Spor Trendleri Onlardan Sorulur

CEOLife iş dünyasının spor tutkunlarını izlerken sporda da son trendleri ortaya koydu.

10.08.2017 09:39:000
Paylaş Tweet Paylaş
Spor Trendleri Onlardan Sorulur


Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

Dünyada ve Türkiye’de spor alanında pek çok yeni trend var. Kinesis, cross fit, pilates, vanquish ve red cord bunlardan birkaçı. İş dünyasının zinde temsilcileri de bu trendleri yakından ve sıkı sıkıya takip ediyor. Yaşamlarına bu yeni sporların yanı sıra geleneksel sporlarla da değer katıyorlar. CEOLife iş dünyasının spor tutkunlarını izlerken sporda da son trendleri ortaya koydu.

Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, son yıllarda oldukça fit bir görünüme kavuştu. Bunda sporda izlediği trendlerin payı büyük. Nadiren ara verse de 2010 yılından bu yana düzenli olarak yaptığı pilates ise sporda en büyük tutkusu. Aras, haftanın 2 günü mutlaka pilates yapıyor ve ağırlık çalışıyor. “Her geçen gün potansiyelimin üstüne çıkacak bir tempoda çalışmalar yapıyorum. Kendimi zorlayarak limitlerimi aşmayı severim. Zorlansam da limitlerimi aşabilmek hoşuma gidiyor” diyor. 

İnci Yönetim Kurulu Üyesi Meral İnci Zaim de fit iş kadınlarından. Zaim, spor trendlerinin otomatik olarak hayatına girdiğini söylüyor. Yoga, pilates, kardiyo,yürüyüş, bisiklet, yelkenli ve kayak yapan Zaim, açık havada spor yapmayı her zaman tercih ettiğini dile getiriyor. Haftada 2 saat yoga 2 saat de pilates yapan Zaim, stresli günlerin ardından yaptığı sporun stresin etkilerinden arınmasını sağladığını belirtiyor. 

İş dünyasının bu iki önemli temsilcisi yalnız değil. Spor salonlarının yanı sıra dergilerden, sosyal medyadan ve uzmanlardan aldıkları yardımlarla en faydalı ve en güncel spor türlerine yönelen pek çok iş insanı var. CEOLife, iş dünyasının spor tutkunlarını izlerken sporda da son trendleri ortaya koydu. 

ÖZEL İLGİ ALANLARI 

Spor, KFC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Zeliha Şener’in özel ilgi alanı. Bu nedenle spordaki trendleri sıkı sıkıya takip ediyor. Uzun zamandır pilates yapıyor. Kinesis de Şener’in pilatesten sonra keyifle yaptığı ve faydalı bulduğu sporlar arasında. Şener, bu sıralar ise özellikle kick box ve cross fit yaptığını söylüyor. Haftada en az 3 gün ve 1 saat spor yapan Şener, şöyle devam ediyor: 

“Spor her zaman fit görünmeyi ve insanın kendini sağlıklı, enerjik ve canlı hissetmesini sağlıyor. Spor, benim yaşantıma disiplin ve düzen kattı. İrade bilincimi geliştirdi ve tüm bunların etkisiyle beraber hayattan daha fazla keyif almamı sağladı.” 

The Lifeco Kurucusu Ersin Pamuksüzer de spor trendlerini izleyenler arasında. Pamuksüzer, kendi vücuduna en uygun olan ve her yerde yapılabilen sporları tercih ediyor. Pamuksüzer, spor tercihlerini şöyle anlatıyor: 

“Her sabah 40 dakika spor yapıyorum. En az 20 dakika ‘Turbosonic wave’ denilen ses dalgalarıyla kemik ve kas sistemini çalıştıran bir sistemle spor yapıyorum. Yine başka bir alet olan ve vücudu baş aşağı çevirerek lenfatik yapının akışına yardımcı olan ‘Inversion’ı kullanıyorum. Uyguladığım bir diğer spor yöntemi ‘Red Cord’. Bu sistemle yukarıdan aşağı kendi ağırlığımla asılıyorum. Ayrıca trombolini de kullanıyorum. Ve tüm bunlara ek olarak yoga yapıyorum. Niacin supplements ve sauna kombinasyonunu destek olarak uyguluyorum.”


TRENDLERİ İZLİYORLAR

İş dünyasında yeni spor trendlerini izleyenler arasında Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young da var. Young aynı zamanda tam bir bisiklet tutkunu. Bisiklet tutkusu Avustralya Sidney’de çocukluk yıllarında başlayan Young, geçmişten bu yana yaptığı bu sporu yeni trendlere nasıl adapte ettiğini şöyle açıklıyor: 

“Özgürlüğüme çok düşkün bir insandım, bisiklet de bana çok erken yaşta özgürlük sundu. Şimdi de büyük bir keyifle elektrikli bisiklet kullanıyorum. Bir bisiklet turum 30-35 km civarı sürüyor.” Sports International CEO’su Orhan Koral’ın favorisi aletli pilates ve spinning. Koral, “Yeni uygulamaya aldığımız Si Combat Fitness adlı egzersiz programı da yakın zamanda deneyim kazanacağım sporlar arasında olacak” diyor. 

Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu da yeni spor trendlerini takip eden isimlerden. Tabakoğlu, haftanın en az 3 günü bire bir kişisel antranörle cross-fit yaparak salonda çalışıyor. Diğer günlerde de genellikle kardiyo çalışmasına yönelik spor dallarıyla ilgilendiğini söylüyor ve ekliyor: “Açık havada bisiklet, racquetball ve yüzme sevdiğim aktiviteler. Kışın kayak, yazları da rüzgar sörfü fırsat buldukça yaptığım sporlar arasında yer alıyor.” 


“CROSS FIT VE PİLATES SEVERİM”

SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU / ORKA GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI

FAVORİLERİM

Trendler kadar hangi sporu ne kadar sevdiğim de önemli. Ben daha çok doğa sporlarını ve doğayla baş başa olmayı seviyorum. Tenis ve yüzme favorilerim.
CROSS FIT VE PİLATES
Yeni trendlerden pilates ve cross-fit de sevdiğim sporlar arasında. Spora seyahat programıma göre haftada yaklaşık 4 ila 6 saat arası bir süre ayırıyorum. Uzun zamandır spora ilgim var ve uzun zamandır yapıyorum fakat pilates ve stretching’i yalnızca 2 yıldır yapıyorum. Kendime vücudumu zorlayacak kadar yüklenmiyorum.
KİŞİYE GÖRE SPOR 
Her şeyden önce spor insanın enerjisini artırıyor, vücut sağlığını dengeliyor ve vücut bağışıklığını güçlendiriyor. Spor sayesinde insan kendini daha fit ve zinde hissediyor. Herkes doktorlarla, spor hocaları ve danışmanlarla görüşerek kendine uygun sporu bulmalı ve yapmalı.

“PİLATES, YOGA VE FITNESS YAPIYORUM”

GÜLDEN YILMAZ / KOTON YÖNETİM KURULU ÜYESİ


TRENDLERİ İZLERİM
Spor trendlerini takip ediyorum, oldukça da ilgimi çekiyor. İlkokul zamanlarımdan bugüne spor yapıyorum. Sekiz yıl basketbol oynadım. Fakat yoğun iş temposundan dolayı artık haftada 3 gün fitness, pilates ve yoga yapıyorum. Bunun yanı sıra yaz-kış hafta sonları doğada yürüyor ve koşuyorum.
YÜKSEK ENERJİLİYİM
Yüksek enerjili bir yapım var. Spor yapmak insana ekstra pozitif bir enerji veriyor. Kişinin önce hangi sporu sevdiğini deneyerek görmesi, keşfetmesi gerektiğini düşünüyorum. Kimi saatlerce koşarak negatif enerjisini atıyor, kimiyse boks ve yoga gibi sporlarla rahatlıyor.
GELECEĞE YATIRIM 
Spor geleceğimize yapılan en büyük yatırım. Sağlıklı bir hayat için nasıl ki düzenli beslenmek ve dengeli bir yaşam gerekliyse hareket ve aktif yaşamak da olmazsa olmazlar listesinde.


DÜZENLİ SPOR ÖNEMLİ

İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, düzenli spor yapanlar arasında. Daha çok açık havada yürüyüş yapmayı ya da spor salonunda fitness yapmayı tercih eden Ayaydın, kayak yapmayı da çok seviyor. Ayaydın, haftada 3 gün sabahları işe gitmeden önce mutlaka 2 saat fitness yapıyor. Fitness konusunda uzman bir hoca ile beraber uzun zamandır çalışan Ayaydın, hava durumu uygunsa, hafta sonları açık havada yürüyüş de yapıyor. Ayaydın, sporun yaşamına kattıklarını şöyle anlatıyor: 

“Spor beni dinçleştiriyor ve zihnimi toparlamama yardımcı oluyor. Örneğin tempolu bir şekilde yürüyorsam o an önemli bir karar almak üzereyimdir veya bir konu üzerinde düşünüyorumdur. Spor ciddi disiplin ve gayret gerektiren bir uğraş. Sporu hayat tarzı haline getirmek gerektiğine inanıyorum.” 

VİKO by Panasonic CEO’su Nusret Kayhan Apaydın, kendini iyi bir spor hayranı olarak nitelendiriyor. İyi bir spor izleyicisi de olan Apaydın, geçmişte profesyonel bir voleybolcuymuş. Apaydın, düzenli spora devam ediyor. Son birkaç yıldır kayak yapmaya başladığını söylüyor. Apaydın, şöyle anlatıyor: “Kayak, keyifli fakat bazı riskleri de içeren bir spor. Önceki yıllarda tekerlekli paten ve waveboard’u da denemiştim.” 

ZORU BAŞARANLAR

Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş, yeni spor dallarını güncel olarak takip etmekten keyif almakla birlikte yüzmeyi, yürüyüş yapmayı ve ağırlık çalışmayı tercih ediyor. 

Profesyonel olarak yüzen Altınbaş, 55 yaşına kadar herkes gibi amatör olarak yüzüyormuş. 

Kendisine bir hedef belirlemiş ve 2 yıl boyunca profesyonel eğitmenler eşliğinde yüzme konusunda kendini geliştirmiş. Altınbaş, geçtiğimiz yıl Mersin Anamur’dan Kuzey Kıbrıs Girne’ye 95 kilometrelik mesafeyi yüzerek geçti. Altınbaş, bu tarihe geçen olayla ilgili şöyle konuşuyor: 

“Burada birkaç farklı amacım vardı. İlki spor veya hedefleri gerçekleştirmek için yaşın öneminin olmadığını vurgulamaktı. Diğeri ise Kuzey Kıbrıs’a dikkatleri çekmek ve yatırım gelmesini sağlamaktı.” 

Global Menkul Değerler Genel Müdürü Gökhan Özer, bedensel ve zihinsel dayanıklılık gerektiren ultra maraton koşuyor. Geleneksel maraton mesafesi 42 km iken ultra maraton 60- 120 km arası mesafeleri içeriyor. Tek etaplı, ara vermeden 6 ila 24 saat arasında sürebiliyor. Ultra maraton zorlu arazi şartlarında gerçekleşiyor ve üst düzey dayanıklılık ve performans gerektiriyor. Dört yıldır ultra maraton koşan Özer, bu spora dair ilgisini şöyle özetliyor: 

“Yılda 3 ultra maratona katılabilmek için haftada 6 gün, 10-16 saat boyunca 90-140 km koşuyorum. Ultra maraton, en zorlu spor dalları arasında yer aldığı için limitlerimizi en üst noktaya kadar kullanmamızı gerektiriyor.” 


“VANQUISH’LE VÜCUT FORMUM DEĞİŞTİ”

BERK TANGÜNER AIRSPAN TÜRKİYE ÜLKE MÜDÜRÜ


YÜZÜYOR, YÜRÜYOR 

Aktif ve pasif olmak üzere çoğu spor dalını takip ediyorum. Her sabah yarı olimpik havuzda 5 tur yüzüyorum, akşamları da tempolu yürüyüş yapıyorum. Pasif spor dalında da 2 aylık bir program olan Vanquish’i uyguluyorum. Son dönemde çok trend ve Türkiye’de çok az yerde yapılabiliyor. Bunlardan biri de Park Şima.
İKİ AYDA DEĞİŞTİM 
Vanquish’e haftada 1 kere 45 dakikamı ayırmam yeterli oluyor. Vanquish, efor sarf etmeme gerek kalmadan karın yağlarımdan kurtulmamı sağlayan bir pasif spor türü. Vanquish’le vücut formum tamamen değişti, karın yağlarımdan kurtuldum. Metabolizmam hızlandı, terlemem bile daha sağlıklı. Erken kalkıyorum, uyku düzenim daha iyi, horlamalarım kesildi.
İŞ HAYATINA ETKİSİ YÜKSEK 
Yaptığım aktif ya da pasif tüm sporların psikolojime katkıları da oldukça yüksek. Toplumda vücut dilinin kuvvetli olması, güven duygusu, kendinle barışık olmak, iş hayatındaki başarıyla doğrudan orantılı. İnsan kendi üzerinde görsel başarı kurabilmişse, iş hayatında da başarılı olduğuna dair bir algı oluşturduğunu içeren pek çok araştırma var. Oldukça doğru olduğunu düşünüyorum.


GELENEKSELDEN VAZGEÇMİYORLAR

İş dünyasının pek çok temsilcisi ise sporda daha geleneksel bir yaklaşıma sahip. Örneğin Bonprix Türkiye Genel Müdürü Thomas Carroux, uzun zamandır yaptığı sporları tercih ediyor. Kışları kayak yapıyor. Yaz aylarındaysa atletizmin her çeşidini yapmaktan keyif aldığını belirtiyor. Otuz yılı aşkın süredir uzun mesafe koşan Carroux, “Haftada en az 6 saat egzersiz yapıyorum. Katılmak istediğim bir maraton varsa ve bu maratonun tarihi yaklaşıyorsa, bu süre haftada 10 saate kadar çıkabiliyor” diyor. 

Gloria Jeans Coffee Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinçerler de ustalaştığı ve uzun süredir yaptığı sporları tercih ediyor. Dinçerler, spora olan ilgisini şöyle anlatıyor: “İlkokul ve orta okul çağlarımda yaşıma göre profesyonel grekoromen güreş yaptım, lise çağlarımda ise uzun yıllar profesyonel boks yaptım. Yaklaşık 15 yıldır da yarışlara katılmasam da ileri seviyede snowboarding yapıyorum. Yaklaşık 12 yıldır düzenli olarak fitness, denge ve güçlenme antrenmanları yapıyorum.” 

Barilla Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Karababa, spor konusunda tutucu iş adamlarından. Yüzmeyi seviyor ve yüzmek için kendine fırsatlar yaratıyor. Yüzmenin yanı sıra kardiyo ağırlıklı güçlendirme egzersizleri yaptığını belirten Karababa, “Haftada en az 3 gün ve 2 saat mutlaka kardiyo çalışıyorum. Spor ile başlayan bir günde daha olumlu oluyor ve daha rahat konsantre olabiliyorum” diyor. 

Kone Türkiye Genel Müdürü Haldun Ulusoy da sporda geleneksel düşünenlerden. Ulusoy, yaptığı sporları şöyle anlatıyor: “Bireysel ve klasik sporlarla ilgileniyorum. Bisiklete binmek, yürüyüş, koşu ve yüzme en çok yaptığım sporlar. Şirket içinde de çarşamba günleri çalışanlarımızla birlikte yaptığımız voleybol maçlarına katılmaya çalışıyorum. Haftada en az 6 saat spor yapıyorum.” 

AÇIK HAVA SEVENLER 

Açık havada spor yapmanın yeri ayrı. Bu yönde düşünenlerden biri de BIC Angels Yönetim Kurulu Başkanı Joachim Behrendt. Behrendt, kayak, trekking, motosiklet, koşma gibi doğa sporları yapmayı seviyor. Açık havada yapılan etkinliklere yakın olduğunu söyleyen Behrendt, “Birçok spor türü ile erken yaşta karşılaştığım ve bunları alışkanlık haline getirdiğim için şanslıyım. Son zamanlarda genellikle koşuyorum ve spor salonunda vakit geçiriyorum. Asıl amacım spora haftada 5 kez 1-2 saat vakit ayırmak, ama gerçek hayatta bunu haftada 3 kez yapabiliyorum” diyor. 

Nielsen Türkiye Genel Müdürü Erdem Tolon, 20 yıldır tenis oynuyor. Tenise haftada en az 4 saat ayıran Tolon, yazları bu süreyi daha da artırıyor. Tolon, iş insanlarına en az 1 takım sporu ve en az 1 bireysel spor dalı ile uğraşmalarını öneriyor. 

Keskinoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu da tam bir spor tutkunu. Keskinoğlu, iş ve özel yaşamı ne kadar yoğun olursa olsun spor yapmaya her zaman vakit ayırıyor. 

Evinde mini bir spor alanı oluşturan Keskinoğlu, her sabah yürüyüş ve kardiyo yapıyor.


“CIRCUIT TRAINING’E ARA VERMEMEK LAZIM”
NEŞE GÖK / İNCİ HOLDİNG YÖN. KUR. BŞK.


TRENDLERİ İZLERİM 

Sürekli hareket etmeye ve farklı zamanlarda farklı sporları yapmaya çalışıyorum. Spor ve sağlık dergilerini düzenli alır, okur ve trendleri takip ederim. Haftada 2-3 defa en az 40’ar dakika olmak üzere yürüyüş yapmaya çalışırım.
CIRCUIT TRAINING 
Bir spor salonuna üyeyim. Haftada en az 1 defa ya circuit training yaparım ya da pilates, aero hat, kick box, step aerobic gibi grup derslerine katılırım. Bazı dönemler iş temposu çok yoğun oluyor ve circuit training’e ara veriyorum. Sonra geri dönmek çok sancılı oluyor. Ara vermemek lazım.
AİLEYLE GOLF 
Ailecek yapmayı sevdiğimiz spor ise golf. Yılda en az iki defa kısa da olsa golf tatili yapmak için Antalya Belek’e gitmeye çalışırız. Hava güzel oldukça da pazar günleri Kuşadası Golf Kulübü’ne düzenli gidiyoruz. Golf sporuna 5 yıl önce eşim ve oğlumla birlikte başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz