Sonbaharın Kaçış Noktaları

İş dünyasında pek çok isim sonbahar için tatil planları yapmış durumda, beklentinin huzur olduğu tatilde rota güney sahilleri ve Karadeniz yaylalarına çevrildi.

28.07.2017 17:20:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sonbaharın Kaçış Noktaları


Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

Sonbahar geldi. Doğa yeniden diriliş için uykuya geçmeden önce kabuk değiştiriyor. Yeşilin başka hiçbir dönemde göremeyeceğiniz farklı tonlarıyla renk şöleni başladı. Kavurucu sıcaklar yerini ılık rüzgarlara ve nemsiz hafif bir havaya bıraktı. Deniz deseniz tüm zamanların en sakin günlerini yaşıyor. Açılan okullar ve yoğunluğunu kaybeden tatil sezonuyla birlikte artık yazın hengame içindeki tatil yerlerinde sakinlik hakim… 

İş dünyasının gezginleri de bu fırsatı kaçırmak niyetinde değil. Dinginlik ve huzur peşinde olanlar tatil planlarını yapmaya başladı. Rotada güney sahilleri ve Karadeniz yaylaları var. Yurt dışında ise Yunanistan, Uzak Doğu ve Afrika sonbaharın gözde tatil yerleri olarak öne çıkıyor. 

CEOLife iş dünyasının sonbahar tatil planlarını ve bu mevsimde tercih ettikleri en özel yerleri ortaya çıkardı. Böylelikle bir anlamda hem Türkiye’nin dört bir yanında hem yurt dışında sonbaharı en anlamlı ve keyifli kılacak yerlerin de listesini çıkarmış oldu. 

MÜKEMMEL DOĞA VE MİMARİ 

Aksoy Bilişim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Aksoy’un sonbaharda gitmekten en keyif aldığı yer Marmaris’te bulunan D-Hotel Maris. Her sonbaharda 2-3 kez buraya gitmeye çalıştığını belirten Aksoy, kendisi için bu oteli özel kılan nedenleri şöyle açıklıyor: “Başta denizi olmak üzere, doğasının ve mimarisinin mükemmelliği benim için D-Hotel Maris’i özel kılıyor. Huzur bulduğum kadar inanılmaz bir şekilde dinleniyorum ve enerji depoluyorum.” EkoRE CEO’su Serhan Süzer’in sonbahar rotası Gökçeada, Bodrum, Alaçatı ve Kaş. Gökçeada’da Anemos, Bodrum’da Kempinski, Alaçatı ve Kaş’ta duruma göre farklı butik otelleri tercih ettiğini belirten Süzer, “Sonbaharda güneye inmeyi seviyorum. Hem yazın yüksek sezon kalabalığı olmuyor hem havalar daha makul sıcaklıklarda oluyor. O yüzden, sonbaharda özellikle Bodrum veya Çeşme gibi popüler mekanlar daha tatil yapılabilir hale geliyor” diyor. 

Tuna Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Tuna Gülsoy, kışa girmeden önce son bir kez deniz-kumgüneşle buluştuğu için sonbaharda tatil yapmayı sevdiğini söylüyor. Bu nedenle Gülsoy’un tercihi Türkiye’de Bodrum ve Çeşme, Yunanistan’da ise Thassos, Halkidiki ve Alexandroupoli. En son, Kuala Lumpur, Bali, Endonezya ve Singapur’u kapsayan bir tatil yaptığından da söz eden Gülsoy, “Bu sonbaharda Küba veya Hindistan’a gitmeyi planlıyorum. Okyanusta yüzmek de benim için ayrı bir keyif olacak” diyor.

SAKİN VE RAFİNE

İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, sonbaharda Kapadokya, Selimiye, Alaçatı ve Bodrum gibi sezon dışı olduğu için daha sakin ve rafine bölgelere gitmeyi tercih ediyor. Sonbaharda yapılan tatillerin huzurlu ve gerçek anlamda dinlendirici olduğunu düşünen Kızıltaş, bu mevsimde yurt dışında ise genellikle Londra, New York, Milano, Paris gibi modanın başkentlerine seyahat ettiğini belirtiyor. “Yurt dışı tatillerimde hem tatil yapıyor hem sanat, moda ve perakendedeki son yenilikleri takip edebiliyorum” diyor. Kızıltaş, bu sonbahar da New York, Londra ve Bodrum planı olduğunu, sonbaharın sonlarına doğru bir Kapadokya gezisine çıkacaklarını söylüyor. 

KFC Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeliha Şener’in sonbahardaki tercihi Göcek ve Selimiye. “Güneyde sonbaharla beraber çok güzel bir hava sizi karşılıyor” diyen Şener, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ayrıca daha sakin, yazın pür telaşından uzak, dinleniyor, sükûnet ile huzur buluyoruz.

” SAPANCA VE TEKİRDAĞ’IN BÜYÜSÜ

Lavazza Türkiye CEO’su Sertaç Akyüzol’un sonbahardaki tercihi Antalya Belek’te Cornelia Diamond Oteli. Özel yemekleriyle bu otelin kendisi için vazgeçilmez olduğunu belirten Akyüzol, “Müthiş geniş alanları sayesinde de bu mekanda yalnız başınıza tatil yapıyorsunuz hissine kapılıyorsunuz” diyor. Yurt dışında Akyüzol’un sonbaharda gitmekten en keyif aldığı şehir ise Paris. Şehrin huzurunun kendisi için önemli olduğunu ifade eden Akyüzol sözlerine şöyle devam ediyor: “Paris’in hem tarihini hem kültürünü hem de atmosferini seviyorum. Yeşilin farklı tonlarını görebildiğiniz sonbaharda Paris bir başka oluyor. Orada bulunmak beni mutlu ediyor. Bu sonbahar da yine gitmeyi planlıyoruz.

” Medianova CEO’su ve GİYAD Başkanı Serkan Sevim, sonbaharda dinlenmek için İstanbul’a yakın yerleri tercih ediyor. Otomobille şehre 1-2 saat uzakta yer alan Sapanca’da NG Güral SPA Resort’un gayet başarılı olduğunu belirten Sevim, bunun yanında Tekirdağ’da yer alan Barbare Şarapları’nın da üretildiği Barbare Bağ Evi’ni çok sevdiğini söylüyor. “Sessiz bir hafta sonu geçirmek, sakin bir ortamda plan yapmak ve düşünmek için son derece ideal” sözleriyle tanımladığı bu mekanlar için bu sonbahar da planlar hazır. Sevim, “Yine bir Sapanca seyahati organize etmeyi düşünüyorum. Ayrıca bağ bozumu döneminde kesinlikle bir veya iki kere Barbare Bağ Evi’ne gideceğim. O dönemde bağda doğa ve renkler kesinlikle muhteşem oluyor. Güzel şaraplar tadıp şömine karşısında vakit geçirebiliyorum” diyor. 

TEKNE İÇİN İDEAL ZAMAN 

Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, her sonbaharda vazgeçilmez adresinin Limak Thermal Yalova olduğunu söylüyor. Özellikle her sonbahar bir veya birkaç hafta sonunu burada geçirdiğini belirten Kavaloğlu, Atatürk’ün son yıllarında şifa bulduğu tarihi bir yapıda hayata geçen oteli, “Bir doğa harikasının içinde bulunuyor. Adeta huzur dolu bir cennet, bir müze otel. Aynı zamanda yürüyüş seviyorsanız doğa içinde keyfinize uygun yürüyüş parkurları mevcut” sözleriyle tanımlıyor. Ofton Turizm Grubu CEO’su Yusuf Çavdar ise bu mevsimde huzuru Kaz Dağları’nda buluyor. Rahmetli Tuncel Kurtiz’in oteli olan Zeytinbağı Oteli ile Trabzon Uzungöl’de Sırın Motel’in mevsimin en güzel otelleri olduğunu düşünen Çavdar, “Bu mekânları özelleştiren ana özellik bence temiz ve havasının inanılmaz güzel oluşu” diyor. Corporent Yönetici Ortağı Barkın Pınar, tekne tatili için sonbaharın ideal olduğu görüşünde. Pınar, fırsat buldukça tekne tatillerini de Türkiye’nin güney sahillerinde geçirdiğini belirtiyor. Indigo Group Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Brezilya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ömer Tosun, sonbaharda işlerden fırsat buldukça Marakeş’te vakit geçirmeyi çok seviyor. Marakeş’in sıradan bir kuzey Afrika şehri olmadığının altını çizen Tosun, “Mistisizm, lüks, gastronomi ve tarihin mükemmel bir sentezi bu şehir... Yıllardır dünyanın en iyi oteli seçilen La Mamounia ise bu şehirdeki favori mekanım” diyor. Sonbaharın Marakeş için en güzel dönem olduğunun da altını çizen Tosun, “İklim olarak aşırı sıcakların olmadığı, oldukça keyifli vakit geçirilebilecek bir dönem. Bu yıl da Marakeş tatil planlarım içinde” diye konuşuyor. 

DENİZ SONBAHARDA ISINIYOR 

Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı’nın favori kaçış noktası Bodrum ve Datça. Çaycı, “Sonbaharda da bu mekanları güzelleştiren ve özel kılan özellikleri, yazın soğuk olan deniz suyunun ısınmış olması, denizin içinde daha uzun süre kalma imkanı vermesi, doyumsuz yüzme zevki, sakin durgun bir deniz olarak sıralamak mümkün” diyor. Perform Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Emre Uğurlu için sonbaharda yurt içinde ve yurt dışında gidilmesi gereken sadece birer adres var. Yurt dışında Londra, Türkiye’de ise Hillside Beach Club. Hillside Beach Club’a yazın sıcak dönemlerinden daha çok eylül/ekim aylarında gitmeyi tercih ettiğini belirten Uğurlu, “Bir yandan doğanın tadını çıkarırken, bir yandan da mekanın muhteşem SPA’sında kendime vakit ayırıyorum” diye konuşuyor. Permolit Boya CEO’su Akın Akçalı için de sadece sonbaharda değil yılın her dönemi en güzel yer Bodrum. Bodrum’un en güzel mevsiminin de sonbahar olduğunu düşünen Akçalı, özellikle eylül ayının 15’inden kasım ayının 15’ine kadar olan dönemin Bodrum için ideal olduğunu düşünüyor. Bodrum’u bu kadar çok sevme nedenlerini ise şöyle açıklıyor: “Bodrum, yelken sporunu sevenler için bulunmaz bir güzellik.” Ancak bu sonbahar Akçalı’nın Bodrum’un yanı sıra başka bir rotası daha var. O da Karadağ. Birkaç aile toplanarak Kotor’da tatil yapacaklarını söylüyor. 

“SONSUZ YEŞİLLİK İYİ GELİYOR” 

Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru’nun sonbaharda en sevdiği bölge Kaz Dağları. Kaz Dağları’nın Türkiye’de yalnızca bölgede yetişen birçok bitki türünü barından yapısını beğendiğini belirten Duru, orada doğanın tadını çıkarabileceği küçük butik otellere gitmeyi tercih ediyor. “Yazın sonunda, kış soğuğuna hazırlanırken, oksijen deposu olan bölgedeki sonsuz yeşillik ve masmavi deniz bana çok iyi geliyor. Bol oksijen içinde sabah erkenden dingin bir şekilde uyanıp güne koşarak başlamayı seviyorum” diyor. Duru’nun bu sonbahar planı Çanakkale-Ayvacık yakınlarındaki Kozlu Köyü’nde taş evlerden oluşan 2 bin 500 yıllık bir yerleşim merkezi olan Kozluhan’a gitmek. 

Lucis Global Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmet Öztanık, sonbahar için en sevdiği yerlerin başında yurt içinde Çeşme’de 7800 Boyalık Plaji’nın geldiğini söylüyor. Öztanık’ın yurt dışında ise sabah yürüyüşleri ile Central Park tecrübesi vadeden Ritz Carlton New York en gözde oteli. Chi SPA’sı ile Boracay Shangri La ve Ravello’daki Hotel&SPA Caruso da Öztanık’ın beğendiği oteller arasında yer alıyor. Öztanık bu otelleri ve bölgeleri neden beğendiğini şöyle açıklıyor: “Özellikle sonbaharda bu mekanları güzelleştiren ve özel kılan tabii ki güzellikleri. Her biri dingin bir yaşam sunuyor. Oralardan döndüğümde şehrin kaotik karmaşasından arınıp işe daha çok konsantre olabiliyorum. Bu geziler nokta atışı kararlar almaya, makro bakış açısına dönmeme yardımcı oluyor. Eskiyi harika şekilde muhafaza edip insan kalitesine maksimum oranda odaklanmaları, hizmetleriyle özel hissettirmeleri de bu mekanları tercih etmemde etkili olan diğer unsurlar.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz