"AMB, ek destekleri tartışacak"

AMB Başkanı Draghi ve yönetimi bu hafta Euro Bölgesi’nin ek teşviğe ihtiyacı olup olmadığını görüşecek.

20 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
AMB, ek destekleri tartışacak
Avrupa Merkez Bankası (AMB), Euro Bölgesi ekonomisinin ek desteğe ihtiyacı olup olmadığını tartışmaya hazırlanıyor.

AMB Başkanı Mario Draghi, bu hafta Yönetim Kurulu ile Akdeniz adası Malta’da bir araya gelerek 19 üyeli bölgenin para politikasını belirleyecek. Euro Bölgesi’nde toparlanma uluslararası ticaretteki yavaşlama ve küresel piyasadaki volatiliteden zarar görüyor. Yetkililerin yıl sonuna kadar teşviki artırmadan başka çarelerinin olmadığını açıklama ihtimali yüksek.

AMB'YE BASKILAR ARTIYOR

AMB konuşmacıları, kamuya açık bir şekilde yaptıkları değerlendirmelerde, “gelişen piyasalardaki gerileme ve emtia fiyatlarındaki düşüşün Euro Bölgesi’ndeki yavaş canlanmayı zayıflatacağı kanısına varmak için erken” olduğunu belirtse de baskılar artıyor. Yönetim Kurulu üyesi Ewald Nowotny’in geçtiğimiz hafta yaptığı konuşmanın ardından euro geriledi. Nowotny, düşük enerji fiyatlarının etkisini hariç tutan çekirdek enflasyonun net bir şekilde hedefin altında olduğunu söyledi.

25 üyeli Yönetim Kurulu, Euro Bölgesi’nin en küçük ekonomisi Malta’da Çarşamba günü bir araya gelerek iki günlük bir toplantı yapacak. AMB’nin faiz kararı Perşembe günü açıklanacak. Kararın 45 dakika sonrasında Draghi bir basın toplantısı düzenleyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz