Şubat Ayı Kitaplar-2004

Gelecek Peşinizde    Bu yüzyılın egemen dilinin genetik olacağı savından yola çıkan Juan Enriquez, bilim ve teknolojinin yaşamımız üzerindeki etkilerini çarpıcı bir biçimde anlatıyor. Kit...

1 ŞUBAT, 20040
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecek Peşinizde  
 
Bu yüzyılın egemen dilinin genetik olacağı savından yola çıkan Juan Enriquez, bilim ve teknolojinin yaşamımız üzerindeki etkilerini çarpıcı bir biçimde anlatıyor. Kitap okuyucuyu, bir dizi siyasi, ahlaki, ekonomik ve finansal sorunla yüzleştirerek genetik, dijital ve bilgi devrimlerinin etkilerini aktarıyor. Yüzyılın egemen dili olan genetiği bilenlerin tüm canlı türleri üzerinde bilinçli ve doğrudan kontrol sahibi olacağını savunan yazar, ancak birçok ülke ve bireyin bu gerçekten uzak olduğunu söylüyor. Juan Enriquez’in ana fikri teknolojinin kibar olmadığı, “Lütfen” demeyi bilmediği, varolan sistemlere olanca hızıyla çarptığı ve yeni sistemler yaratırken eskileri yok ettiği. Ülkeler ve bireyler ya değişim dalgalarının doruğunda dolaşacak ya da bu dalgaları durdurmaya çalışıp ezilecekler.  
 
Gelecek Peşinizde  
Juan Enriuqez  
Çeviri: Sıla Okur  
Eczacıbaşı  
260 sayfa  
0212 270 63 64  
 
Siyasal Kampanya Yönetimi  
 
İlk baskısı özellikle politikayla profesyonel olarak ilgilenen okuyuculardan yoğun ilgi gören Siyasal Kampanya Yönetimi’nin bir-iki ay içinde ikinci baskısı yapıldı. Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı olan Yrd. Doç. Yusuf Devran’ın bu çalışması, siyasal seçim kampanyalarının başlangıcından sonuç aşamasına kadar bütün süreçleri ayrıntılı olarak örnekleriyle açıklıyor. Kitap, yerel ve genel seçimlere katılacak adaylar, kampanya gönüllüleri ve kampanya sorumluluğunu üstlenecek profesyonel reklam ajansları için ideal bir başvuru kaynağı niteliğinde. Bu çalışmanın en önemli özelliği siyasal kampanya çalışanlarının bilinçli olarak kampanyalarını yürütmelerine katkı sağlayacak olması. Siyasal Kampanya Yönetimi, çok kapsamlı bir literatür taraması ve siyasal kampanya analizlerine dayanıyor.  
 
Siyasal Kampanya Yönetimi  
Yrd. Doç. Dr. Yusuf Devran  
Odak İletişim  
356 sayfa  
0216 336 39 31  
 
A’raf  
 
“Oslo Barışı’ndan sonra El Aksa İntifadasına Ortadoğu” alt başlığını taşıyan A’raf, CNN Türk muhabiri Bora Bayraktar’ın ilk kitabı. Kitap, Filistin Sorunu’nu tüm süreçleriyle anlatıyor. Bayraktar, sunuşunda şu sözlere yer veriyor:  
 
“Filistin Sorunu’nun artık yarım yüzyılı aşan tarihi ve dünyanın hemen her yerine yayılan boyutlarıyla küresel bir sorun olduğuna kuşku yok. 1990’lı yılların başında gelişen Oslo Barış Süreci ile birlikte artık çözümün kapı arkasında sanıldığı bu sorun, maalesef daha sonraki gelişmeler içinde yine çözümsüzlüğün girdabına yuvarlandı. Bir yanda yerleştiği topraklarda kabul görmek isteyen bir halk, İsrailliler, diğer yanda ise onurunu korumaya çalışan yerli halk, Filistinliler…. A’raf’ın bir yanı işgal, diğer yanı direniş… Şaron işgali, Arafat direnişi temsil ediyor. Ortadoğu’da herkes barıştan söz edip savaş yapıyor. Göründüğü kadarıyla, mevcut yapıda gerçek bir barışa ulaşmak hali zor olacak”  
 
A’raf  
Bora Bayraktar  
Aykırı Yayınları  
383 sayfa  
0216 449 98 05  
 
Hızlı Büyüme Mümkün!  
 
Umudun Yol Haritası üst başlığını taşıyan kitap, Faruk Türkoğlu tarafından kaleme alındı. Geçmişten alınan derslerle gelecek için umutlu bir bakış açısına sahip olan Türkoğlu, önsözünde şu ifadelere yer veriyor:  
 
“Ülkelerin ekonomik kaderleri, en az yedi-sekiz yıllık bir hızlı büyüme ivmesi yakalanabildiğinde değişiyor. Türkiye ekonomisi bu tür bir fırsatı son 65 yılda hiç yakalayamadı. Her büyüme döneminin ardından gelen durgunluk ve kriz yılları kazanımların harcanmasına neden oldu. Geleceğini yitirmiş bir ülkeye döndük. Ancak umut ışıkları pırıldıyor. Geçmişten ders almayı yavaş da olsa öğreniyoruz. Cumhuriyetin 80 yıllık birikimi ve dışa açılma döneminin 23 yıllık deneyimi, bir atılımı mümkün kılacak kadar zengin. Sancılara rağmen demokrasinin derinleşme süreci devam ediyor. Her şeye rağmen bir umut var…”  
 
Hızlı Büyüme Mümkün!  
Faruk Türkoğlu  
Anahtar Kitaplar Yayınevi  
318 sayfa  
0212 518 54 42  
 
D&R Kitapları  
 
Komploların Yüzyılı  
 
Kıyamet Komplosu ve Derin Dünya Devleti/Gizli Doktrinin Küresel Efendileri gibi komplo teori kitaplarının da yazarı olan Atilla Akar’ın yeni kitabında dünyanın komplocu yapılar için bir satranç tahtası olduğu savı ağır basıyor. Akar, komplolar ve komplocu yapıların tarihe belli müdahalelerde bulunduğunu ve planlarına uygun şekilde seyretmesini sağladığını iddia ediyor. Yazar, tarihin küçümsenen “komplocu yorumlar” ile anlaşılabileceğini savunuyor.  
 
Komploların Yüzyılı Yüzyılların Komploları  
Atilla Akar  
Timaş Yayınları  
272 sayfa  
0212 513 84 15  
 
Gelecekte Yönetim  
 
Yönetim alanında pek çok kitabı bulunan Peter Drucker, daha çok analiz yöntemleri, ekonomi ve toplumla ilgili konularda yazdığı kitaplarıyla tanınıyor. “Geleceğin Toplumunda Yönetim” ise yazarın son beş yıldaki gelecek öngörüleriyle ilgili en çarpıcı makalelerinin bir derlemesi. Drucker, proaktif bir yönetim için, bugünün toplumunun ve iş dünyasının karşılaşacağı en kritik konuları; tavsiyeler, uyarılar ve talimatlar sunarak sıralıyor.  
 
Geleceğin Toplumunda Yönetim  
Peter Drucker  
Çeviri: Doç. Dr. Mehmet Zaman  
Hayat Yayıncılık  
256 sayfa  
0212 511 84 50  
 
Türkiye Ve Türkçe  
 
Küreselleşmenin ardına gizlenerek Türkiye üzerine oyunlar oynandığı iddiasından yola çıkan Hulki Cevizoğlu, kitabında Türkçe’nin yeniden layık olduğu yere getirilmesi için alınması gereken önlemleri anlatıyor. Cevizoğlu, şu iddialarla yola çıkıyor: “Yabancı dil öğretilmesi yerine, yabancı dille eğitimin desteklenmesi, dil emperyalizminin sinsi bir biçimde her yere sızması sonucunu doğurdu. Bugün Türkiye, psikolojik bir savaşla karşı karşıya.”  
 
Türkiye ve Türkçe Üzerine Oynanan Oyunlar  
Hulki Cevizoğlu  
Ceviz Kabuğu Yayınları  
237 sayfa  
0312 441 33 45  
 
D&R’da En Çok Satan 10 İş Kitabı  
 
  1.Mor İneğin Akıllısı / Sistem Yayıncılık  
  2.CEO-Olmaya Giden Yol / Alteo  
  3.Marka Yaratmanın 22 Kuralı / Kapital Medya  
  4.İş Hayatımdan Kesitler ve Gençlere Tavsiyeler / Hayat  
  5.Alaturka Satış Stratejileri / Alfa Yayıncılık  
  6.Six Sigma Yolu / Klan Yayınları  
  7.Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar Mı? / Mediacat  
  8.Yeni İş Yasası Akıl Defteri / İnkılap Kitabevi  
  9.İktidar-Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası / Altın Yayınları  
10.Satıyorum Öyleyse Varım / Kare Yayınları  
 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.