ABD, 2'nci çeyrekte yüzde 3 büyüdü

ABD ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3 genişleyerek yüzde 2,7'lik piyasa beklentisini aştı ve 2015’in ilk çeyreğinden bu yana en yüksek büyüme hızı olarak kayıtlara geçti.

31.08.2017 11:50:000
Paylaş Tweet Paylaş
ABD, 2'nci çeyrekte yüzde 3 büyüdü

ABD ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3 genişleyerek yaklaşık 2 yılın en iyi büyüme performansını gösterdi. ABD Ticaret Bakanlığı, nisan-haziran dönemine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artışını yüzde 2,6’dan yüzde 3 revize etti. Yüzde 2,7 seviyesindeki piyasa beklentisinin üstünde açıklanan veri, ayrıca 2015’in ilk çeyreğinden bu yana en yüksek büyüme hızı olarak kayıtlara geçti. ABD ekonomisi 2015’in ilk çeyreğinde yüzde 3,2 büyüme kaydetmişti. 

Verilere ilişkin rapora göre, ikinci çeyreğe ait büyüme oranının yukarı yönlü revize edilmesinde kişisel tüketim harcamalarındaki (PCE) artışın yüzde 2,8’den yüzde 3,3’e yükseltilmesi belirleyici oldu. 

Enflasyon göstergeleri zayıf geldi 

Diğer taraftan, ikinci çeyreğe ait PCE fiyat endeksinin yüzde 0,3 ve çekirdek PCE fiyat endeksinin yüzde 0,9'da sabit bırakılması, enflasyonun ABD Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinden uzaklaştığına ek kanıt olarak değerlendirildi. Raporda, ilk çeyrekte yüzde 2 artış gösteren GSYH fiyat endeksinin, ikinci çeyrekte yüzde 1,0 yükseldiği de teyit edildi. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz