SONRAKİ DURAK KÖŞE OFİSİ KAPMAK

Yöneticiler için başarı stratejileri

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
SONRAKİ DURAK KÖŞE OFİSİ KAPMAK
BusinessSummaries

Yazarlar: Dan Finnigan ve Marc Karasu
Yayıncı: Sterling Publishing Co., Inc., 2006

ANA FİKİR
Zamanınızı verdiniz. Kotalarınızı aştınız. İmkansız son teslim tarihi (deadline) koşullarında zorlu insanları yönettiniz ve ciroda patlama sağladınız. Artık tüm bu sıkı çalışmanın ödülünü alma zamanı geldi. İster mevcut şirketinizde yükselmeyi bekliyor olun ister dümeni yeni rotalara kırın isterse de bir işsizlik döneminden sonra mükemmel bir pozisyonda iş bulmuş olun, hak ettiğiniz üst düzey pozisyonu ve yüksek ödemeyi bekliyorsunuz. İş avcılığı oyununda yenisiniz. Özgün ihtiyaçlarınız için size özel tavsiyelere ihtiyacınız var. Yahoo!Hotjobs’taki (Web üzerinde iş ve eleman arayanların en fazla güvendiği adres) uzmanlar, size özel bir iş avlama kılavuzu yarattı.

BU KİTABA NEDEN İHTİYACINIZ VAR?

Başarılı şirket liderlerinin ipuçlarını ve temel olguları ve kaynakları içeren bu kitap, size kariyerinizi ilerletmenizde ve hak ettiğiniz takdiri kazanmanızda yardımcı olacaktır.

LİDERLİĞİN ALAMETİ
En önemli liderlik nitelikleri nelerdir? Cevap, büyük ölçüde kime sorduğunuza bağlıdır. Liderlik edeceğiniz insanlar söz konusu olduğunda, araştırmalar en önemli niteliklerin dürüstlük, karakter sahibi olmak ve tutarlılık olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan hesap vermek zorunda olduğunuz üstleriniz, ister şirket CEO’su isterse yönetim kurulu olsun, vizyon sahibi, kanıtlanmış performansa ve bir krizi yönetebilme yeteneğine sahip birini ister. Bu durumda aşağıdaki nitelikler neye uymaktadır?
- Yaratıcılık
- Bilgi
- İnisiyatif
- Risk almak
- İşbirliği
- Hesap verebilirlik
- Güçlülük
- Esneklik
- İnatçılık
- İnovasyon
- Uyum yeteneği
- İyimserlik
- Deneyim
- Sorun çözme yeteneği
- İletişim becerisi
- Güven
- Dürtü
- Motive edebilme yeteneği
Bu özelliklerin (ve diğerlerinin) hepsi etkin liderlikte role sahiptir. Köşedeki ofisi kapmak için cazibenizi artırmak istiyor musunuz? Bunun için yukarıda sayılan ve sayılmayan yetenekleri geliştirmek amacıyla çalışmalı ve kendi özgün iş arayışınızda en önemli getiriyi sağlayacağına inandıklarınıza en büyük dikkati vermeye odaklanmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz