsmet Sipahi, kitabın sunuşunda şu sözlere yer veriyor: “Eğer işinizi gelecek on yılda yaptığınız biçimde yaparak başarılı olacağınızı sanıyorsanız yanılırsınız. Başarı için şu anı altüst etmelisiniz.”  
 
Yenilikçilik  
Hazırlayan: Zülfü Dicleli  
Çeviri: Ahmet Kardam  
Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası  
187 sayfa  
0212 232 01 04  
 
Merhamet Ve Metanet  
 
Merhamet ve Metanet, görüşleriyle ekol haline gelmiş ünlü bir psikolog olan Ken Wilber ve eşi Treya Killam Wilber’in, Treya’nın hastalığı, ölüm olgusuyla karşılaşması ve sonunda ölümü ile biten beş yıllık serüvenlerinin etkileyici bir hikayesi. Bu gerçek hayat hikayesi ve aşk öyküsü, hayatın basamaklarında insanın durumuna dair bütünlükçü bir bakış açısı sunuyor. Yazarın hastalıklara klasik ve yeni tıbbi çözümleri sorgulayan sunuşu, Treya’nın sağlığı ve maneviyatına dair içten anlatışıyla birleşince önümüze tam bir portre çıkıyor. İnsan ruhunun gücü ve güzelliği üzerine olağandışı bir deneyimi aktaran kitap, aynı zamanda maneviyat-din ayrımı, psikoterapi-kadın duyarlılığı ilişkisi ve meditasyon ile onun günümüz dünyasındaki yeri üzerine sağlıklı içten bakışlar sağlıyor.  
 
Merhamet ve Metanet  
Ken Wilber  
Çeviri: Ahmet Ergenç  
İnsan Yayınları  
488 sayfa  
0212 642 74 84  
 
Eko-Ekonomi  
 
“Dünya İçin Yeni Bir Ekonomi Kurmak” alt başlığını taşıyan Eko-Ekonomi, TEMA Vakfı Yayınları tarafından Türk okurlarına sunuluyor. Eko-Ekonomi dünya görüşünde değişim gerektiği üzerine kurulu bir kitap. “Çevre mi ekonominin bir parçası, yoksa ekonomi mi çevrenin bir parçası?” sorusunu Lester Brown, ekonominin çevrenin bir parçası olduğu şeklinde yanıtlıyor. Çevreyi ekonominin bir parçası olarak gören yaklaşımın ise doğal destek sistemlerini yok eden bir ekonomi yarattığına dikkat çekiyor. Brown, küresel ekonominin dünyanın ekosistemleri ile uyumlu olacak şekilde nasıl yeniden yapılandırılacağını anlatırken iyimser. Yeni ekonomide kömür madenlerinin yerini rüzgar çiftlikleri, dahili yanma motorlarının yerini hidrojene dayalı yakıt hücreleri alacak ve şehirler arabalar için değil, insanlar için tasarlanacak. Hollanda’nın bisiklet ağı, Danimarka’nın rüzgar çiftlikleri yeni ekonominin nasıl olacağına dair bir fikir veriyor.  
 
Eko-Ekonomi  
Lester R. Brown  
Çeviri: A. Yeşim Erkan  
TEMA Vakfı Yayınları  
325 sayfa  
0212 283 78 16  
 
D&R Kitapları  
 
Mor İneğin Akıllısı  
 
Prof. Dr. Arman Kırım, bütün ürünlerin ve hizmetlerin giderek birbirine daha fazla benzemeye başladığı, fiyatların düşüp, kârların yok olduğu yeni iş dünyası için farklılaşmayı ön plana almanın önemine işaret ediyor. Bu kitap, büyüme krizinden çıkmak isteyen; sürüden ayrılıp farklı, çarpıcı ve sıra dışı olmayı isteyen ve kârlılığı yeniden yakalamayı hedefleyen şirketlere çok yönlü farklılaşma yolları, yöntemleri ve örnekleri sunuyor.  
 
Mor İneğin Akıllısı  
Prof. Dr. Arman Kırım  
Sistem Yayıncılık  
235 sayfa  
0212 293 83 72  
 
Osmalı Ve Avrupa Birliği  
 
Halen New York Eyalet Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan Çağlar Keyder, bu kitapta derlediği yazılarla yüzyıllık bir tarihi ve günümüzdeki gelişmeleri çeşitli yönleriyle ele alıyor. Hepsinin temelindeki tespit ise; Dünyada ulus devletlerinin aşındığı, ulus-üstü oluşumların ağırlık kazandığı yeni bir döneme girildiği… Keyder, ulus-devleti kaçınılmaz bir aşama olarak görmemenin önemine işaret ediyor.  
 
Memalik-i Osmaniye’den Avrupa Birliği’ne  
Çağlar Keyder  
İletişim Yayınları  
246 sayfa  
0212 516 22 60  
 
100 Soruda İktisat Tarihi  
16. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına, Osmanlı çağının ve üstünde yaşadığımız toprakların ayrıntılı iktisadi tarihi… Yetkin bir bilim adamının kaleminden, tanımları ve kuramlarıyla dünü bugüne bağlayan ekonomik olgular, tarihsel/toplumsal gelişmeler, iç/dış dinamikler… 100 Soruda Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi ekonomiyle, tarihle ya da Türkiye ile ilgilenen herkes için vazgeçilmez bir kaynak ve başvuru kitabı.  
 
100 Soruda Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500-1914  
Şevket Pamuk  
K Kitaplığı  
314 sayfa  
0212 285 11 96  
 
D&R’da En Çok Satan 10 İş Kitabı  
 
  1.Mor İneğin Akıllısı/Sistem Yayıncılık  
  2.CEO-Olmaya Giden Yol/Alteo  
  3.Six Sigma Yolu/Klan Yayınları  
  4.İş Hayatımdan Kesitler ve Gençlere Tavsiyeler/ Hayat  
  5.Marka Yaratmanın 22 Kuralı/Kapital Medya  
  6.Markaların Kara Kitabı/Kapital  
  7.Satışları Arttırmanın 101 Yolu/Alfa Yayıncılık  
  8.Reklam ve Tüketici Zihni/MediaCat  
  9.İktisat Düşünürleri/Dost Kitabevi  
10.NLP- Zihninizi Kullanma Kılavuzu/Kuraldışı  
 
 
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.