Sosyal ajandam

Sizin için iş liderlerinin kapısını çaldık ve “Bu yıl sosyal ajandanızda hangi maddeler var” diye sorduk....

27.09.2018 12:25:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sosyal ajandam

AFRİKA PROJESİ

“Önce ailem gelir” diyen bir diğer isim de Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem. Suerdem, CEO’luk görevine başladığından bu yana her yıl böyle bir liste hazırladığını anlatıyor. Suerdem, “İş hayatının getirdiği sorumluluklar özel hayatımızın önüne geçebiliyor. Bu nedenle aileme ve sevdiklerime vakit ayırabilmek için bir planlama yapıyorum. Bu planlamalar bana da çok iyi geliyor. Hem ruhumu hem de bedenimi dinlendiriyor. Mümkün olduğunca eşimle beraber ajandamıza sadık kalmaya çalışıyoruz” diyor. Suerdem listesinin en başında “iyi bir aile reisi olmak” olduğunu söylüyor. Sonraki önceliği ise sosyal çevresi, akrabaları ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurmak. Suerdem, “Sorunları olduğunda çözümcü yaklaşımlarda bulunmaktan da, iyi günlerini onlarla paylaşmaktan da büyük mutluluk duyuyorum” diyor ve diğer planlarını şöyle sıralıyor: “Bu yıl içinde bir Cruise turu yapmayı planlıyorum. Gitmediğim, görmediğim ülkeleri görmek en büyük zevklerimden biri. Seyahat planlarımın içinde ayrıca yurt içi tatil planları da var. Her yıl olduğu gibi hem işimle, hem de diğer konularla ilgili çeşitli kitapları okumayı hedefliyorum. Bilindiği üzere, hem iş hayatımda hem de özel hayatımda KSS projelerini çok önemsiyorum ve değer veriyorum. Sosyal sorumluluk projeleri beni her bakımdan fazlasıyla besliyor. Bu yıl da Afrika’daki çocuklar için bir proje yapmayı planlıyorum.” 

İDEAL KİLO HEDEFİ

Yünsa Genel Müdürü Nuri Refik Düzgören, iş dışı yapılacaklar listesi hazırlamaya yakın zamanda başlamış. “Açıkçası uzun yıllar yoğun çalışma tempomdan dolayı hayatı kaçırdığım zamanlar oldu. Hayatta yapmak istediğim birçok şeyi iş odaklı olmam nedeniyle erteledim ancak son yıllarda işyaşam dengesine daha fazla önem veriyorum” diye konuşuyor. “Peki, bu yıl sonuna kadar iş dışı hayatınıza yönelik check-list’inizde hangi maddeler var” diye sorduğumuzda ise şöyle yanıt veriyor: “Bu yıl check-list’imin en başında sağlık yer alıyor. Bir diyetisyen kontrolünde diyet ve spor programı uygulayarak ideal bir kiloya ulaşmak en önemli hedeflerimden biri. Ayrıca Uzak Doğu’ya bir seyahat planlıyorum. Daha önce dört yıl yaşadığım Uzak Doğu’ya tekrar gideceğim. Yıllardır dünyanın dört bir yanına seyahat ediyorum fakat beni Uzak Doğu kadar heyecanlandıran başka bir yer olmadı. Kültürü, tarihi ve yemekleriyle bende çok özel bir yere sahip. Ayrıca, bu yıl lisansüstü eğitimime odaklandığım bir yıl oluyor.” 

“İLK SIRA OĞLUMUN”

GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü Öget Kantarcı hayatını iş ve iş dışı olarak ayırmayı tercih etmiyor, çünkü yaptığı işi seviyor ve çalışma arkadaşlarını da ailesi olarak görüyor. Yine de ısrarla iş dışı planlarını sorduğumuzda şu yanıtı veriyor: “Yapılacaklar listemde bu yıl e-ticaretle ilgili yeni fikirler geliştirmenin yanı sıra gerçekleştirmek istediğim özel bir hayalim var. Çocukların hayatına dokunarak onlara fayda sağlayacak bir projenin içinde yer almayı istiyorum. Hatta şu sıralar bu hayalimden yola çıkarak hayata geçireceğimiz, bana son derece heyecan veren bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projenin ilham kaynağı oğlum Yaman diyebilirim.” Kantarcı hayatla ilgili pek çok alanda oğlunun hayal gücünden, enerjisinden ve yaşama sevincinden ilham aldığını söylüyor. Oğlunun iş dışı ajandasının en öncelikli maddesi olduğunu ise şu sözlerle ifade ediyor: “Elbette yapılacaklar listemde Yaman’la ilgili olan her şey üst sıralarda yer alıyor. Yaman da benim gibi spor yapmayı çok seviyor. Ben de onun bu ilgisini teşvik edecek planlara ağırlık veriyor ve bu konuya epey zaman ayırıyorum. Onun farklı aktivitelerle ve futbol, basketbol, yüzme, jimnastik ve tenis gibi spor dallarıyla tanışmasının, hem ilgisini hem yeteneğini hem de vücut yetkinliğini anlayabilmek açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum. 6 yaşına geldikten sonra en çok ilgi duyduğu spor dalına ağırlık verip odaklanmasını hedefliyoruz.” 

“LİSTEMİN BAŞINDA MUTLU OLMAK VAR”

AON Türkiye Eş-CEO’su Seldi Oknas, iş dışı yaşam listesinin en başında mutlu bir insan olmak olduğunu söylüyor. “Benim inancıma göre rutinin dışına çıkıp zoru başardığımızda mutluluğu en üst seviyede yaşıyoruz” diye konuşuyor. Oknas kendi beden ve ruh sağlığı için her yıl haftada üç gün düzenli spor yapmayı hedeflediğini söylüyor. Kendi başına düzenli spor yapma disiplini konusunda zayıf olduğunu fark ettiğini belirten Oknas, bu nedenle son 10 yıldır özel spor hocasıyla çalıştığını belirtiyor. Motivasyon için değişimin gerekli olduğuna inananlardan olan Oknas, bu değişimi başarmak için fitness, aletli pilates, antigravity yoga ve cross fit yapmış bir isim. Bu yılki hedefinin ise haftada 5 gün 10 bin, 2 gün de 25 bin adım atmak olduğuna dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor: “Güzel sanatlara her zaman merakım vardır. İş dışı yaşam listeme not ettiğim şekilde İstanbul’daki müzik, film ve tiyatro festivallerini takip ediyorum. Festival takibi de bir disiplin gerektiriyor. Başkalarının faydalı hayallerini gerçekleştirmesine destek olmak ve bu hayallerin parçası olmak da büyük bir keyifle her yıl listeme dahil ettiğim hedeflerim arasında yer alıyor.” 

“HAYAT BİR ANDIR, O DA BU ANDIR” 

Bazı iş insanları ise hayatı plansız yaşamayı tercih ediyor. VMWARE Türkiye Ülke Direktörü Murat Mediceler de bu isimlerden biri. “Hayat biz plan yaparken başımıza gelenlerden ibaret değil mi” diye konuşuyor. Plan yapmak yerine tüm kapıları açık tutmayı ve gelen her fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeyi tercih ettiğini söylüyor ve “Örneğin eşimle aklımıza tatil yapmak geldiyse hemen en yakın tarih için aklımıza esen bir yere rezervasyon yapıp yola çıkmayı tercih ediyoruz. Bu yaz evliliğimizin 20’nci yılı doluyor. 20 yılı mutlu ve huzurlu geçirdiyseniz, bir de sağlığınız yerindeyse, sürekli kutlama yapmak istiyorsunuz” diyor. Mediceler, bu yılın ilk yarısı sağlık problemleri ve babasını kaybetmesi nedeniyle hem zor hem de çok öğretici bir süreç geçirdiğini söyleyen Mediceler sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu yıl listemin ikinci sırasında tüm bu öğrendiklerimle ne yapacağıma karar vermek, harekete geçmek ve yılın ikinci yarısının harika geçmesini dilemek yer alıyor. Hem sağlığıma kavuştuğum için hem de böyle bir ailemiz olduğu için bolca şükredip sevincimizi sevdiklerimizle paylaşmak istiyoruz. İnsan zor dönemlerde ne kadar sevildiğini anlıyor; belki de en kıymetli kazanım bu oluyor. “Hayat bir andır, o da bu andır” sözünü yaşam felsefem olarak benimsiyorum.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz