"AB ilk çeyrekte %0,4 büyüyecek"

Euro Bölgesi'ndeki durgun toparlanmanın süreceği ve büyümenin yılın ilk iki çeyreğinde %0,4 olacağı öngörülüyor.

12.01.2016 15:34:000
Paylaş Tweet Paylaş
"AB ilk çeyrekte %0,4 büyüyecek"
Avrupa'nın önde gelen ekonomi ve istatistik enstitüleri, Avro Bölgesi'nde gözlenen durgun toparlanmanın gelecek aylarda da devam edeceğini ve ekonominin yılın ilk iki çeyreğinde yüzde 0,4 büyüyeceğini öngörüyor.

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından, Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) ve İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) iş birliğiyle hazırlanan Avro Bölgesi ekonomik görünümüne ilişkin rapor yayımlandı.

Raporda, Avro Bölgesi'nde gözlenen durgun toparlanmanın gelecek aylarda da sürmesinin beklendiği belirtilerek, "Avro Bölgesi'ndeki ekonomik toparlanmanın ılımlı hızda devam etmesi bekleniyor. Bölgenin 2015 yılında yüzde 1,5, bu yılın birinci ve ikinci çeyreklerinde ise çeyreklik bazda yüzde 0,4 büyümesi bekleniyor" denildi.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 0,5

Raporda, Avro Bölgesi'ne ilişkin enflasyon tahminlerine de yer verildi. Ham petrolün varil fiyatının 35 dolar ve avro/dolar paritesinin 1,08 olması durumunda enflasyonun kademeli olarak artmasının beklendiği aktarılan raporda, enflasyonun yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,5'e, ikinci çeyreğinde de yüzde 0,4'e ulaşacağı öngörüsüne yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz