"2016'da 4 faiz artırımı olası"

FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, 2016 yılında aşağı yukarı 4 faiz artırımı yapılmasının olası olduğunu söyledi.

6.01.2016 16:18:060
Paylaş Tweet Paylaş
"2016'da 4 faiz artırımı olası"
FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, FED'in gelişmelere göre tepki vereceğini kaydederek "2016 yılında aşağı yukarı 4 faiz artırımı yapılması olası" diye konuştu.

Fischer sözlerini şöyle sürdürdü:

"FED şu anda 2016'da kaç faiz artırımı olacağı konusunda bilgi sahibi değil. FED hedeflerini piyasalarda büyük karışıklığa yol açmadan başarmak istiyor. Enflasyon yüzde 2'nin altında kalacağı sürece genişlemeci para politikasına ihtiyaç olacak.FED piyasanın ne düşündüğüyle hareket edemez. FED negatif faiz oranlarını kullanma yolunda değil. FED, petrol ve dünya istikrar kazandığında enflasyon trendinin artacağını öngörüyor. Petrol fiyatlarında düşüşün ve dolarda değerlenmenin çok uzun sürmeyeceğine inanıyorum."

'PİYASALARDA BELİRSİZLİK ARTTI'

CNBC'ye konuşan Fischer, Çin ve Kuzey Kore'deki gelişmelerin etkisiyle piyasalarda belirsizliğin arttığını söyledi. Fischer, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinin piyasalarda belirsizliği artırdığını ve bunun uzun vadeli etkileri konusunda emin olmadığını belirtirken, Çin ekonomisinde yavaşlamaya yönelik endişelerin de daha ciddi olabileceğini vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz